Heckler & Koch znów dostarczy broń dla Bundeswehry

Heckler & Koch znów dostarczy broń dla Bundeswehry

WRZ 02, 2015
771 VIEWS
Heckler & Koch znów dostarczy broń dla Bundeswehry

Szok i niedowierzanie – pomimo sporów sądowych dotyczących celności flagowej broni Bundeswehry i niewyjaśnionych powiązań pracowników ministerstwa obrony z biznesem, firma Heckler & Koch ponownie została wybrana na dostawcę broni dla niemieckiej armii. Ministerstwo mgliście tłumaczy, że inne firmy nie byłyby w stanie w podobnym czasie dostarczyć zamówienia. Oznacza to, że niemiecki resort obrony w zakresie broni ręcznej jest niejako skazany na H&K.

Zamówienie z Heckler & Koch dotyczy 600 nowych karabinów automatycznych typu HK417 (w Niemczech nazywanych G27) oraz 600 lekkich karabinków maszynowych MG4. 60 sztuk G27 zostanie dostarczonych do listopada br., a pozostałe 540 G27 i 600 MG4 będzie dostarczonych do końca przyszłego roku.

Nowe nabytki będą wykorzystywane głównie na misjach zagranicznych, część pozostanie jako sprzęt treningowy na terenie Niemiec. Ministerstwo tłumaczy, że zakup broni nie jest „zamiast”, a „dodatkowo” w celu stworzenia „mixu broni” („Waffenmix”) w Bundeswehrze. Żołnierzom stacjonującym na misjach karabiny G36 nie będą odbierane, ale dodatkowo ich uzbrojenie będzie wyposażone w nową broń.

W kwietniu br. komisja ekspertów przeprowadzająca badania techniczne karabinu G36 na zlecenie ministerstwa obrony Niemiec stwierdziła „poważne wady” konstrukcyjne i funkcjonalne tej broni. W praktyce oznacza to niemożność trafienia do celu, co dyskwalifikuje G36 jako standardowe wyposażenie niemieckiej piechoty.

1 października ministerstwo obrony, a opinia publiczna w drugim tygodniu października, zapozna się z raportem Komisji Winfrieda Nachtwei’a (byłego posła, obecnie niezależnego eksperta ds. polityki obronnej), która weryfikuje doniesienia o braku celności G36. Na tej podstawie BMdV podejmie decyzję o usunięciu lub pozostawieniu G36 na wyposażeniu armii. Bundeswehra wciąż używa 180 tys. sztuk broni.

Pierwsze problemy z funkcjonowaniem G36 żołnierze stacjonujący w Afganistanie zgłaszali już w 2012 r. Wtedy nie podjęto działań. Teraz minister Ursula von der Leyen przechodzi trudną lekcję, jak ciężko jest zrobić coś inaczej, niż jej poprzednicy oraz jak trudno zarządza się armią, która w końcu musi strzelać nie tylko na strzelnicy.

Na początku lipca organizacja dziennikarska „Netzwerk Recherche” wyróżniła H&K antynagrodą „Zamkniętej Ostrygi”  za nieuczciwe próby wpływania na media w ocenie wadliwości G36 i dezawuowanie negatywnych doniesień. (więcej: https://www.tagesschau.de/inland/verschlosseneauster-heckler-koch-101.html).

Istnieją też poważne podejrzenia, że komórka odpowiadająca za dostawy broni w ministerstwie obrony utrzymywała zażyłe kontakty z lobbistami H&K (więcej: https://www.tagesschau.de/inland/verteidigungsministerium-heckler-koch-101.html). To wszystko powoduje, że obecne zamówienie z H&K znajduje się znowu na czołówkach gazet.

