Charlie Hebdo: Islam vs islamizm

Charlie Hebdo: Islam vs islamizm

STY 08, 2015
886 VIEWS
Charlie Hebdo: Islam vs islamizm

Dzień po tragedii do jakiej doszło w siedzibie francuskiej gazety satyrycznej Charlie Hebdo, politycy i większość dziennikarzy, wyrażają największe oburzenie na sprawców, których nazywają radykałami, islamistami lub po prostu kryminalistami. Jednakże w sieciach społecznościowych a także wśród części środowisk prawicowych, sprawa ujmowana jest wprost, tak jak większość społeczeństw to postrzega: „winny jest Islam jako religia i Muzułmanie jako społeczność”. Winna jest religia, bowiem stworzyła tak zradykalizowane społeczeństwa, że nie są one w stanie integrować się, ani nawet współżyć ze społeczeństwami zachodnimi ani jakimikolwiek innymi. Według nich, Muzułmanie są niebezpieczni, bowiem Islam jest agresywny.

W tak dramatycznej sytuacji, gdy ludzie z jednej strony współczują ofiarom i ich rodzinom, a drugiej uzmysławiają sobie realność zagrożeń ze strony ekstremistów, wielu starających się o dialog pomiędzy religiami i kulturami rezygnuje, przyłączając się do tych żądających zemsty na całych społeczeństwach Muzułmańskich. Trudno zachować w takiej sytuacji racjonalizm i rozsądek. Jednakże gdy przez za pomocą twittera rozmawia się z mieszkańcami Egiptu, to po tej „drugiej” stronie maluje sie podobne oburzenie, graniczące często z rozpaczą. Mój znajomy spod Kairu pisze tak na twitterze: „#WakeUpFrance #WakeUpWest Stop this game by islamists”.

Nasze radykalizowanie się i oskarżanie Islamu czy Muzułmanów o tę zbrodnię niczego nie załatwia. Nawoływanie do „zwalczania muzułmanów w Europie” jest nonsensem. Żądanie odesłania ich…, tylko gdzie? To kolejny nonsens. Większość z nich urodziła sie w Europie, a ich przodkowie byli często zachęcani do przybycia na stary kontynent, aby pracowali na bogate europejskie społeczeństwa. Jednakże gdy Europa wprowadzała swoją politykę absolutnej tolerancji, zwaną przez kanclerz Merkel „multi-kulti” – popełniała fatalny w skutkach błąd. Zachód finansował ludzi znanych z radykalizmu, licząc na ich, integrację ze społeczeństwami europejskimi. Gdy radykałowie palili flagę brytyjską na Trafalgar Square nikogo nie aresztowano, bowiem nie chciano prowokować „Muzułmanów”. Wreszcie miasteczko Rotherham, które stało sie symbolem bezradności Zachodu, pokazało do czego taka polityka może prowadzić. Systematyczne gwałcenie białych dziewczynek przez osoby pochodzenia pakistańskiego (Dennis Prager 1,400 English Girls Raped by Multiculturalism September 9, 2014(http://www.nationalreview.com/article/387428/1400-english-girls-raped-multiculturalism-dennis-prager), było ukrywane przez władze… w imię tolerancji! Proceder ten trwał aż do roku 2013! A być może w innych miastach europejskich trwa nadal! Słusznie pisze mój przyjaciel z Egiptu: „Obudź się Zachodzie!” Na ironię zakrawa fakt, że pisze to Muzułmanin. Muzułmanin, ale nie islamista!

