Gotowana żaba

Gotowana żaba

O zagrożeniach bezpieczeństwa w nas samych...

MAR 18, 2016
1309 VIEWS
Gotowana żaba

Powszechnie znana jest legenda o żabie, która wrzucona do wrzątku od razu z niego wyskakuje i uchodzi z życiem. Natomiast powoli podgrzewana w wodzie nie zauważa problemu, rozkoszuje się rosnącą temperaturą i w końcu ginie ugotowana. Ta obrazowa przypowieść jest nieprawdziwa, ale dobrze ilustruje to, co w obliczu narastającego zagrożenia robią ludzie i organizacje.

Większość z nas pragnie wierzyć w stabilność sytuacji i istniejącego porządku. Wszelkie odstępstwa od status quo i ekscesy traktujemy jako wyjątki od reguły i raczej ignorujemy, niż tępimy w zarodku. Co ciekawe, jeśli takie wydarzenia zaczynają się powtarzać, zaczynamy je włączać do powszechnie akceptowanej normalności. I to jest moment, w którym istniejący porządek zaczyna się kruszyć i rozpadać.

Oczywiście nie każdy, kto podważa istniejącą rzeczywistość, jest w stanie doprowadzić do takiej destrukcji. Jednak wiele przykładów świadczy o tym, że „gotowanie żaby” przez wystarczająco zdeterminowanego kucharza często prowadzi do całkowitej zmiany krajobrazu politycznego, społecznego i gospodarczego. Do gwałtownych zmian i spektakularnych katastrof. Oto kilka z takich przykładów (UWAGA: poniższe przykłady zostały tak dobrane, żeby pokazywały uniwersalność zjawiska „gotowania żaby” i jego niezależność od dziedziny ludzkiej działalności, ideologii i moralności):

Adolf Hitler i Europa

 • 1933: Dojście Adolfa Hitlera do władzy. (Europa: „To wewnętrzna sprawa Niemiec.”)
 • 1935: Przyłączenie Saary. (Europa: „To wola społeczeństwa wyrażona w referendum.”)
 • 1938: Anszlus Austrii. (Europa: „Mówią tym samym językiem.”)
 • 1938: Podporządkowanie Czechosłowacji. (Europa: „Zawrzyjmy układ w Monachium, żeby zapobiec wojnie.”)
 • 1939: Aneksja Kłajpedy. (Europa: „Litwa? Jaka Litwa?”)
 • 1939: II wojna światowa. (Europa w ruinie.)

Władimir Putin i Europa

 • 1999: Dojście Władimira Putina do władzy. (Europa: „Po zimnej wojnie ani śladu. Może zaprosić Rosję do Unii?”)
 • 2004: Rosyjskie poparcie dla Wiktora Janukowycza. (Europa: „To wewnętrzne sprawy Ukrainy.”)
 • 2005: Umowa z Niemcami w sprawie budowy Gazociągu Północnego na Morzu Bałtyckim. (Europa: „Tani gaz, dobry gaz. Gospodarka, głupcze!”)
 • 2010: Wiktor Janukowycz prezydentem Ukrainy. (Europa: „To wola społeczeństwa wyrażona w demokratycznych wyborach.”)
 • 2014: 22. Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Soczi. (Europa: „Cóż za rozmach, co za organizacja!”)
 • 2014: Przyłączenie Krymu do Rosji. (Europa: „Nieładnie, ale to wola społeczeństwa wyrażona w referendum.”)
 • 2015: Porozumienie mińskie w sprawie przerwania działań zbrojnych na Ukrainie. (Europa: „Mogliby już przestać strzelać.”)
 • 2015: Rosyjska interwencja w Syrii. (Europa zalana falą uchodźców.)

Jarosław Kaczyński i Platforma Obywatelska (PO)

 • 2014-11-11: Jarosław Kaczyński informuje, że Andrzej Duda będzie kandydatem PiS w wyborach prezydenckich. (PO: „Duda? A kto to?”)
 • 2015-02-11: B.Komorowski 63%, A.Duda 15% (CBOS). (PO: „Bronisław Komorowski nie ma z kim przegrać.”)
 • 2015-03-11: B.Komorowski 52%, A.Duda 19% (CBOS). (PO: „Tendencja jest niekorzystna, ale przewaga Bronisława Komorowskiego zbyt duża, żeby przegrał.”)
 • 2015-04-22: B.Komorowski 43%, A.Duda 26% (CBOS). (PO: „To już ostatnia prosta, dociągniemy.”)
 • 2015-05-10: B.Komorowski 33,77%, A.Duda 34,76% (I tura wyborów). (PO: „Zimny prysznic dla społeczeństwa, które przecież nas popiera.”)
 • 2015-05-24: B.Komorowski 48,45%, A.Duda 51,55% (II tura wyborów). (PO: „W wyborach parlamentarnych społeczeństwo się zreflektuje.”)
 • 2015-10-25: PiS 235, PO 138 (mandaty w Sejmie). (PO w ruinie.)

