Dylematy bezpieczeństwa: uchodźcy

Dylematy bezpieczeństwa: uchodźcy

CZE 16, 2015
2124 VIEWS
Dylematy bezpieczeństwa: uchodźcy

Na Morzu Śródziemnym rozgrywa się dramat tysięcy uchodźców z objętych konfliktami różnych rejonów Afryki i Syrii. Swój dramat, jednakże innej kategorii, przeżywa także Europa kompletnie nie wiedząca jak ów problem uchodźców rozwiązać.

Przyjąć czy nie?

Najgorszym, co możemy zrobić to właśnie spłaszczyć całe zagadnienie do prostego pytania: przyjąć czy nie? Takim podejściem robimy krzywdę zarówno uchodźcom dramatycznie szukającym pomocy, jak i całej społeczności europejskiej.

Inspiracją do napisania tego tekstu były moje twitterowe dyskusje m..in. z p. Janiną Ochojską z Polskiej Akcji Humanitarnej. Najbardziej zaangażowane w nieformalną debatę na temat całej skomplikowanej sytuacji są dwa delikatnie przeciwstawne bloki: obrońców praw człowieka oraz środowisk związanych z szeroko pojętym bezpieczeństwem. Pierwsi bezwzględnie żądają bezwarunkowego przyjęcia będących w krytycznej sytuacji ludzi, drudzy mówią owszem, ale pod pewnymi warunkami, bądź wcale. Oczywiście główne założenia obu bloków zostały tu mocno uproszczone, ale w kolejnych akapitach złożoność problemu powinna zostać wyjaśniona.

Skąd się biorą uchodźcy?

Uciekinierzy z różnych zakątków Afryki oraz objętej walkami Syrii dostają się zazwyczaj na włoskie wybrzeże. Przemycani przez Morze Śródziemne, które nie rzadko jest ich ostatnim domem, najczęściej z terytorium państwa upadłego jakim jest Libia. Od jakiegoś czasu włoskie władze za pośrednictwem Komisji Europejskiej zaczęły głośno się domagać wspólnego działania na rzecz unormowania sytuacji. Pod egidą Unii Europejskiej powołano misję wojskową przeciwko przemytnikom, którą następnie postanowiło wesprzeć NATO. Skala procederu doprowadziła jednak do sytuacji, że na Morzu Śródziemnym pływające jednostki zarówno cywilne, wojskowe jak i straży granicznej wyławiają i ratują uchodźców, odprawiając ich głównie do… włoskich granic.

Europa wprowadza „system”

Komisja Europejska zaproponowała więc system, w którym by wg pewnego klucza rozmieszczać uchodźców w różnych krajach Unii Europejskiej, tak by niwelować skutki masowej imigracji w basenie Morza Śródziemnego. Niestety, jak się okazało ów klucz to cały system.

Państwa Europy mówią „nie”

Efektem braku jakichkolwiek rozwiązań, poza narzuceniem ilości uchodźców do przyjęcia oraz 5 – letniego okresu „gościny”, jest sprzeciw krajowych rządów. Padają argumenty o nieprzygotowaniu do takiej operacji oraz podnoszone zostają względy bezpieczeństwa. Na czoło listy kontrargumentów wysuwa się zwłaszcza jeden, mrożący krew w żyłach.

Zagrożenie terrorystyczne

Nie uciekniemy od zagrożenia jakim jest terroryzm, jedyne co możemy robić to przeciwdziałać. Nie da się ukryć, iż „hurtowe” przyjęcie uchodźców przez jakikolwiek europejski (unijny) kraj jest zagrożeniem bezpieczeństwa wewnętrznego i to nie tylko dla niego samego. Prawie równo 30 lat temu podpisano tzw. Układ z Schengen, znoszący kontrole graniczne. To porozumienie, mimo niewątpliwych atutów, powoduje jednak różnego rodzaju zagrożenia bezpieczeństwa, przez co warunkiem układu było zwiększenie współpracy stron w zakresie bezpieczeństwa i polityki azylowej.

Tzw. państwo islamskie zapowiedziało, iż będzie wykorzystywać żywe transporty przez Morze Śródziemne do przemycania swoich ludzi do Europy. Bez względu na to, jakie były intencje dżihadystów i ich komunikatu, przyjmowanie każdej ilości uchodźców jest realnym zagrożeniem. Każda łódź docierająca do europejskiego wybrzeża jest swoistym koniem trojańskim. Tożsamości, przeszłości i intencji przybywających osób nie sposób sprawdzić na zadowalającym poziomie. Przyjmując, iż 1 na 1000 osób może być powiązana z terrorystami a rozdysponowanych po całej Europie ma zostać 20 tys. osób, to ryzyko może okazać się zbyt duże (w 2014 r. było ponad 600 tys. wniosków o azyl w krajach UE).