Warto dodać, że nie tylko H&K w niewyjaśniony sposób eksportował broń pomimo zakazu za granicę. 1 września seryjny zabójca członek kartelu narkotykowego „Los Zetas” José Zavala, który przyznał się do ponad 200 zbrodni, stwierdził w zeznaniach, że 12 osób zabił z broni Sig Sauer P239. Problem w tym, że niemiecka firma od 2000 r. nie ma licencji na eksport do Meksyku. (http://www.dw.com/de/mordinmexikomitdeutscherpistole/a18688565)

Przypomnę, co na temat H&K pisałam w Biuletynie Niemieckim nr 44 w lutym 2014 r.:

12 grudnia 2011 r., święto narodowe w Meksyku. Tłumy ludzi jadą nad Ocean Spokojny. Autostradę blokuje jednak 3 tys. studentów szkoły wyższej, w której dzieci rolników zdobywają zawód nauczyciela, aby likwidować analfabetyzm u przyszłych pokoleń i wyrównywać szanse w dostępie do edukacji. Domagają się większej liczby podręczników i lepszego kształcenia. Ktoś wzywa policję, ryczą syreny, w stronę studentów lecą granaty łzawiące. Młodzi ludzie taranują się, kaszlą, bronią przed gazem. Policja strzela w powietrze, studenci odpowiadają kamieniami. W końcu kule trafiają studentów. Trzech nie żyje, czternastu zostaje rannych. Po dwóch latach dzięki nagraniom wideo udaje się zrekonstruować przebieg tragicznych wydarzeń. Okazuje się, że ważną funkcję w nich pełnił niemiecki producent broni z 14-tysięcznego idyllicznego Oberndorfu nad Neckarem.

Przy ciałach zabitych Meksykanów znaleziono naboje 5,56 × 45 mm, które są standardowym nabojem pośrednim NATO. Policjanci posługiwali się G36 – standardową bronią Bundeswehry. Karabin szybkostrzelny (automatyczny) HK G36 zrobiony w dużej mierze z tworzywa sztucznego waży tylko 3,6 kg. Jest lekki, poręczny i może wystrzelić w ciągu sekundy 12 kul. Regularnie pojawia się na terenach dotkniętych kryzysami, chociaż producent, firma Heckler & Koch, o zgodę na każdą transakcję musi prosić rząd federalny.

G36 jest flagowym produktem niemieckiego przemysłu, na równi z piłami łańcuchowymi firmy Stihl czy słuchawkami firmy Sehnheiser. G36 używają armie i oddziały policyjne w USA, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Hiszpanii, Australii, Portugalii i we Francji. Na stronie producenta opisany jest jako „optymalny pod względem użytkowania, wagi i gęstości ognia”. Jednak w przeciwieństwie do producenta pił czy słuchawek producent broni musi mieć na sprzedaż swoich produktów zgodę rządu.

W 2002 r. Heckler & Koch rozpoczął promowanie swoich produktów w Meksyku. Kraj ten był pogrążony w wojnie przeciwko mafii narkotykowej i chciał zakupić tysiące sztuk broni. Trzy lata później podpisano umowę między niemiecką firmą i rządem Meksyku. Wcześniej Heckler & Koch złożył w Ministerstwie Gospodarki prośbę o zgodę na eksport G36 do Meksyku.

Podobnie jak poprzednik G36, cięższy o 1,5 kg i strzelający 10 kul na sekundę G3, dziś po kałasznikowie AK47 jest to najpopularniejsza broń świata. Karabin trafił na rynek pod koniec lat 50. Dziś na świecie jest min. 7 mln sztuk tej broni i choć nie jest już od lat produkowana w fabryce Heckler & Koch, stale powstają nowe G3 w Pakistanie, Iranie i innych niestabilnych krajach. Inaczej niż G36, G3 był stworzony specjalnie dla odrodzonej armii niemieckiej, za jego produkcję płaciło Federalne Ministerstwo Obrony i prawo produkcji należy tylko do RFN. W latach 196181 kolejne rządy Niemiec sprzedały licencję na G3 do ponad tuzina krajów, oficjalnie tylko sojuszniczych. Jedną z pierwszych licencji otrzymał portugalski dyktator Salazar na początku lat 60., który szybko sprzedał tysiące sztuk G3 reżimowi apartheidu w Afryce Południowej. Licencję otrzymał też szach Persji uchodzący za partnera krajów zachodnich, jak dziś saudyjski król Abdullah. Po obaleniu szacha przez Chomeiniego Iran nadal produkował broń i sprzedawał ją organizacjom terrorystycznym. Inne licencje trafiły do Pakistanu w 1963, Turcji w 1967, Arabii Saudyjskiej w 1969, Tajlandii w 1971, Brazylii w 1976, Grecji w 1977, Meksyku w 1979 i Birmy w 1981.