Steve Jobs i Nokia

 • 2007: Steve Jobs prezentuje iPhone’a. (Nokia: „To nasz rynek! W 1996 roku rozpoczęliśmy produkcję urządzenia Nokia 9600 Communicator, które było pierwszym smartfonem z wbudowanym dostępem do internetu i oprogramowaniem zarządzającym informacjami osobistymi.”)
 • 2008: Steve Jobs chce zdobyć 1% rynku, czyli sprzedać 10 milionów iPhone’ów. (Nokia: „A my sprzedamy w tym roku 60 milionów smarfonów i ponad 400 milionów zwykłych komórek.”)
 • 2011: Premiera iPhone’a 4S. Pierwszego dnia Apple sprzedaje ponad 1 milion egzemplarzy. (Nokia: „To dziwne, że Apple ma wyższe zyski przy mniejszej produkcji. Rynek to skoryguje.”)
 • 2013: Premiera iPhone’a 5S. Apple po raz pierwszy sprzedaje ponad 50 milionów iPhone’ów w ciągu kwartału. (Nokia na skraju bankructwa zostaje kupiona przez Microsoft.)

Piotr Wojciechowski i Bumar/PHO/PGZ

 • 1997: Piotr Wojciechowski zakłada WB Electronics Sp. z o.o. (Bumar: „A co się stało z Układem Warszawskim?”)
 • 2001: WB Electronics rozpoczyna wdrożenie ZZKO TOPAZ i opracowuje system FONET. (Bumar: „Nasza pozycja rynkowa jest niepodważalna.”)
 • 2009: WB Electronics sprzedaje licencję na FONET amerykańskiemu koncernowi Harris Communications. (Bumar: „Najważniejsza jest konsolidacja i restrukturyzacja.”)
 • 2011: WB Electronics wchodzi w posiadanie większościowego pakietu akcji RADMOR SA – państwowego monopolisty w dziedzinie produkcji radiostacji wojskowych. (Bumar: „Konsekwentnie realizujemy swoją strategię.”)
 • 2013: Media spekulują, czy WB Electronics przejmie Hutę Stalowa Wola. (Bumaru nie ma. Pojawia się Polski Holding Obronny.)
 • 2015: WB Electronics odkupuje od PHO pozostałe akcje RADMOR SA, ostatecznie wydłubując z konsolidowanego ciasta zbrojeniowego cenny telekomunikacyjny rodzynek. (PHO oddaje zakłady produkcyjne Polskiej Grupie Zbrojeniowej, w której dokonują się gwałtowne zmiany kadrowe.)

Jak się nie dać ugotować?

Teoria Wybitego Okna jest źródłem najlepszej metody zażegnania niebezpieczeństwa wynikającego z powoli narastającego zagrożenia. Mówi ona, że utrzymanie otoczenia w pożądanym stanie wymaga ciągłej troski i niezwłocznego usuwania usterek i odstępstw od normalności. Gdy w stosunkach międzynarodowych ktoś zaczyna dokazywać, należy położyć tamę tym wybrykom, póki ich skala jest niewielka. Gdy w biznesie pojawia się konkurent, należy go zatrzymać wtedy, gdy jego jedyną siłą jest determinacja – zanim zdobędzie zasoby niezbędne do kolejnych podbojów.

Siłę przeciwnika należy zdusić w zarodku, bo gdy z tego zarodka wyrośnie olbrzym, będzie już za późno.

Krzysztof Wysocki

Krzysztof Wysocki

Popularyzator wiedzy o zasadach skutecznego działania. Autor przewodnika „Teraz! Jak już dziś zmienić jutro?” Współzałożyciel WB Electronics SA

PODOBNE ARTYKUŁY

Realpolitik Rzeczypospolitej

Realpolitik Rzeczypospolitej

W pierwszych wersach tego eseju chcę zaznaczyć, że wszystkie zawarte w nim przewidywania odnoszące się do Realpolitik Rzeczypospolitej mogą pojawić się, jeśli Ameryka i Europa przestaną ignorować logikę anarchii międzynarodowej

READ MORE
Jakie interesy ma Polska?

