Cele pokazu siły Putina

Cele pokazu siły Putina

Wielkie manewry wojskowe Putina czyli geopolityka po rosyjsku

SIE 31, 2016
3435 VIEWS
Cele pokazu siły Putina

Władze i społeczeństwa państw strefy euroatlantyckiej z niepokojem patrzą na aktualną działalność prezydenta Rosji Władimira Putina. Czy faktycznie należy się obawiać rosyjskich manewrów? Jakie cele przyświecają rosyjskiemu przywódcy?

Jak pokazuje historia, kto i z jakim tytułem jest gospodarzem Kremla to sprawa wtórna. Społeczeństwo zawsze stało murem za swym wodzem, stawiając dobro ogółu, wspólnoty i państwa ponad dobra jednostki. Co więcej, w imię pokoju te idee miały być eksportowane na zewnątrz, celem zrzucenia łańcuchów ujarzmionych narodów, zwłaszcza na zachód od granicy…

Rosja wczoraj i dziś

Obecna formuła rosyjskiej demokracji wyrosła na początku lat ’90 ubiegłego wieku w realiach sporych kryzysów różnych maści, od politycznych, przez społeczne, po gospodarcze. Jak na sinusoidzie zmieniały się nastroje społeczne, sytuacja gospodarcza oraz kierunki i priorytety polityki Kremla. Jedno się nie zmieniało, mimo różnych problemów społeczeństwo utrzymywało swój priorytet dobra ogółu nad dobro jednostki, wszyscy mieli czuć respekt przed Rosją a każdy z wodzów robił wszystko, by wpisać się dużymi zgłoskami w karty historii nie tylko Rosji i włączyć się po panteonu Wielkich Postaci Ojczyzny, choćby miało to mieć charakter działań Nerona.

Rosja swój potencjał i dobrobyt budowała głównie na wydobyciu i handlu surowcami naturalnymi, co zwłaszcza w dobie konsumpcjonizmu, globalizmu, baniek spekulacyjnych i kryzysów, przynosiło wielkie wpływy na kremlowskie konta (rządowe i oligarchów). Sytuacja się zmieniła, kiedy Putin chcąc odbudować swoją pozycję w społeczeństwie, wskazał wrogów narodu, jawnie krytykował swych poprzedników i zaczął odbudowywać radzieckie / sowieckie imperium, przywracając „sprawiedliwość dziejową”. Brak odpowiedniej dywersyfikacji dochodów państwa, mocarstwowe zapędy i konfrontacyjna postawa wobec „zachodnich partnerów”, sankcje Zachodu, pikujące ceny ropy, Igrzyska Olimpijskie w Soczi, koszty prowadzenia operacji, doprowadziły do sytuacji w której Putin przestał się śmiać z nakładanych sankcji i cen ropy, a zintensyfikował kruszenie skały kroplami wody w europejskim „monolicie”.

Rosja a Europa

Tak, trzeba przyznać, że Europa wcale Putinowi nie przeszkadza w prowadzeniu pewnych działań. Niektórym rządom, które przecież miały swój udział we wprowadzaniu sankcji, nie przeszkadzają one w prowadzeniu wspólnych interesów. Co więcej, interesów które wzmacniają Rosję a są ewidentnie w kontrze do europejskich sojuszników. Takie działania europejskich „liderów” tylko upewniają Putina, że jego strategia jest właściwa.

Nie można tu także pominąć wątków związanych z falą migrantów, zagrożeniem terroryzmem, sytuacją na Ukrainie i w Syrii, oraz mocno dwuznacznych relacji z Turcją. A to tylko wycinek, ogólnie znane pola i kierunki, na których rosyjskie służby będą wzmagać swe działania.

Putin pod ścianą

Putin obecnie jest w sytuacji bez wyjścia, albo pójdzie do przodu, albo musiałby się przyznać do błędu i okazać swą słabość. Zwłaszcza przed dumnym rosyjskim narodem jest to sytuacja nie do przyjęcia. Pozostaje więc bramka nr 1. Co oznacza jej wybór? Putin będzie udawał, że nic sobie nie robi z sankcji oraz cen ropy, będzie dalej prężył muskuły, czasem może nawet udawał nieobliczalnego czy wręcz niezrównoważonego i porywczego. Ma to jeden cel główny, Zachód ma się obawiać jakiejkolwiek konfrontacji z atomowym mocarstwem, a przez to być gotowy na ustępstwa.