Tym sposobem z G3 tureckie wojsko zabijało kurdyjskich cywilów, Hezbollah strzelał do armii Izraela, a Irańczycy do Irakijczyków. G3 używają somalijscy piraci, afgańscy talibowie i syryjscy rebelianci. Czasem nawet z tej broni obrywają niemieccy żołnierze stacjonujący na zagranicznych misjach.

Rząd federalny przystał na wniosek Heckler & Koch pod jednym warunkiem że broń nie trafi do oddziałów policji w meksykańskich krajach związkowych Chiapas, Chihuahua, Jalisco i Guerrero. Wynikało to stąd, że obrońcy praw człowieka donosili od lat o skorumpowanych policjantach, którzy w tych regionach aresztują niewinnych ludzi, poddają ich torturom i zabijają.

Dziś meksykańskie ministerstwo obrony podaje, że prawie połowa z dostarczonych 10 tys. karabinów trafiła właśnie do tych prowincji. Autostrada nad Pacyfik, gdzie protestowali studenci w 2011 r., znajduje się w Guerrero.

Według wyliczeń, na które powołuje się tygodnik „Die Zeit“, produkowane przez Heckler & Koch broń szybkostrzelna, pistolety maszynowe i karabiny wyborowe (snajperki) od czasu powstania w 1949 r. zabiły na świecie więcej osób niż bomby zrzucone na Hiroszimę i Nagasaki w 1945 r., które zabiły ok. 200 tys. osób.

Z kolei jak podaje Centrum Politycznego Piękna (Zentrum für Politische Schönheit, lewicowa organizacja walcząca o prawa człowieka), Heckler & Koch w ciągu ostatniego ćwierćwiecza zabiła 375 razy więcej osób niż katastrofa elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Szacuje się, że na raka wywołanego przez skażenie po wybuchu IV reaktora radzieckiej siłowni wg WTO zmarło 9 tys. osób.

80 proc. sprzedaży Heckler & Koch to eksport. Slogan reklamowy firmy głosi „żadnych kompromisów”. Jak czytamy na stronie przedsiębiorstwa, ma oznaczać stosowanie najlepszych materiałów i najnowszych technologii do produkcji broni. O wysyłaniu jej na tereny, na których giną niewinni ludzie, ani słowa.

Dziennikarzom odmawia się możliwości zwiedzania fabryki, nawet burmistrz Oberndorfu n. Neckarem jest powściągliwy w kontaktach z mediami. W emailu do dziennikarzy wyjaśnił, że nie udziela wywiadów, bo „w przeszłości o przedsiębiorstwie zbrojeniowym w jego mieście pisano jedynie tendencyjnie i stereotypowo”.