Inne problemy

Nie możemy zapominać, iż czy to Syryjczycy, czy uciekinierzy z Afryki są to osoby zdecydowanie odmienne kulturowo od mieszkańców starego kontynentu. Część z nich mówi jedynie słabo po angielsku. 5 – letni okres pobytu w kraju gospodarza teoretycznie niweluje „ryzyko” wycieczek czy raczej ucieczek imigrantów do innych krajów Strefy Schegen, jednakże stwarza potrzebę zbudowania obozów dla uchodźców. Obozy znów same w sobie przekreślają i tak nikłe szanse na asymiliację i socjalizację tych osób w nowym dla nich otoczeniu. Pozostają jeszcze kwestie nauki języka, znalezienia pracy, itd. Większość uchodźców i tak zaznacza, że ich miejscem docelowym jest Szwecja, bądź Niemcy. Ile ci ostatni mają już teraz kłopotów z imigrantami oraz Salafitami a przez to realnym zagrożeniem skrajną islamizacją i terroryzmem, nie trzeba pisać.

W Polsce pojawiały się pomysły, by z pomocą zwrócić się jedynie / głównie do syryjskich chrześcijan, koncepcje takie w ustach poważnych ludzi najlepiej chyba przemilczeć.

Włosi znów postraszyli, że jeśli Europa nie dostosuje się do ich potrzeb, wprowadzi tajemniczy „plan B”. Najpewniej chodzi o puszczanie uchodźców wolno, tak by mogli się przemieszczać i swobodnie podróżować po Europie, dzięki czemu Włosi zmniejszą własne dolegliwości. Argument co najmniej słaby, gdyż zapisy Układu z Schengen dopuszczają możliwość czasowego przywrócenia kontroli na granicach, z czego sąsiedzi zapewne skorzystają; Francuzi już to robią prowadząc lotne kontrole na szlakach. Świadczy to także niestety o desperacji i braku jakichkolwiek planów ze strony włoskiego rządu.

Rozwiązania

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, iż tym ludziom trzeba pomóc. Jak? To jest chyba najtrudniejsze pytanie i bez jednoznacznej odpowiedzi niestety. Europejskie rządy powinny wymóc na Komisji Europejskiej oraz ONZ przyjęcie wspólnych, kompleksowych rozwiązań dot. poprawy statusu osób będących w trudnej sytuacji bądź zagrożeniu w wielu zakątkach ziemi. Może powołanie jakiegoś specjalnego funduszu, z zachętami zwolnień podatkowych?

Sensownym rozwiązaniem na pewno nie są komunikaty z Europy, iż przyjmiemy każdą ilość uchodźców…

OK, można mnie linczować, choć wolałbym konstruktywną dyskusję pod powyższym tekstem.

Artur Dubiel
Wydawca Portalu Sztab.org, nauczyciel akademicki, ekspert European Institute for Strategic Studies
 • Maciej Milczanowski

  Ja się zgadzam, że problem jest trudny i nie ma jednej recepty. Nawet to co napisałeś o zwolnieniach czy ulgach podatkowych – przecież zaraz odezwą się „tubylcy” kwestionując zasadność takich rozwiązań, skoro rdzenna ludność doświadcza bezrobocia. Użyję sloganu i powiem, że potrzeba kompleksowej strategii, a nie działań doraźnych, ale uważam, że taka właśnie jest prawda. Strategia powinna zaczynać się w Libii czy Syrii, a kończyć na racjonalnej polityce imigracyjnej ze szkoleniami, kursami, obozami „przejściowymi” – a nie „dla uchodźców” itd.

  • Jarosław Lesner

   Receptą mogłaby być międzynarodowa konferencja z udziałem najważniejszych graczy (poza Rosja-mieszacza podżegacza), czyli kraje ościenne i zaangażowane,ale też USA(ewent Chiny inni jako gwaranci) na której ustalono by porządek na wzór tego jaki ustanowiono po 2WŚ. Jakakolwiek pomoc uchodzcom czy finansowa jest rozwiązaniem doraznym nie rozwiazujacym prawie żadnego problemu a jedynie sprawiajacym czyste sumienie a raczej jego pozory

   • Maciej Milczanowski

    Słusznie piszesz Jarek. Jednak nawet bez Rosji takie ustalenia będą bardzo trudne jeśli nie niemożliwe. Wystarczy że Iran i KSA się tam spotkają i będzie klęska…

 • Świetny artykuł. Pomógł mi zrozumieć mniej-więcej problem. Zastanawiam się tylko czy w obecnej sytuacji totalnego chaosu, kiedy imigranci rozbiegają się po całej Europie nie prostsze i bezpieczniejsze byłoby przyjęcie ich, wiem, że brzmi to okrutnie, ale skatalogowanie ich i kontrola pod względem terroryzmu właśnie? Jak uważa Szanowny Autor?