Jakie interesy ma Polska?

Nadrzędny cel strategii zagranicznej Polski to zapewnienie pokoju i dobrobytu narodowi polskiemu. W osiągnięciu tego celu, za sprawę najwyższej wagi, Polska zawsze uważała obronę swojego terytorium. W ostatnich dekadach, po

READ MORE
Gazociąg OPAL a sprawa polska

Gazociąg OPAL a sprawa polska

Pod koniec roku 2016 Polska wnioskowała do Trybunału Sprawiedliwości UE o zawieszenie wykonania kontrowersyjnej decyzji Komisji Europejskiej, która będąc korzystną dla rosyjskiego koncernu Gazprom, stanowiła zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Europy

READ MORE
Refleksje po 53. Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium

Refleksje po 53. Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium

Transatlantyckie partnerstwo między Stanami Zjednoczonymi, a Europą przez przeszło 50 lat stanowiło podstawę dla wielkiej strategii USA, czyli zamorskiego równoważenia (więcej o tej strategii: Artur Brzeskot – Jaka strategia może odrodzić

READ MORE
Antidotum na intelektualną truciznę

Antidotum na intelektualną truciznę Popular

Cywilizacja europejska stoi w obliczu konfrontacji z zupełnie nowym zagrożeniem. Na chwile obecną, przegrywa tę konfrontację przede wszystkim na kluczowej płaszczyźnie – intelektualnej. Wyraźnie widoczny jest brak instrumentów skutecznej reakcji

READ MORE
Kultura relacji – II Międzynarodowa Konferencja Naukowa

Kultura relacji – II Międzynarodowa Konferencja Naukowa

W dniach 22-24.02.2017 w gościnnych progach Pałacu i Folwarku Galiny odbędzie się: II Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Kultura Pokoju”. Hasło przewodnie tegorocznej konferencji to: „KULTURA RELACJI”. Celem konferencji jest rzeczowa wymiana

READ MORE
Jaka strategia może odrodzić wielkość USA i Polski?

Jaka strategia może odrodzić wielkość USA i Polski?

Po raz pierwszy w najnowszej historii politycznej Stanów Zjednoczonych duża liczba Amerykanów otwarcie zaczęła kwestionować wielką strategię ich kraju. W kwietniu 2016 r. według sondażu Pew 57% obywateli USA wyraziło

READ MORE
Dlaczego przegrana Clinton jest dobrą nowiną dla Polski?

Dlaczego przegrana Clinton jest dobrą nowiną dla Polski?

W Polsce większość publicystów, a nawet niektórzy amerykaniści, kiedy próbowali znaleźć argument przeciwko Hillary Clinton wymieniali przede wszystkim reset między USA i Rosją. W ich mniemaniu był on szkodliwy dla

READ MORE
Waszyngton vs Moskwa: możliwy zwrot o 180 stopni?

Waszyngton vs Moskwa: możliwy zwrot o 180 stopni?

Sondaże przedwyborcze w Stanach Zjednoczonych pokazują, iż kandydat partii republikańskiej Donald Trump ma duże poparcie wśród społeczeństwa amerykańskiego. Mimo ostatnio przegranych debat zajmuje on czołowe miejsce w rankingach politycznych i

READ MORE
Sprawa śmigłowców dla Polski politycznym balonem

Sprawa śmigłowców dla Polski politycznym balonem Popular

Polska scena polityczna a za nią świat mediów żyje niezrealizowanym kontraktem na francuskie śmigłowce Caracal dla polskiej armii. Niestety wszystkie strony – tak naprawdę politycznego i emocjonalnego – konfliktu żyją

READ MORE
Dlaczego broń atomowa nie zwiększy bezpieczeństwa Polski?

Dlaczego broń atomowa nie zwiększy bezpieczeństwa Polski?

Pod koniec 2015 r. medialne poruszenie w kraju wyzwoliły słowa podsekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Tomasza Szatkowskiego o ewentualnej możliwości przekazania Polsce broni atomowej przez USA. Z powodu informacyjnego

READ MORE
Suwerenność przemysłowa

Suwerenność przemysłowa

Streszczenie dla niecierpliwych: NIE CZARUJMY SIĘ! Inspektorat Uzbrojenia jest sformowaną przez Ministra Obrony Narodowej jednostką organizacyjną odpowiedzialną za pozyskiwanie uzbrojenia i sprzętu wojskowego na potrzeby Sił Zbrojnych RP. Obecne kierownictwo

READ MORE
Czy Wojsko Polskie budzi grozę?