W marcu 2010 r. do prokuratury w Stuttgarcie trafiają materiały mające świadczyć o tym, że firma, eksportując broń do Meksyku, wykroczyła poza warunki nałożone przez rząd. Przeszukiwana jest centrala firmy, nawet mieszkania prywatne szefów firmy. Tłumaczą oni, że nie mieli świadomości, co rząd Meksyku zrobi z G36. Wersja ta nie zgadza się z zeznaniami byłego niemieckiego żołnierza, który od lat mieszka w Meksyku i doprowadził do spotkania przedstawicieli niemieckiej firmy z urzędnikami z meksykańskiego ministerstwa obrony. W rozmowie z „Die Zeit” twierdzi, że ludzie z Heckler & Koch samodzielnie pokazywali policjantom z czterech zakazanych prowincji, jak działa G36. Pokazał nawet dziennikarzom podziękowanie dla Heckler & Koch za szkolenie dla policji w Guadalajara, stolicy prowincji Jalisco z datą 26 listopada 2008 r.

W 2008 r. gruzińskie oddziały specjalne były wyposażone w G36 podczas walk z Rosjanami. Nawet gdy Angela Merkel odwiedziła Tbilisi w 2010 r., chroniły ją gruzińskie siły bezpieczeństwa uzbrojone w G36. Może to dziwić, bo rząd Niemiec nigdy nie wydał zgody na eksport broni do Gruzji.

W 2011 r. libijscy rebelianci znaleźli w magazynach Kadafiego skład G36, jeszcze w oryginalnych opakowaniach z fabryki Heckler & Koch. Oczywiście nie omieszkali użyć nowiutkiej broni do szturmu na Trypolis. Na wysyłkę broni do Libii rząd RFN również nigdy nie wyraził zgody. „Trafiła tam bez wiedzy przedsiębiorstwa” – tłumaczy się zawsze w takim przypadku Heckler & Koch.

24 kwietnia 2013 r. na tablicy ogłoszeń w fabryce pojawiło się pismo sygnowane przez kierownictwo i prawników firmy. Głosi, że „pojawiło się mocne podejrzenie: dwóch długoletnich pracowników w porozumieniu z przedstawicielem handlowym w Meksyku zleciło eksport broni do meksykańskich stanów, na które nie było zgody. Odbyło się to bez wiedzy i woli innych osób w przedsiębiorstwie. Zostali oni zwolnieni”. Obydwaj odwołali się od zwolnienia do sądu. Twierdzili, że szczegóły operacji ustalali w emailach z kierownictwem firmy. Wyrok sądu pracy w sprawie jeszcze nie zapadł, ale wiadomo, że odpowiedzialność za złamanie prawa poniosą szeregowi pracownicy firmy, nie prawdziwi decydenci.

Anna Przybyll

Anna Przybyll

Dziennikarka i specjalistka ds. komunikacji. Specjalizuje się w tematyce bezpieczeństwa międzynarodowego, szczególnie w sprawach niemieckich. Należy do Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego oraz do Euro-ISME

PODOBNE ARTYKUŁY

Realpolitik Rzeczypospolitej

Realpolitik Rzeczypospolitej

W pierwszych wersach tego eseju chcę zaznaczyć, że wszystkie zawarte w nim przewidywania odnoszące się do Realpolitik Rzeczypospolitej mogą pojawić się, jeśli Ameryka i Europa przestaną ignorować logikę anarchii międzynarodowej

READ MORE
Jakie interesy ma Polska?

Jakie interesy ma Polska?

Nadrzędny cel strategii zagranicznej Polski to zapewnienie pokoju i dobrobytu narodowi polskiemu. W osiągnięciu tego celu, za sprawę najwyższej wagi, Polska zawsze uważała obronę swojego terytorium. W ostatnich dekadach, po

READ MORE
Gazociąg OPAL a sprawa polska

Gazociąg OPAL a sprawa polska

Pod koniec roku 2016 Polska wnioskowała do Trybunału Sprawiedliwości UE o zawieszenie wykonania kontrowersyjnej decyzji Komisji Europejskiej, która będąc korzystną dla rosyjskiego koncernu Gazprom, stanowiła zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Europy

READ MORE
Refleksje po 53. Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium

Refleksje po 53. Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium

Transatlantyckie partnerstwo między Stanami Zjednoczonymi, a Europą przez przeszło 50 lat stanowiło podstawę dla wielkiej strategii USA, czyli zamorskiego równoważenia (więcej o tej strategii: Artur Brzeskot – Jaka strategia może odrodzić

READ MORE
Antidotum na intelektualną truciznę

Antidotum na intelektualną truciznę Popular

Cywilizacja europejska stoi w obliczu konfrontacji z zupełnie nowym zagrożeniem. Na chwile obecną, przegrywa tę konfrontację przede wszystkim na kluczowej płaszczyźnie – intelektualnej. Wyraźnie widoczny jest brak instrumentów skutecznej reakcji

READ MORE
Kultura relacji – II Międzynarodowa Konferencja Naukowa

Kultura relacji – II Międzynarodowa Konferencja Naukowa

W dniach 22-24.02.2017 w gościnnych progach Pałacu i Folwarku Galiny odbędzie się: II Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Kultura Pokoju”. Hasło przewodnie tegorocznej konferencji to: „KULTURA RELACJI”. Celem konferencji jest rzeczowa wymiana

READ MORE
Jaka strategia może odrodzić wielkość USA i Polski?

Jaka strategia może odrodzić wielkość USA i Polski?

Po raz pierwszy w najnowszej historii politycznej Stanów Zjednoczonych duża liczba Amerykanów otwarcie zaczęła kwestionować wielką strategię ich kraju. W kwietniu 2016 r. według sondażu Pew 57% obywateli USA wyraziło

READ MORE
Dlaczego przegrana Clinton jest dobrą nowiną dla Polski?

Dlaczego przegrana Clinton jest dobrą nowiną dla Polski?

W Polsce większość publicystów, a nawet niektórzy amerykaniści, kiedy próbowali znaleźć argument przeciwko Hillary Clinton wymieniali przede wszystkim reset między USA i Rosją. W ich mniemaniu był on szkodliwy dla

READ MORE
Waszyngton vs Moskwa: możliwy zwrot o 180 stopni?

Waszyngton vs Moskwa: możliwy zwrot o 180 stopni?

Sondaże przedwyborcze w Stanach Zjednoczonych pokazują, iż kandydat partii republikańskiej Donald Trump ma duże poparcie wśród społeczeństwa amerykańskiego. Mimo ostatnio przegranych debat zajmuje on czołowe miejsce w rankingach politycznych i

READ MORE
Sprawa śmigłowców dla Polski politycznym balonem

Sprawa śmigłowców dla Polski politycznym balonem Popular

Polska scena polityczna a za nią świat mediów żyje niezrealizowanym kontraktem na francuskie śmigłowce Caracal dla polskiej armii. Niestety wszystkie strony – tak naprawdę politycznego i emocjonalnego – konfliktu żyją

READ MORE
Dlaczego broń atomowa nie zwiększy bezpieczeństwa Polski?

Dlaczego broń atomowa nie zwiększy bezpieczeństwa Polski?

Pod koniec 2015 r. medialne poruszenie w kraju wyzwoliły słowa podsekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Tomasza Szatkowskiego o ewentualnej możliwości przekazania Polsce broni atomowej przez USA. Z powodu informacyjnego

READ MORE
Suwerenność przemysłowa

Suwerenność przemysłowa

Streszczenie dla niecierpliwych: NIE CZARUJMY SIĘ! Inspektorat Uzbrojenia jest sformowaną przez Ministra Obrony Narodowej jednostką organizacyjną odpowiedzialną za pozyskiwanie uzbrojenia i sprzętu wojskowego na potrzeby Sił Zbrojnych RP. Obecne kierownictwo

READ MORE
Czy Wojsko Polskie budzi grozę?