Plany i manewry Putina

Putin nie ma samodzielnej decyzyjności i wpływu na ceny ropy, pozostaje mu więc gra gazem i wszelkimi sposobami blokowanie jakichkolwiek inicjatyw dywersyfikujących dostawy do Europy. Drugi możliwy element, to działania Kremla dążące do dealu z Europą, związane z odzyskaniem Ukrainy jako wyłącznej strefy wpływu, być może za pomocą szantażu wobec Bałtów. Można założyć, iż celem jest opanowanie terenów na południu Ukrainy (siły na zachodzie mogą to umożliwić), tak by możliwie najszerzej zamknąć basen Morza Czarnego (trzeba się liczyć z kolejnymi wydarzeniami w Gruzji). Najechanie całej Ukrainy nie ma raczej większego sensu, opanowane tereny nie muszą wcale być anektowane. Zamrożony konflikt dla Ukraińców oznacza zaspawanie i tak zamkniętych ciężkich, pancernych wrót do UE i NATO.

Słowa najwyższych dostojników państwowych Federacji Rosyjskiej o czasach największego zagrożenia dla państwa, nie powinny budzić niepotrzebnych emocji na Zachodzie. To tylko sygnał dla społeczeństwa, by rozumiało i akceptowało prowadzone manewry i ćwiczenia.

Nie taki Putin straszny

Ogólnie, całość obecnych działań kremlowskiej administracji jest komunikowaniem (nie komunikacją) na dwóch kierunkach: wewnętrznym i zewnętrznym. Wewnętrzny obejmuje tak społeczeństwo, jak i służby i administrację. Społeczeństwo ma akceptować i popierać działania. Ciekawsza sytuacja jest ze służbami, szeregowi funkcjonariusze i żołnierze są traktowani jak społeczeństwo, ale już dowódcy czy szefowie, mają się obawiać, nie mogą być niepokorni, muszą iść po linii. Wymiana kadr zarówno w służbach czy administracji jest również demonstracją i sztuką persfazji. Na darmo Gwardia Narodowa także nie powstała… Przekaz zewnętrzny jest podobnie podzielony na społeczeństwo oraz elity polityczne, ale o przeciwstawnej wartości. Społeczeństwo ma się bać, ma być podzielone i występować przeciwko elitom. Elity też mają się bać a przez to wykonywać nerwowe i błędne ruchy, paraliżując przy tym pracę służb. Nie bez znaczenia jest także umocowanie w całej Europie rosyjskich „współpracowników”.

Sprawdzian gotowości bojowej czy jej podwyższanie nie jest niczym dziwnym i nowym, to także zwykły pokaz siły. Każde wojsko musi ćwiczyć i każde podlega sprawdzianom. Oczywiście obecne działania Kremla mają charakter straszenia, nieprzypadkowo manewry odbywają się w takich a nie innych miejscach. Zamiast panikować, skupmy się jednak, by za pomocą służb specjalnych i zwykłych obserwacji wyciągnąć jak najwięcej wniosków.

Niestety, Putin ma przewagę w jednym, bardzo ważnym elemencie. To on samodzielnie podejmuje decyzje i to on kieruje rosyjską formą demokracji. Po drugiej stronie, cała całkowicie niejednolita politycznie i militarnie Europa o różnych celach i priorytetach…

 

Artur Dubiel
Wydawca Portalu Sztab.org, nauczyciel akademicki, ekspert European Institute for Strategic Studies
 • Artur Brzeskot

  Gdybym był doradcą Putina doradzałbym mu wybór bramki nr. 2, ponieważ bramka nr. 1 oznacza, że Zachód będzie musiał po raz kolejny pokonać Rosję tak jak w latach: 1853-56, 1904-05, 1917, 1989-91 r. Z kolei użycie broni nuklearnej przez Kreml to byłby gest samobójczy. W rzeczywistości oznaczający dekompozycję i upadek Federacji Rosyjskiej.