  • Dear Bartek. Teoretycznie jest możliwość rejestracji „wszystkich”, tylko co to da? Odpowiednio spreparowany życiorys, odpowiednie braki części dokumentów, itd. i dany figurant staje się szarą jednostką w szarej masie uchodźców. Większość informacji będzie nie do potwierdzenia w wiarygodnych źródłach a ogólna ilość danych do przetworzenia straszna. Dołożymy do tego ewentualne wsparcie organizacji, wywiadu czy wręcz zainteresowanego rządu i nieszczęście gotowe.
   Najsmutniejsze jest to, że od tych 3 miesięcy praktycznie nic się nie zmieniło, poza liczbą uchodźców (drastyczny wzrost) i poszerzeniem całego masowego procederu… Zero pomysłów i koncepcji na poziomach krajowych i międzynarodowym, od dawna niewydolne i nieskuteczne ONZ nawet nie udaje, że coś robi.
   Bez systemowych rozwiązań nie da się nic skutecznego zrobić. Mówiąc Twoim jezykiem: leczenie objawowe nieznanej choroby…

PODOBNE ARTYKUŁY

Realpolitik Rzeczypospolitej

Realpolitik Rzeczypospolitej

W pierwszych wersach tego eseju chcę zaznaczyć, że wszystkie zawarte w nim przewidywania odnoszące się do Realpolitik Rzeczypospolitej mogą pojawić się, jeśli Ameryka i Europa przestaną ignorować logikę anarchii międzynarodowej

READ MORE
Jakie interesy ma Polska?

Jakie interesy ma Polska?

Nadrzędny cel strategii zagranicznej Polski to zapewnienie pokoju i dobrobytu narodowi polskiemu. W osiągnięciu tego celu, za sprawę najwyższej wagi, Polska zawsze uważała obronę swojego terytorium. W ostatnich dekadach, po

READ MORE
Gazociąg OPAL a sprawa polska

Gazociąg OPAL a sprawa polska

Pod koniec roku 2016 Polska wnioskowała do Trybunału Sprawiedliwości UE o zawieszenie wykonania kontrowersyjnej decyzji Komisji Europejskiej, która będąc korzystną dla rosyjskiego koncernu Gazprom, stanowiła zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Europy

READ MORE
Refleksje po 53. Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium

Refleksje po 53. Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium

Transatlantyckie partnerstwo między Stanami Zjednoczonymi, a Europą przez przeszło 50 lat stanowiło podstawę dla wielkiej strategii USA, czyli zamorskiego równoważenia (więcej o tej strategii: Artur Brzeskot – Jaka strategia może odrodzić

READ MORE
Antidotum na intelektualną truciznę

Antidotum na intelektualną truciznę Popular

Cywilizacja europejska stoi w obliczu konfrontacji z zupełnie nowym zagrożeniem. Na chwile obecną, przegrywa tę konfrontację przede wszystkim na kluczowej płaszczyźnie – intelektualnej. Wyraźnie widoczny jest brak instrumentów skutecznej reakcji

READ MORE
Kultura relacji – II Międzynarodowa Konferencja Naukowa

Kultura relacji – II Międzynarodowa Konferencja Naukowa

W dniach 22-24.02.2017 w gościnnych progach Pałacu i Folwarku Galiny odbędzie się: II Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Kultura Pokoju”. Hasło przewodnie tegorocznej konferencji to: „KULTURA RELACJI”. Celem konferencji jest rzeczowa wymiana

READ MORE
Jaka strategia może odrodzić wielkość USA i Polski?

Jaka strategia może odrodzić wielkość USA i Polski?

Po raz pierwszy w najnowszej historii politycznej Stanów Zjednoczonych duża liczba Amerykanów otwarcie zaczęła kwestionować wielką strategię ich kraju. W kwietniu 2016 r. według sondażu Pew 57% obywateli USA wyraziło

READ MORE
Dlaczego przegrana Clinton jest dobrą nowiną dla Polski?

Dlaczego przegrana Clinton jest dobrą nowiną dla Polski?