Czy Wojsko Polskie budzi grozę? Popular

Chcę postawić zdecydowaną i prawdziwą tezę, że Siły Zbrojne RP są bez porównania i bezwzględnie najlepsze w subregionie Europy Środkowo-Wschodniej. Oczywiście, Wojsko Polskie ma wiele słabości na różnych obszarach: od

READ MORE
Turecki EXIT z NATO?

Turecki EXIT z NATO? Popular

Ostatnie relacje Turcji z Rosją a także z USA, a tym samym z NATO, uległy zmianie o 180 stopni. Aby bardziej przybliżyć okoliczności w jakich doszło do zmian, należy przeanalizować

READ MORE
Cele pokazu siły Putina

Cele pokazu siły Putina Popular

Władze i społeczeństwa państw strefy euroatlantyckiej z niepokojem patrzą na aktualną działalność prezydenta Rosji Władimira Putina. Czy faktycznie należy się obawiać rosyjskich manewrów? Jakie cele przyświecają rosyjskiemu przywódcy? Jak pokazuje

READ MORE
Przedwyborcza Francja w relacjach z Rosją

Przedwyborcza Francja w relacjach z Rosją

Marine Le Pen, kandydatka na prezydenta Francji w wyborach 2017 – jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci politycznych Europy. Jej skrajnie prawicowe wypowiedzi dotyczące przyszłości UE, relacji z Rosją albo

READ MORE
Więźniowie polityczni Kremla

Więźniowie polityczni Kremla

Historia Nadiyi Savchenko, do niedawna więźnia politycznego Putina, była jedną z najbardziej medialnych spraw na całym świecie. Dzisiaj, deputowana od partii „Batkiwszczyna” w Radzie Najwyższej Ukrainy Nadiya reformuje kraj, próbuje

READ MORE
Niezrealizowane marzenie Ukrainy

Niezrealizowane marzenie Ukrainy

Po zakończeniu Rewolucji Godności, zmianie elity rządzącej, obaleniu reżimu Janukowicza i usunięciu prorosyjskich marionetek z najwyższych stanowisk państwowych, przeciętny obywatel oczekiwał zmian na lepsze. Każdy chciał, żeby nowa władza przeprowadziła

READ MORE
Holandia walczy z rosyjską propagandą

Holandia walczy z rosyjską propagandą Popular

Holandia zmaga się z negatywnym wpływem rosyjskiej propagandy. Wciąż trwają prace nad niezależnym rosyjskojęzycznym portalem informacyjnym. Jednocześnie Holendrzy przyznają, że walka z rosyjską ‚siłą miękką’ nie jest łatwa.  Państwo znajduje się  pod

READ MORE
Perspektywy konwencjonalnego odstraszania dla Europy

Perspektywy konwencjonalnego odstraszania dla Europy

Polityczne, ekonomiczne, demograficzne i technologiczne bariery ograniczają jakikolwiek sensowny plan poprawy strategii konwencjonalnej NATO. Z kolei nuklearne odstraszanie odgrywa dużo mniejszą rolę w obecnych czasach, co więcej taktyczna broń jądrowa

READ MORE
Nie czołgami, a dyplomacją

Nie czołgami, a dyplomacją

W świetle konfliktu zbrojnego w Donbasie: ciągłych obstrzałów i nowych ofiar wydaje się nierealnym kłaść nacisk na coś innego oprócz uzbrojenia. Cała uwaga społeczeństwa ukraińskiego jest zwrócona na epicentrum konfliktu.