Czy Wojsko Polskie budzi grozę? Popular

Chcę postawić zdecydowaną i prawdziwą tezę, że Siły Zbrojne RP są bez porównania i bezwzględnie najlepsze w subregionie Europy Środkowo-Wschodniej. Oczywiście, Wojsko Polskie ma wiele słabości na różnych obszarach: od

READ MORE
Turecki EXIT z NATO?

Turecki EXIT z NATO? Popular

Ostatnie relacje Turcji z Rosją a także z USA, a tym samym z NATO, uległy zmianie o 180 stopni. Aby bardziej przybliżyć okoliczności w jakich doszło do zmian, należy przeanalizować

READ MORE
Cele pokazu siły Putina

Cele pokazu siły Putina Popular

Władze i społeczeństwa państw strefy euroatlantyckiej z niepokojem patrzą na aktualną działalność prezydenta Rosji Władimira Putina. Czy faktycznie należy się obawiać rosyjskich manewrów? Jakie cele przyświecają rosyjskiemu przywódcy? Jak pokazuje

READ MORE
Przedwyborcza Francja w relacjach z Rosją

Przedwyborcza Francja w relacjach z Rosją

Marine Le Pen, kandydatka na prezydenta Francji w wyborach 2017 – jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci politycznych Europy. Jej skrajnie prawicowe wypowiedzi dotyczące przyszłości UE, relacji z Rosją albo

READ MORE
Więźniowie polityczni Kremla

Więźniowie polityczni Kremla

Historia Nadiyi Savchenko, do niedawna więźnia politycznego Putina, była jedną z najbardziej medialnych spraw na całym świecie. Dzisiaj, deputowana od partii „Batkiwszczyna” w Radzie Najwyższej Ukrainy Nadiya reformuje kraj, próbuje

READ MORE
Niezrealizowane marzenie Ukrainy

Niezrealizowane marzenie Ukrainy

Po zakończeniu Rewolucji Godności, zmianie elity rządzącej, obaleniu reżimu Janukowicza i usunięciu prorosyjskich marionetek z najwyższych stanowisk państwowych, przeciętny obywatel oczekiwał zmian na lepsze. Każdy chciał, żeby nowa władza przeprowadziła

READ MORE
Holandia walczy z rosyjską propagandą

Holandia walczy z rosyjską propagandą Popular

Holandia zmaga się z negatywnym wpływem rosyjskiej propagandy. Wciąż trwają prace nad niezależnym rosyjskojęzycznym portalem informacyjnym. Jednocześnie Holendrzy przyznają, że walka z rosyjską ‚siłą miękką’ nie jest łatwa.  Państwo znajduje się  pod

READ MORE
Perspektywy konwencjonalnego odstraszania dla Europy

Perspektywy konwencjonalnego odstraszania dla Europy

Polityczne, ekonomiczne, demograficzne i technologiczne bariery ograniczają jakikolwiek sensowny plan poprawy strategii konwencjonalnej NATO. Z kolei nuklearne odstraszanie odgrywa dużo mniejszą rolę w obecnych czasach, co więcej taktyczna broń jądrowa

READ MORE
Nie czołgami, a dyplomacją

Nie czołgami, a dyplomacją

W świetle konfliktu zbrojnego w Donbasie: ciągłych obstrzałów i nowych ofiar wydaje się nierealnym kłaść nacisk na coś innego oprócz uzbrojenia. Cała uwaga społeczeństwa ukraińskiego jest zwrócona na epicentrum konfliktu.