W Polsce większość publicystów, a nawet niektórzy amerykaniści, kiedy próbowali znaleźć argument przeciwko Hillary Clinton wymieniali przede wszystkim reset między USA i Rosją. W ich mniemaniu był on szkodliwy dla

READ MORE
Waszyngton vs Moskwa: możliwy zwrot o 180 stopni?

Waszyngton vs Moskwa: możliwy zwrot o 180 stopni?

Sondaże przedwyborcze w Stanach Zjednoczonych pokazują, iż kandydat partii republikańskiej Donald Trump ma duże poparcie wśród społeczeństwa amerykańskiego. Mimo ostatnio przegranych debat zajmuje on czołowe miejsce w rankingach politycznych i

READ MORE
Sprawa śmigłowców dla Polski politycznym balonem

Sprawa śmigłowców dla Polski politycznym balonem Popular

Polska scena polityczna a za nią świat mediów żyje niezrealizowanym kontraktem na francuskie śmigłowce Caracal dla polskiej armii. Niestety wszystkie strony – tak naprawdę politycznego i emocjonalnego – konfliktu żyją

READ MORE
Dlaczego broń atomowa nie zwiększy bezpieczeństwa Polski?

Dlaczego broń atomowa nie zwiększy bezpieczeństwa Polski?

Pod koniec 2015 r. medialne poruszenie w kraju wyzwoliły słowa podsekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Tomasza Szatkowskiego o ewentualnej możliwości przekazania Polsce broni atomowej przez USA. Z powodu informacyjnego

READ MORE
Suwerenność przemysłowa

Suwerenność przemysłowa

Streszczenie dla niecierpliwych: NIE CZARUJMY SIĘ! Inspektorat Uzbrojenia jest sformowaną przez Ministra Obrony Narodowej jednostką organizacyjną odpowiedzialną za pozyskiwanie uzbrojenia i sprzętu wojskowego na potrzeby Sił Zbrojnych RP. Obecne kierownictwo

READ MORE
Czy Wojsko Polskie budzi grozę?

Czy Wojsko Polskie budzi grozę? Popular

Chcę postawić zdecydowaną i prawdziwą tezę, że Siły Zbrojne RP są bez porównania i bezwzględnie najlepsze w subregionie Europy Środkowo-Wschodniej. Oczywiście, Wojsko Polskie ma wiele słabości na różnych obszarach: od

READ MORE
Turecki EXIT z NATO?

Turecki EXIT z NATO? Popular

Ostatnie relacje Turcji z Rosją a także z USA, a tym samym z NATO, uległy zmianie o 180 stopni. Aby bardziej przybliżyć okoliczności w jakich doszło do zmian, należy przeanalizować

READ MORE
Cele pokazu siły Putina

Cele pokazu siły Putina Popular

Władze i społeczeństwa państw strefy euroatlantyckiej z niepokojem patrzą na aktualną działalność prezydenta Rosji Władimira Putina. Czy faktycznie należy się obawiać rosyjskich manewrów? Jakie cele przyświecają rosyjskiemu przywódcy? Jak pokazuje

READ MORE
Z biblioteczki Artura D. #9: „Terroryzm w ujęciu analiz strategicznych”

Z biblioteczki Artura D. #9: „Terroryzm w ujęciu analiz strategicznych” Popular

W ramach cyklu „Z biblioteczki Artura D.” po raz kolejny pojawia się pozycja dotycząca terroryzmu i ponownie w ujęciu mocno naukowym. „Terroryzm w ujęciu analiz strategicznych” to dzieło czworga specjalistów (A. Nowakowska

READ MORE
Deradykalizacja a nie kryminalizacja? Inne sposoby walki z islamskim terroryzmem

Deradykalizacja a nie kryminalizacja? Inne sposoby walki z islamskim terroryzmem

W krótszej perspektywie czasowej możemy, niestety, spodziewać się ciągle dużej liczby ataków terrorystycznych na terenie Europy. Co do deradykalizacji – tak, na jej efekty trzeba czekać i jej wielkim problemem

READ MORE
Z biblioteczki Artura D. #8: „Terroryzm międzynarodowy”

Z biblioteczki Artura D. #8: „Terroryzm międzynarodowy”

Po raz kolejny wracamy z cyklem czytelniczym „Z biblioteczki Artura D.”. Tym razem zapowiadana już poprzednio, recenzja drugiego, uzupełnionego wydania „Terroryzmu międzynarodowego” prof. Tomasza R. Aleksandrowicza. Zwłoka ma swój mały