W czasie gdy w Europie przymykano oczy na tak dramatyczne sytuacje, na Bliskim Wschodzie trwała walka z ekstremistami. Nie tylko Zachód ją prowadził. To sami muzułmanie ukuli pojęcie „islamizm”. Inna moja znajoma, tym razem z Iranu, @SaloumehZ latem 2014 określała Islamizm jako islamo-faszyzm. (https://twitter.com/search?q=saloumehz%20islamofacism&src=typd). Kobieta ta jest członkiem opozycji wobec tzw. „umiarkowanej” władzy w Iranie. Ten umiarkowany reżim, wykonał w ubiegłym roku drugą największą ilość egzekucji z przyczyn politycznych, na całym świecie (tylko Chiny przewyższyły Iran w tej kwestii). A w tym samym czasie prezydent USA nazywa Iran: „Very Successful Regional Power” (http://www.weeklystandard.com/blogs/obama-iran-can-be-very-successful-regional-power_822522.html). Mój przyjaciel z Egiptu, latem 2013 pisał o tym, że ekstremiści z Bractwa Muzułmańskiego przejęli rewolucję egipską (https://twitter.com/search?q=pharaohn%20radicals&src=typd). A mimo to, gdy wojsko przejęło władzę w Egipcie ponownie, Zachód ostro krytykował nowego lidera tego państwa Abdel Fattah el-Sisi. Tenże „wojskowy” prezydent Egiptu jeszcze na dzień przed masakrą w Paryżu wzywał do nowej – religijnej rewolucji (http://edition.cnn.com/2015/01/06/africa/egypt-president-speech/), prosząc przywódców muzułmańskich o wsparcie w walce z ekstremistami. To tylko kilka przykładów z Bliskiego Wschodu, które ilustrują, potężny konflikt jaki w tym rejonie się toczy. Te wezwania z regionu są kierowane do ich własnych społeczeństw, ale też (bez wielkiej nadziei) często do społeczeństw, mediów i polityków Zachodnich. Jednakże polityka Zachodu nie zmienia się. W wymiarze wewnętrznym jest to nadal zupełna „tolerancja” dla wszystkich, a w zewnętrznym działania zmierzające do pozyskania i kontrolowanie źródeł energii na Bliskim Wschodzie. Ewentualne działania stabilizujące są bardzo źle projektowane i jeszcze gorzej prowadzone. W skrócie: destabilizujemy Bliski Wschód, w celu osiągnięcia doraźnych korzyści (dla idealistów w celu demokratyzacji – co jednak na jedno wychodzi), a w wyniku tej destabilizacji i braku perspektyw, przybywają do nas imigranci, wśród których jest wielu ekstremistów. Dla tych ludzi umożliwiamy dalszą radykalizację, nie tylko tolerując w pełni niezależny od państwowego system szkolnictwa na każdym szczeblu (gdzie silnie indoktrynuje się dzieci muzułmańskie – jak w przypadku MeK – Mujahadeen-e-Khalq), ale też finansujemy ich radykalne projekty i działania.

W tym samym czasie wzywamy liderów na Bliskim Wschodzie, aby w sposób bardziej umiarkowany walczyli z ekstremizmem – a więc tak jak to sami czynimy. Uwięzienie dziennikarzy w Egipcie jest oczywiście nie do przyjęcia, ale z drugiej strony Egipt musi powstrzymać rosnący w sile radykalizm w swoim własnym społeczeństwie. Jeśli Islamistom z Bractwa Muzułmańskiego oraz/lub Beduinom z Synaju uda się połączyć siły z tzw. Państwem Islamskim, Al-Kaidą Półwyspu Arabskiego z Jemenu, Al-Kaidą i innymi ugrupowaniami terrorystycznymi z Libii oraz Hamasem, a także uzyskać finansowanie od Kataru, będzie zbyt późno by żałować, że kolejne państwo regionu, śladem Iraku, Syrii, Libii, popada w zupełny chaos!

Takie reżimy, które są popierane przez większość społeczeństwa danego państwa i nie działają przeciw zamieszkującym je mniejszościom, a także nie są nastawione wojowniczo wobec sąsiadów i innych państw regionu, należy wspierać, nawet jeśli przekraczają granice tzw. „Zachodniej demokracji”. Można zadać pytanie, dlaczego prezydent Egiptu nie prześladuje, Chrześcijan, ani Szyitów a nawet z Izraelem ma dobre stosunki? Jego przeciwnikiem jest Bractwo Muzułmańskie, będące ugrupowaniem wyznania Sunnickiego, czyli takiego samego jak znany z religijności sam prezydent El-Sisi. Dlaczego wreszcie mimo, że Egipt pozostaje w głębokim kryzysie ekonomicznym, społeczeństwo wciąż go popiera. Nie musi prowadzić wojen z sąsiadami jak robi to prezydent Putin, by uzasadnić swoją pozycję w państwie. W istocie, dzięki staraniom GCC i egipskiej dyplomacji, udaje się obecnie nawiązać porozumienie z Katarem, co spowoduje odcięcie finansów dla grup ekstremistycznych i zapewne uwolnienie dziennikarzy Al-Jazeery.