  • Nie przystoi Putinowi (czczonemu w kościołach) jako gospodarzowi Kremla przyznawać się do błędu… Wybór bramki jest więc oczywisty. Metodą małych kroków będzie destabilizował sytuację wokół FR. Zauważmy, że Gruzji teraz nie doskwiera, wniosek jest taki, że widocznie w razie problemów ze strony Rosji, trzeba ją wiązać „sytuacjami kryzysowymi” na kilku kierunkach jednocześnie.

   • Artur Brzeskot

    Według bramki nr. 1 impas może się przeciągać. To byłby czarny scenariusz. Z drugiej strony ma Pan rację dopóki
    realizacja rosyjskiego snu o potędze pozostanie kwestią tożsamości narodowej (silnego państwa i przywódcy czczonego w kościołach), dopóty Kreml może nie być w stanie dokonać realnej oceny kosztów swojego zachowania.

    W realnych słowach ocenił Pan też geopolityczną sytuację Ukrainy. Jej drzwi do UE i NATO są zaspawane. To jest prawda. W takim razie dlaczego Rosja dalej pręży muskuły? Jeśli cel został osiągnięty. Wydaje mi się, że Putin zdaje sobie sprawę, że są jeszcze jakieś siły na Zachodzie (Waszyngton), które nie odpuściły walki o Kijów. W mojej ocenie podążanie taką drogą przez USA, NATO i UE będzie stanowić poważny błąd (czeka nas eskalacja), ale cenę największą zapłaci Ukraina.

    • Bramka nr 1 to nie przeciągający się impas a raczej pogłębiający się kryzys. I owszem, scenariusz może być całkiem czarny.
     Dążenie przez Kreml do budowania złudnej potęgi narodowej wynikającej z tożsamości obywateli może doprowadzić do dwóch stanów: kryzysu totalnego i wojny – jeden drugiego nie wyklucza niestety.
     Ukraina dla Rosji to tylko jeden z wielu etapów tego, co jest wg Putina do naprawy po rozpadzie ZSRR. Na Kremlu od praktycznie ćwierćwiecza rozkwita żal do Zachodu za ów rozpad, wykorzystanie państwa i zmianę wielu biegunów w (geo)polityce i gospodarce.
     Większość Europy ma Ukrainę w nosie, łatwowierni oddadzą ją w łapy Putina za każdą złudną obietnicę spokoju. Pisałem już kiedyś, że jak się wzbudza rewolucje, to nie można ich zostawiać samym sobie – jakoś czasem ciężko u Amerykanów z wyciąganiem wniosków…

 • detektywjarzynski .

  Były komandos , oficer kontrwywiadu wojskowego w 1bsz w Dziwnowie /Polska/ kpt. Michał Jarzyński ostrzega Naród Polski i prezydenta Rosji Władymira Putina

  źródło :https://cont.ws/post/351223

 • detektywjarzynski .

  Były komandos , oficer kontrwywiadu wojskowego w 1bsz w Dziwnowie /Polska/ kpt. Michał Jarzyński ostrzega Naród Polski i prezydenta Rosji Władymira Putina

  https://cont.ws/post/351223

PODOBNE ARTYKUŁY

Gazociąg OPAL a sprawa polska

Gazociąg OPAL a sprawa polska

Pod koniec roku 2016 Polska wnioskowała do Trybunału Sprawiedliwości UE o zawieszenie wykonania kontrowersyjnej decyzji Komisji Europejskiej, która będąc korzystną dla rosyjskiego koncernu Gazprom, stanowiła zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Europy

READ MORE
Refleksje po 53. Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium

Refleksje po 53. Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium

Transatlantyckie partnerstwo między Stanami Zjednoczonymi, a Europą przez przeszło 50 lat stanowiło podstawę dla wielkiej strategii USA, czyli zamorskiego równoważenia (więcej o tej strategii: Artur Brzeskot – Jaka strategia może odrodzić