READ MORE
Polska w walce z tzw. państwem islamskim

Polska w walce z tzw. państwem islamskim Popular

Postanowieniami Prezydenta RP Andrzeja Dudy Polska wyśle dwa Polskie Kontyngenty Wojskowe do wsparcia globalnej koalicji w walce z tzw. państwem islamskim. Do Kuwejtu uda się komponent lotniczy w sile 150

READ MORE
Ślepiec w fabryce okularów

Ślepiec w fabryce okularów

Wprowadzenie do obiegu publicznego terminu „Wojna Hybrydowa” jest prawdopodobnie jednym z większych sukcesów „zewnętrznych” specjalistów od prowadzenia działań „nieregularnych”. Z technicznej strony – preparując specoperacje psychologiczne – najpierw opracowuje się

READ MORE
My vs Oni: niewypowiedziana wojna współczesnych czasów

My vs Oni: niewypowiedziana wojna współczesnych czasów

Dramatyczny konflikt na Bliskim Wschodzie spowodował śmierć setki tysięcy ludzi, z których połowa to  były dzieci. Domy większości migrantów są zniszczone, nie mają oni zapewnionych podstawowych warunków do życia. Ci, którym udało

READ MORE
Dobremu wiatr w oczy

Dobremu wiatr w oczy

Dobrzy ludzie mają trudniej. Muszą przestrzegać zasad i reguł, które nie krępują złoczyńców. Dlatego tak skomplikowanym zadaniem jest uzyskanie przewagi w walce z przestępcami i terrorystami korzystającymi z udogodnień globalnego

READ MORE
Falowość terroryzmu

Falowość terroryzmu

Terroryzm – zjawisko, które w ostatnich latach jest poruszane przez wielu specjalistów.  Jednak czy różnorodność definicji pomaga w zrozumieniu działań terrorystów? Analizując zjawisko terroryzmu należy odnieść się do tzw. „falowości

READ MORE
Ustawa antyterrorystyczna – fakty i mity

Ustawa antyterrorystyczna – fakty i mity

Ustawa antyterrorystyczna wzbudza wśród obywateli wielkie emocje. Jak się jednak okazuje, w większości niepotrzebnie gdyż ów emocje podgrzewają głównie politycy, realizując swoje polityczne cele. Najczęściej bazują oni na niskich pobudkach, grając

READ MORE
Superterroryzm zagraża Europie

Superterroryzm zagraża Europie

Po ostatnich zamachach terrorystycznych w Brukseli, świat obiegła szokująca wiadomość: terroryści planowali atak na podbrukselską elektrownię atomową. Poniżej kilka słów o tym, czy i dlaczego takie zagrożenia są realne oraz

READ MORE
Koniec „białych” rękawiczek w walce z terroryzmem

Koniec „białych” rękawiczek w walce z terroryzmem

Zamachy terrorystyczne te dzisiejsze, czy niedawne w Paryżu uświadamiają jedno: jesteśmy cały czas jeden krok za „banditos” i najwyższy czas to zmienić. Aby to zrobić, musimy zdjąć „białe” rękawiczki z

READ MORE
Antyterroryzm po polsku

Antyterroryzm po polsku

Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz zapowiedział udział Polski w walce z tzw. państwem islamskim. Zapowiedź ta padła w kwaterze głównej NATO, w efekcie spotkania sojuszniczych ministrów obrony. Zaangażowanie Polski w

READ MORE
Niemieckie błędne koło bezpieczeństwa

Niemieckie błędne koło bezpieczeństwa

Dzisiejsze (2 stycznia 2016 r.), internetowe wydanie Deutsche Welle informuje, iż Niemcy chcą zacieśnić współpracę ze służbami specjalnymi państw trzecich. Jest to pokłosie niedoszłych, sylwestrowych zamachów terrorystycznych w Monachium. W

READ MORE
Służby, uchodźcy, terroryzm, Ukraina, Rosja – rok 2015 na Sztab.org

Służby, uchodźcy, terroryzm, Ukraina, Rosja – rok 2015 na Sztab.org

Kończy się rok 2015, rok wielu wydarzeń i zmian, często tragicznych w skutkach. Na naszych łamach poruszaliśmy wiele tematów będących na ustach świata. Staraliśmy się przedstawiać wydarzenia i fakty nie

READ MORE
Ustawa antyterrorystyczna – konieczność czy nadmuchany balon

Ustawa antyterrorystyczna – konieczność czy nadmuchany balon

Polski rząd zapowiada wprowadzenie pierwszej w historii III RP ustawy antyterrorystycznej, mylonej przez dziennikarzy z zapisami o kontroli operacyjnej. Czy faktycznie potrzebujemy takiej ustawy, czy może wystarczy zmienić Ustawę o

READ MORE