Aby zmniejszyć napięcia zarówno w Europie jak i na Bliskim Wschodzie musimy zacząć rozróżniać Muzułmanów od Islamistów. Muzułmanie znają dobrze tę różnicę i wciąż ją podkreślają. Zarówno w naszym interesie jak i społeczeństw blisko-wschodnich jest, aby przezwyciężyć uprzedzenia mimo tragizmu obecnej sytuacji i stanąć po tej samej stronie – przeciwko takim zwyrodniałym przestępcom, jak ci którzy dokonali masakry w Charlie Hebdo. Radykalne działania społeczeństw europejskich nie rozwiążą niczego. Nonsensem jest wzywanie do odesłania muzułmanów z Europy, tak jak szukanie zemsty na tych, mieszkających najbliżej, wyznawcach Allaha. Zemsta na niewinnych Muzułmanach, będzie tak samo zł,a jak masakra w Charlie Hebdo, ponieważ, staniemy się wówczas tacy sami jak ci ubrani na czarno ludzie z flagą ISIS w rękach, mszczący się na tych, którzy chcą po prostu spokojnie żyć. To droga bez wyjścia. Tak jak pisałem prawie dwa lata temu, powtarzałem w grudniu ubiegłego roku(http://mmilczanowski.wordpress.com/2014/12/17/syria-government-rebels-extremists/), tak powtórzę i teraz: należy zwalczać ekstremizm, a ekstremizm islamski czy islamo-faszyzmu w szczególności. Nie należy tego traktować jak religii ani kultury, ale raczej jako rodzaj śmiertelnie niebezpiecznej ideologii. Podobnie jak faszyzm jest w Europie nielegalny tak i islamo-faszyzm powinien takim być. Islamiści mają finansowanie oraz możliwości organizacji i przygotowywania zamachów, a także destabilizowania Bliskiego Wschodu, dlatego są szczególnie niebezpieczną grupą. Należy ich zwalczać każdą metodą”: od właściwych regulacji prawnych w państwach Zachodnich, poprzez regulacje w prawie międzynarodowym, dyplomację, aż po rozwiązania militarne jeśli zachodzi taka potrzeba. Do tego potrzeba dalekowzrocznej polityki, nie nastawionej na doraźne pozyskiwanie surowców i źle zaplanowane projekty polityczne. Walka ta musi toczyć się wespół z partnerami blisko-wschodnimi. Oni okażą się bardziej zdeterminowani w tym celu niż Zachód. Stabilizacja na Bliskim Wschodzie jest możliwa i byłaby korzystna (także finansowo) zarówno dla państw regionu, jak i świata zachodniego.

Maciej Milczanowski
dr inż., Kierownik Katedry Bezpieczeństwa Wewnętrznego, pracownik Instytutu Studiów nad Terroryzmem oraz Instytutu Badań nad Cywilizacjami Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
 • Bardzo dobry tekst z jeszcze lepszym podsumowaniem. Niestety dla większości osób każdy Muzułmanin to potencjalny terrorysta a najlepszym rozwiązaniem jest ich „ekstradycja” poza bramy Europy.

  • macmil71

   To prawda. Oczywiście można dać upust złości po tym co się stało, ale dobrze jest poszukać przyczyn i rozwiązań a nie dreptać w miejscu i licytować się na radykalizmy… w tej licytacji i tak przegramy;-)

  • macmil71

   Jak mawiał klasyk: „The truth is out there…”