READ MORE
Antidotum na intelektualną truciznę

Antidotum na intelektualną truciznę Popular

Cywilizacja europejska stoi w obliczu konfrontacji z zupełnie nowym zagrożeniem. Na chwile obecną, przegrywa tę konfrontację przede wszystkim na kluczowej płaszczyźnie – intelektualnej. Wyraźnie widoczny jest brak instrumentów skutecznej reakcji

READ MORE
Kultura relacji – II Międzynarodowa Konferencja Naukowa

Kultura relacji – II Międzynarodowa Konferencja Naukowa

W dniach 22-24.02.2017 w gościnnych progach Pałacu i Folwarku Galiny odbędzie się: II Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Kultura Pokoju”. Hasło przewodnie tegorocznej konferencji to: „KULTURA RELACJI”. Celem konferencji jest rzeczowa wymiana

READ MORE
Jaka strategia może odrodzić wielkość USA i Polski?

Jaka strategia może odrodzić wielkość USA i Polski?

Po raz pierwszy w najnowszej historii politycznej Stanów Zjednoczonych duża liczba Amerykanów otwarcie zaczęła kwestionować wielką strategię ich kraju. W kwietniu 2016 r. według sondażu Pew 57% obywateli USA wyraziło

READ MORE
Dlaczego przegrana Clinton jest dobrą nowiną dla Polski?

Dlaczego przegrana Clinton jest dobrą nowiną dla Polski?

W Polsce większość publicystów, a nawet niektórzy amerykaniści, kiedy próbowali znaleźć argument przeciwko Hillary Clinton wymieniali przede wszystkim reset między USA i Rosją. W ich mniemaniu był on szkodliwy dla

READ MORE
Waszyngton vs Moskwa: możliwy zwrot o 180 stopni?

Waszyngton vs Moskwa: możliwy zwrot o 180 stopni?

Sondaże przedwyborcze w Stanach Zjednoczonych pokazują, iż kandydat partii republikańskiej Donald Trump ma duże poparcie wśród społeczeństwa amerykańskiego. Mimo ostatnio przegranych debat zajmuje on czołowe miejsce w rankingach politycznych i

READ MORE
Sprawa śmigłowców dla Polski politycznym balonem

Sprawa śmigłowców dla Polski politycznym balonem Popular

Polska scena polityczna a za nią świat mediów żyje niezrealizowanym kontraktem na francuskie śmigłowce Caracal dla polskiej armii. Niestety wszystkie strony – tak naprawdę politycznego i emocjonalnego – konfliktu żyją

READ MORE
Dlaczego broń atomowa nie zwiększy bezpieczeństwa Polski?

Dlaczego broń atomowa nie zwiększy bezpieczeństwa Polski?

Pod koniec 2015 r. medialne poruszenie w kraju wyzwoliły słowa podsekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Tomasza Szatkowskiego o ewentualnej możliwości przekazania Polsce broni atomowej przez USA. Z powodu informacyjnego

READ MORE
Suwerenność przemysłowa

Suwerenność przemysłowa

Streszczenie dla niecierpliwych: NIE CZARUJMY SIĘ! Inspektorat Uzbrojenia jest sformowaną przez Ministra Obrony Narodowej jednostką organizacyjną odpowiedzialną za pozyskiwanie uzbrojenia i sprzętu wojskowego na potrzeby Sił Zbrojnych RP. Obecne kierownictwo

READ MORE
Czy Wojsko Polskie budzi grozę?

Czy Wojsko Polskie budzi grozę? Popular

Chcę postawić zdecydowaną i prawdziwą tezę, że Siły Zbrojne RP są bez porównania i bezwzględnie najlepsze w subregionie Europy Środkowo-Wschodniej. Oczywiście, Wojsko Polskie ma wiele słabości na różnych obszarach: od

READ MORE
Turecki EXIT z NATO?