READ MORE
Polska jako jedyna w Europie znacząco zwiększy budżet obronny

Polska jako jedyna w Europie znacząco zwiększy budżet obronny

Sytuacja gospodarcza i pozostające na niezmiennym poziomie budżety państw na obronność powodują, że gospodarka światowa coraz bardziej uniezależnia się od rozwoju sektora wojskowego. Wydatki 50 państw-liderów w dziedzinie obronności będą

READ MORE
Amerykańska tarcza przeciwrakietowa w Europie

Amerykańska tarcza przeciwrakietowa w Europie

W ostatniej dekadzie Stany Zjednoczone kilka razy zmieniały swoje plany dotyczące tzw. „tarczy przeciwrakietowej” w Europie. Wątek ten dotyczył również Polski w 2009 r., kiedy administracja prezydenta Obamy ogłosiła realizację

READ MORE
Nasza Nadiya

Nasza Nadiya Popular

25 maja o godzinie 15:00 ukraińskiego czasu na lotnisku w Kijowie wylądował samolot, który przywiózł naszą Nadije do domu. Ukraiński pilot Nadiya Savchenko, która trafiła do niewoli rosyjskiej, podczas walk

READ MORE
My vs Oni: niewypowiedziana wojna współczesnych czasów

My vs Oni: niewypowiedziana wojna współczesnych czasów

Dramatyczny konflikt na Bliskim Wschodzie spowodował śmierć setki tysięcy ludzi, z których połowa to  były dzieci. Domy większości migrantów są zniszczone, nie mają oni zapewnionych podstawowych warunków do życia. Ci, którym udało

READ MORE
Ukraina vs Rosja: przyszłość ukraińsko-rosyjskich relacji

Ukraina vs Rosja: przyszłość ukraińsko-rosyjskich relacji

Od 2014 roku pomiędzy Rosją, a Ukrainą trwa wojna hybrydowa. Liczne spotkania liderów wielkich mocarstw oraz działania międzynarodowej dyplomacji nie są w stanie rozwiązać konfliktu w Donbasie. Ciągłe negocjacje nie

READ MORE
Operacje humanitarne elementem bezpieczeństwa państwa

Operacje humanitarne elementem bezpieczeństwa państwa

Stosując prosty, dychotomiczny podział  bezpieczeństwa na wewnętrzne i zewnętrzne i jednocześnie nakładając na niego kalkę z interesami i celami narodowymi, możemy łatwo zaobserwować, że wzmacnianie np. poziomu bezpieczeństwa wewnętrznego poprzez

READ MORE
Tureckie szachy czyli geopolityka XXI wieku

Tureckie szachy czyli geopolityka XXI wieku

Przemyślane działania tureckiego rządu przynoszą oczekiwane skutki, Ankara doskonale wykorzystuje zaistniałe okoliczności do realizacji swych politycznych celów na arenie międzynarodowej, przez co Turcja staje się coraz ważniejszym graczem światowej rozgrywki

READ MORE
Analiza porównawcza mediów rosyjskich, polskich oraz ukraińskich pod kątem sposobu komentowania wojny na wschodzie Ukrainy

Analiza porównawcza mediów rosyjskich, polskich oraz ukraińskich pod kątem sposobu komentowania wojny na wschodzie Ukrainy

Wstęp Ostatnie wydarzenia na Ukrainie stały się początkiem zmian tego państwa. „Rewolucja godności” udowodniła, że naród ukraiński ma silną tożsamość, a państwo ukraińskie jest na drodze do zmian w kierunku

READ MORE
Zmiana stosunków niemiecko-rosyjskich w świetle wydarzeń na Ukrainie 2013 – 2015

Zmiana stosunków niemiecko-rosyjskich w świetle wydarzeń na Ukrainie 2013 – 2015

Wydarzenia na Ukrainie w latach 2013 – 2015 stały się jednym z najcięższych okresów w historii tego państwa. Rewolucja godności, aneksja Krymu i nadal trwająca wojna w Donbasie, stały się

READ MORE
Kryzys w Europie czyli zimnowojenny poker

Kryzys w Europie czyli zimnowojenny poker

Obecnie jesteśmy świadkami największego kryzysu tzw. okresu pozimnowojennego. Kryzysu światowego przez wielkie K, mamy do czynienia z geopolityczną walką wpływów, odradzaniem się mocarstwowych zapędów, falami uchodźców, wielką wędrówką ludów na

READ MORE