 • Guest

  Należy podążać za dowodami, dokądkolwiek prowadzą – powiada Sokrates. Nawet jeśli stają się kłopotliwe z punktu widzenia religijnej apologetyki albo zachodniej poprawności politycznej. Hipoteza o rabunku ideologicznym dokonanym przez samozwańczych zwyrodnialców na Bogu winnej religii nie do końca mnie przekonuje. Uważam ją za klasyczny sofizmat, służący jako knebel na usta dla mas wołających o prawdę. Czy chcemy, czy nie, islamizm, w opozycji do sekularyzmu i reformizmu, stanowi formę reakcji muzułmanów na współczesność. Skojarzenia z faszyzmem narzucają się same: dążenie do ustanowienia nowego porządku na świecie, totalny charakter, dychotomiczny podział świata na my-oni, antyliberalizm, antysemityzm, mroczna ideologia u podstaw, kult przemocy… Samuel P. Huntington być może złamał pewne tabu, ale nie skłamał, pisząc, że gdziekolwiek muzułmanie i niemuzułmanie dzielą wspólną granicę, wszystko zmierza ku zbrojnym konfliktom. Dlaczego zatem „granice islamu ociekają krwią”, skoro islamiści stanowią niereprezentatywny margines? Dlaczego obecnie trzy z czterech najbardziej prawdopodobnych punktów zapalnych konfliktu nuklearnego – Pakistan-Indie, Iran i Izrael-Palestyna – obejmują terytoria państw islamskich? I wreszcie dlaczego filoislamskie „autorytety” nabierają wody w usta, ilekroć pojawia się temat Koranu, założyciela islamu i gwałcenia praw człowieka na świecie? Jeśli ktoś powie, że Koran zawiera liczne wersety pełne przemocy, które, co gorsza, są nadpisywane na te względnie pokojowe – nazwą go islamofobem. Jeśli ktoś powie, że z punktu widzenia Zachodu Mahomet nie był aniołem – wykorzystał seksualnie dziecko, sukcesywnie rozszerzał swój harem, wojował mieczem, własnoręcznie ścinał głowy Żydom – nazwą go szowinistą. Jeśli ktoś powie, że niekoniecznie chciałby zapisać dziecko do szkoły koranicznej – nazwą go rasistą, i wypomną ciężkie grzechy popełnione przez jego przodków przed wiekami. Amen. Nie, nie podoba mi się taki rodzaj dyskursu.

  Wiemy lub nie, islam nie jest jednorodny. Wiemy lub nie, islam nie doświadczył reformacji ani Oświecenia. Wiemy lub nie, w islamie sacrum zlewa się w profanum, tworząc niepodzielną całość.. Oto dlaczego wszelkie próby modernizacji islamu na modłę zachodniego sekularyzmu przypominały ujarzmianie lwa przy pomocy werbalnej perswazji.. Jako że w islamie nie ma jednoczącego ośrodka pełniącego rolę Kościoła, rodzi się pytanie, kto miałby decydować o tym, jaka wersja islamu jest prawdziwa i najbliższa ideałom Proroka? Szejk Quaradawi? Czy może przeciętny mieszkaniec Londynu? Przypominam, że co czwarty brytyjski muzułmanin uznał zamach z 7/7 za uzasadniony. Niech zgadnę, jak rozłożyłyby się procenty, gdyby to samo pytanie zadać mieszkańcowi Islamabadu, Abudży czy Chartumu…

 • Guest

  Krótko mówiąc, treść Koranu, moralnie dwuznaczne wybory Mahometa poświadczone przez autorytet hadisów, jak i dzieje ekspansji islamu skłaniają mnie, by w najlepszym razie uznać za otwartą kwestię, czy islam ze swej natury jest religią agresywnego podboju czy został „zawłaszczony” przez ideologię rewizjonistyczną.

  Nie traktuję serio koncepcji w stylu „masowa deportacja” czy „wypowiedzenie wojny islamowi”. Racja, Zachód nie jest bez winy. To nie oznacza bynajmniej, że zgodzę się na zafałszowywanie rzeczywistości. Owi wirtualni pieniacze, łajani z lewa i prawa, świetnie zdają sobie sprawę, że według wszelkich prognoz pod koniec XXI wieku Europa stanie się „Eurabią”. Czy nam się to podoba, czy nie. Islam zdominuje Stary Kontynent i to nie w wyniku podboju, ale na płaszczyźnie demograficznej. „Brzuchami naszych kobiet”, jak zwykł mawiać libijski pułkownik Mu’ammar al-Kaddafi. Wystarczy, że przez następnych kilkadziesiąt lat utrzyma się w Europie obecny trend – wysoka dzietność u muzułmanów i wymieranie rdzennych mieszkańców. Sumując jeszcze permanentny napływ imigrantów z północnej Afryki i Środkowej Azji oraz erozję chrześcijaństwa (brak konkurencyjnej religii mogącej stawić czoło islamowi) otrzymamy wizję przyszłości, która nie wszystkim musi się podobać. Obstawiam, że zwycięży tzw. umiarkowany euro-islam. Ale cóż to oznacza? Mianowicie, że do końca tegoż stulecia liczba kilkuset tysięcy zwolenników globalnego dżihadu rozmnoży się do, powiedzmy, kilkunastu milionów w samej Europie. Wiele osób, zwłaszcza internautów, ma pełną świadomość zachodzących przemian, dostrzegając wyraźnie tchórzliwość i bezradność przywódców państw europejskich. Reagują agresją i dają upust frustracji poprzez aktywność na forach internetowych. Wcale mnie to nie dziwi. Niestety, podobnie jak oni, aktualnie nikt z rządzących nie ma pomysłu (nie mówiąc o odwadze do radykalnych decyzji), jak zahamować to, co wydaje się nieuniknione…