Turecki EXIT z NATO? Popular

Ostatnie relacje Turcji z Rosją a także z USA, a tym samym z NATO, uległy zmianie o 180 stopni. Aby bardziej przybliżyć okoliczności w jakich doszło do zmian, należy przeanalizować

READ MORE
Trwa nabór do OS Commando dla kandydatów do Wojsk Specjalnych

Trwa nabór do OS Commando dla kandydatów do Wojsk Specjalnych Popular

Jeszcze tylko miesiąc pozostał zainteresowanym na złożenie wniosku przez kandydatów na żołnierzy Wojsk Specjalnych. 30 września 2016 r. upływa termin dla cywili ubiegających się o przyjęcie do Ośrodka Szkolenia „Commando”

READ MORE
Holandia walczy z rosyjską propagandą

Holandia walczy z rosyjską propagandą Popular

Holandia zmaga się z negatywnym wpływem rosyjskiej propagandy. Wciąż trwają prace nad niezależnym rosyjskojęzycznym portalem informacyjnym. Jednocześnie Holendrzy przyznają, że walka z rosyjską ‚siłą miękką’ nie jest łatwa.  Państwo znajduje się  pod

READ MORE
Więźniowie polityczni Kremla

Więźniowie polityczni Kremla

Historia Nadiyi Savchenko, do niedawna więźnia politycznego Putina, była jedną z najbardziej medialnych spraw na całym świecie. Dzisiaj, deputowana od partii „Batkiwszczyna” w Radzie Najwyższej Ukrainy Nadiya reformuje kraj, próbuje

READ MORE
Niezrealizowane marzenie Ukrainy

Niezrealizowane marzenie Ukrainy

Po zakończeniu Rewolucji Godności, zmianie elity rządzącej, obaleniu reżimu Janukowicza i usunięciu prorosyjskich marionetek z najwyższych stanowisk państwowych, przeciętny obywatel oczekiwał zmian na lepsze. Każdy chciał, żeby nowa władza przeprowadziła

READ MORE
Perspektywy konwencjonalnego odstraszania dla Europy

Perspektywy konwencjonalnego odstraszania dla Europy

Polityczne, ekonomiczne, demograficzne i technologiczne bariery ograniczają jakikolwiek sensowny plan poprawy strategii konwencjonalnej NATO. Z kolei nuklearne odstraszanie odgrywa dużo mniejszą rolę w obecnych czasach, co więcej taktyczna broń jądrowa

READ MORE
Nie czołgami, a dyplomacją

Nie czołgami, a dyplomacją

W świetle konfliktu zbrojnego w Donbasie: ciągłych obstrzałów i nowych ofiar wydaje się nierealnym kłaść nacisk na coś innego oprócz uzbrojenia. Cała uwaga społeczeństwa ukraińskiego jest zwrócona na epicentrum konfliktu.

READ MORE
Nasza Nadiya

Nasza Nadiya Popular

25 maja o godzinie 15:00 ukraińskiego czasu na lotnisku w Kijowie wylądował samolot, który przywiózł naszą Nadije do domu. Ukraiński pilot Nadiya Savchenko, która trafiła do niewoli rosyjskiej, podczas walk

READ MORE
Kanadyjczycy zostaną na wschodniej flance po szczycie NATO?

Kanadyjczycy zostaną na wschodniej flance po szczycie NATO?

Kanadyjscy żołnierze zostaną po szczycie NATO na wschodniej flance – takimi nadziejami podzielił się minister Antoni Macierewicz podczas spotkania w Ambasadzie Kanady. Otworzył waz z ambasadorem Stephenem de Boerem wystawę

READ MORE
Dlaczego ulubiony wiolonczelista Putina powstrzyma III wojnę światową

Dlaczego ulubiony wiolonczelista Putina powstrzyma III wojnę światową

Współczesna Rosja jest krajem, o którym niebezzasadnie mawia się, że znalazła się w ręku służb specjalnych. Zwykle państwa współczesne posiadają własne służby specjalne, które są specyficznym instrumentem prowadzenia polityki państwowej.