READ MORE
Falowość terroryzmu

Falowość terroryzmu

Terroryzm – zjawisko, które w ostatnich latach jest poruszane przez wielu specjalistów.  Jednak czy różnorodność definicji pomaga w zrozumieniu działań terrorystów? Analizując zjawisko terroryzmu należy odnieść się do tzw. „falowości

READ MORE
Muzeum tajne przez poufne: 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Muzeum tajne przez poufne: 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Mało kto wie o Izbie Pamięci Ofiar Terroru Komunistycznego mieszczącej się w podziemiach siedziby Służby Kontrwywiadu Wojskowego przy ul. Oczki 1. Ta trudna jak na muzeum lokalizacja jest przyczyną, że

READ MORE
Komputery i artyleria

Komputery i artyleria

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że sprytny, wszystkoumiejący telefon komórkowy trafił do ich kieszeni za sprawą artylerii. Tak, artylerii – królowej pola walki skutecznie eliminującej oddalone o wiele

READ MORE
Z biblioteczki Artura D. #6: „Szpieg, który wiedział za mało”

Z biblioteczki Artura D. #6: „Szpieg, który wiedział za mało”

Po dobrze ponad półrocznej przerwie wracam do kontynuowania cyklu czytelniczego „Z biblioteczki Artura D.„. Dla niezorientowanych, opisuję w nim książki z własnej biblioteczki, po które w mojej opinii, z różnych

READ MORE
Współpraca austriacko-niemiecka po wojnie. Austria w cieniu RFN.

Współpraca austriacko-niemiecka po wojnie. Austria w cieniu RFN.

Od czasu, gdy Austria weszła do Unii Europejskiej w 1995 r., stosunki RFN i z „mniejszym bratem niemieckim” zaczęły się normalizować. Obecnie relacje bilateralne układają się wzorowo, a stopień sympatii

READ MORE
Kultura vs propaganda w państwach totalitarnych

Kultura vs propaganda w państwach totalitarnych

Opisanie zagadnienia tak rozległego jak kultura w państwach totalitarnych wiąże się z koniecznością zdefiniowania pojęcia jakim jest totalitaryzm. Totalitaryzm (od łac. totus cały) to dążenia państwa do zapewniania kontroli nad

READ MORE
Czy Stalin planował III wojnę światową?

Czy Stalin planował III wojnę światową? Popular

Stalin chciał wyruszyć na podbój Europy już w roku 1941, może w 1942. Hitler ubiegł go i jako pierwszy zaatakował ZSRR. Związek Sowiecki został zepchnięty do defensywy. Jednak ostatecznie to

READ MORE
Afganistan. Relacja Borowika

Afganistan. Relacja Borowika

Już 20 marca br. rusza przedsprzedaż drugiego, poprawionego wydania książki „Afganistan. Relacja Borowika”. Ten sfabularyzowany dokument autorstwa Władysława Zdanowicza oraz funkcjonariusza Biura Ochrony Rządu tworzącego pod pseudonimem Jan Jagoda, opowiada

READ MORE
Quis custodiet ipsos custodes?

Quis custodiet ipsos custodes?

Quis custodiet ipsos custodes? czyli słów kilka o służbach specjalnych starożytnych Rzymian Mars et Honos Jeszcze w V wieku p.n.e. nic nie zapowiadało przyszłej wielkości Rzymu. Dopiero około 300 roku

READ MORE
Kalendarium terroryzmu – LUTY

Kalendarium terroryzmu – LUTY

  Zbiór wybranych zdarzeń o charakterze terrorystycznym na całym świecie, mających miejsce w lutym. Uwaga: w wielu źródłach daty różnych wydarzeń różnią się o jeden dzień [bieżąca aktualizacja 1853 –

READ MORE
Z biblioteczki Artura D. #2: „Encyklopedia Wojskowa”

Z biblioteczki Artura D. #2: „Encyklopedia Wojskowa”

Po pierwszym wpisie z serii Z biblioteczki Artura D. #1: „Czterech„ przyszła pora na wydawnictwo typowo naukowe, encyklopedyczne. Chciałbym przedstawić pozycję z posiadania, której jestem bardzo zadowolony: „Encyklopedia Wojskowa”. „Encyklopedia

READ MORE
Z biblioteczki Artura D. #1: „Czterech”

Z biblioteczki Artura D. #1: „Czterech”

Tak jak pisałem wczoraj w zerowym wpisie cyklu „Z biblioteczki Artura D.”, nie sądziłem, że tak łatwo i tak szybko zdecyduję się, którą książkę wziąć na warsztat jako pierwszą. Aktualna

READ MORE
Z biblioteczki Artura D. #0: wstęp

Z biblioteczki Artura D. #0: wstęp

Jakiś czas temu zostałem niejako wywołany do tablicy na Twitterze. Chodziło o polecenie ciekawych książek w tematyce siły specjalne i służby specjalne. Poleciłem, wysłałem nawet jakieś zdjęcia, w odpowiedzi budująca

READ MORE