 • Pingback: Strategiczne działania dla kształtowania polityki imigracyjnej i bezpieczeństwa | #MyPointOfView()

 • Pingback: Zarys strategii bezpieczeństwa UE w kontekście kryzysu imigracyjnego | #MyPointOfView()

 • Pingback: The outline of an EU security strategy in the context of the immigration crisis | #MyPointOfView()

PODOBNE ARTYKUŁY

Realpolitik Rzeczypospolitej

Realpolitik Rzeczypospolitej

W pierwszych wersach tego eseju chcę zaznaczyć, że wszystkie zawarte w nim przewidywania odnoszące się do Realpolitik Rzeczypospolitej mogą pojawić się, jeśli Ameryka i Europa przestaną ignorować logikę anarchii międzynarodowej

READ MORE
Jakie interesy ma Polska?

Jakie interesy ma Polska?

Nadrzędny cel strategii zagranicznej Polski to zapewnienie pokoju i dobrobytu narodowi polskiemu. W osiągnięciu tego celu, za sprawę najwyższej wagi, Polska zawsze uważała obronę swojego terytorium. W ostatnich dekadach, po

READ MORE
Gazociąg OPAL a sprawa polska

Gazociąg OPAL a sprawa polska

Pod koniec roku 2016 Polska wnioskowała do Trybunału Sprawiedliwości UE o zawieszenie wykonania kontrowersyjnej decyzji Komisji Europejskiej, która będąc korzystną dla rosyjskiego koncernu Gazprom, stanowiła zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Europy

READ MORE
Refleksje po 53. Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium

Refleksje po 53. Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium

Transatlantyckie partnerstwo między Stanami Zjednoczonymi, a Europą przez przeszło 50 lat stanowiło podstawę dla wielkiej strategii USA, czyli zamorskiego równoważenia (więcej o tej strategii: Artur Brzeskot – Jaka strategia może odrodzić

READ MORE
Antidotum na intelektualną truciznę

Antidotum na intelektualną truciznę Popular

Cywilizacja europejska stoi w obliczu konfrontacji z zupełnie nowym zagrożeniem. Na chwile obecną, przegrywa tę konfrontację przede wszystkim na kluczowej płaszczyźnie – intelektualnej. Wyraźnie widoczny jest brak instrumentów skutecznej reakcji

READ MORE
Kultura relacji – II Międzynarodowa Konferencja Naukowa

Kultura relacji – II Międzynarodowa Konferencja Naukowa

W dniach 22-24.02.2017 w gościnnych progach Pałacu i Folwarku Galiny odbędzie się: II Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Kultura Pokoju”. Hasło przewodnie tegorocznej konferencji to: „KULTURA RELACJI”. Celem konferencji jest rzeczowa wymiana

READ MORE
Jaka strategia może odrodzić wielkość USA i Polski?

Jaka strategia może odrodzić wielkość USA i Polski?

Po raz pierwszy w najnowszej historii politycznej Stanów Zjednoczonych duża liczba Amerykanów otwarcie zaczęła kwestionować wielką strategię ich kraju. W kwietniu 2016 r. według sondażu Pew 57% obywateli USA wyraziło

READ MORE
Dlaczego przegrana Clinton jest dobrą nowiną dla Polski?

Dlaczego przegrana Clinton jest dobrą nowiną dla Polski?