READ MORE
Polska jako jedyna w Europie znacząco zwiększy budżet obronny

Polska jako jedyna w Europie znacząco zwiększy budżet obronny

Sytuacja gospodarcza i pozostające na niezmiennym poziomie budżety państw na obronność powodują, że gospodarka światowa coraz bardziej uniezależnia się od rozwoju sektora wojskowego. Wydatki 50 państw-liderów w dziedzinie obronności będą

READ MORE
Amerykańska tarcza przeciwrakietowa w Europie

Amerykańska tarcza przeciwrakietowa w Europie

W ostatniej dekadzie Stany Zjednoczone kilka razy zmieniały swoje plany dotyczące tzw. „tarczy przeciwrakietowej” w Europie. Wątek ten dotyczył również Polski w 2009 r., kiedy administracja prezydenta Obamy ogłosiła realizację

READ MORE
My vs Oni: niewypowiedziana wojna współczesnych czasów

My vs Oni: niewypowiedziana wojna współczesnych czasów

Dramatyczny konflikt na Bliskim Wschodzie spowodował śmierć setki tysięcy ludzi, z których połowa to  były dzieci. Domy większości migrantów są zniszczone, nie mają oni zapewnionych podstawowych warunków do życia. Ci, którym udało

READ MORE
Ukraina vs Rosja: przyszłość ukraińsko-rosyjskich relacji

Ukraina vs Rosja: przyszłość ukraińsko-rosyjskich relacji

Od 2014 roku pomiędzy Rosją, a Ukrainą trwa wojna hybrydowa. Liczne spotkania liderów wielkich mocarstw oraz działania międzynarodowej dyplomacji nie są w stanie rozwiązać konfliktu w Donbasie. Ciągłe negocjacje nie

READ MORE
Operacje humanitarne elementem bezpieczeństwa państwa

Operacje humanitarne elementem bezpieczeństwa państwa

Stosując prosty, dychotomiczny podział  bezpieczeństwa na wewnętrzne i zewnętrzne i jednocześnie nakładając na niego kalkę z interesami i celami narodowymi, możemy łatwo zaobserwować, że wzmacnianie np. poziomu bezpieczeństwa wewnętrznego poprzez

READ MORE
Tureckie szachy czyli geopolityka XXI wieku

Tureckie szachy czyli geopolityka XXI wieku

Przemyślane działania tureckiego rządu przynoszą oczekiwane skutki, Ankara doskonale wykorzystuje zaistniałe okoliczności do realizacji swych politycznych celów na arenie międzynarodowej, przez co Turcja staje się coraz ważniejszym graczem światowej rozgrywki

READ MORE
Analiza porównawcza mediów rosyjskich, polskich oraz ukraińskich pod kątem sposobu komentowania wojny na wschodzie Ukrainy

Analiza porównawcza mediów rosyjskich, polskich oraz ukraińskich pod kątem sposobu komentowania wojny na wschodzie Ukrainy

Wstęp Ostatnie wydarzenia na Ukrainie stały się początkiem zmian tego państwa. „Rewolucja godności” udowodniła, że naród ukraiński ma silną tożsamość, a państwo ukraińskie jest na drodze do zmian w kierunku

READ MORE
Zmiana stosunków niemiecko-rosyjskich w świetle wydarzeń na Ukrainie 2013 – 2015

Zmiana stosunków niemiecko-rosyjskich w świetle wydarzeń na Ukrainie 2013 – 2015

Wydarzenia na Ukrainie w latach 2013 – 2015 stały się jednym z najcięższych okresów w historii tego państwa. Rewolucja godności, aneksja Krymu i nadal trwająca wojna w Donbasie, stały się

READ MORE
Kryzys w Europie czyli zimnowojenny poker

Kryzys w Europie czyli zimnowojenny poker

Obecnie jesteśmy świadkami największego kryzysu tzw. okresu pozimnowojennego. Kryzysu światowego przez wielkie K, mamy do czynienia z geopolityczną walką wpływów, odradzaniem się mocarstwowych zapędów, falami uchodźców, wielką wędrówką ludów na

READ MORE
Heckler & Koch znów dostarczy broń dla Bundeswehry

Heckler & Koch znów dostarczy broń dla Bundeswehry

Szok i niedowierzanie – pomimo sporów sądowych dotyczących celności flagowej broni Bundeswehry i niewyjaśnionych powiązań pracowników ministerstwa obrony z biznesem, firma Heckler & Koch ponownie została wybrana na dostawcę broni

READ MORE