W Polsce większość publicystów, a nawet niektórzy amerykaniści, kiedy próbowali znaleźć argument przeciwko Hillary Clinton wymieniali przede wszystkim reset między USA i Rosją. W ich mniemaniu był on szkodliwy dla

READ MORE
Waszyngton vs Moskwa: możliwy zwrot o 180 stopni?

Waszyngton vs Moskwa: możliwy zwrot o 180 stopni?

Sondaże przedwyborcze w Stanach Zjednoczonych pokazują, iż kandydat partii republikańskiej Donald Trump ma duże poparcie wśród społeczeństwa amerykańskiego. Mimo ostatnio przegranych debat zajmuje on czołowe miejsce w rankingach politycznych i

READ MORE
Sprawa śmigłowców dla Polski politycznym balonem

Sprawa śmigłowców dla Polski politycznym balonem Popular

Polska scena polityczna a za nią świat mediów żyje niezrealizowanym kontraktem na francuskie śmigłowce Caracal dla polskiej armii. Niestety wszystkie strony – tak naprawdę politycznego i emocjonalnego – konfliktu żyją

READ MORE
Dlaczego broń atomowa nie zwiększy bezpieczeństwa Polski?

Dlaczego broń atomowa nie zwiększy bezpieczeństwa Polski?

Pod koniec 2015 r. medialne poruszenie w kraju wyzwoliły słowa podsekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Tomasza Szatkowskiego o ewentualnej możliwości przekazania Polsce broni atomowej przez USA. Z powodu informacyjnego

READ MORE
Suwerenność przemysłowa

Suwerenność przemysłowa

Streszczenie dla niecierpliwych: NIE CZARUJMY SIĘ! Inspektorat Uzbrojenia jest sformowaną przez Ministra Obrony Narodowej jednostką organizacyjną odpowiedzialną za pozyskiwanie uzbrojenia i sprzętu wojskowego na potrzeby Sił Zbrojnych RP. Obecne kierownictwo

READ MORE
Czy Wojsko Polskie budzi grozę?

Czy Wojsko Polskie budzi grozę? Popular

Chcę postawić zdecydowaną i prawdziwą tezę, że Siły Zbrojne RP są bez porównania i bezwzględnie najlepsze w subregionie Europy Środkowo-Wschodniej. Oczywiście, Wojsko Polskie ma wiele słabości na różnych obszarach: od

READ MORE
Turecki EXIT z NATO?

Turecki EXIT z NATO? Popular

Ostatnie relacje Turcji z Rosją a także z USA, a tym samym z NATO, uległy zmianie o 180 stopni. Aby bardziej przybliżyć okoliczności w jakich doszło do zmian, należy przeanalizować

READ MORE
Cele pokazu siły Putina

Cele pokazu siły Putina Popular

Władze i społeczeństwa państw strefy euroatlantyckiej z niepokojem patrzą na aktualną działalność prezydenta Rosji Władimira Putina. Czy faktycznie należy się obawiać rosyjskich manewrów? Jakie cele przyświecają rosyjskiemu przywódcy? Jak pokazuje

READ MORE
Przedwyborcza Francja w relacjach z Rosją

Przedwyborcza Francja w relacjach z Rosją

Marine Le Pen, kandydatka na prezydenta Francji w wyborach 2017 – jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci politycznych Europy. Jej skrajnie prawicowe wypowiedzi dotyczące przyszłości UE, relacji z Rosją albo

READ MORE
Więźniowie polityczni Kremla

Więźniowie polityczni Kremla

Historia Nadiyi Savchenko, do niedawna więźnia politycznego Putina, była jedną z najbardziej medialnych spraw na całym świecie. Dzisiaj, deputowana od partii „Batkiwszczyna” w Radzie Najwyższej Ukrainy Nadiya reformuje kraj, próbuje

READ MORE
Polska jako jedyna w Europie znacząco zwiększy budżet obronny

Polska jako jedyna w Europie znacząco zwiększy budżet obronny

Sytuacja gospodarcza i pozostające na niezmiennym poziomie budżety państw na obronność powodują, że gospodarka światowa coraz bardziej uniezależnia się od rozwoju sektora wojskowego. Wydatki 50 państw-liderów w dziedzinie obronności będą

READ MORE
Amerykańska tarcza przeciwrakietowa w Europie

Amerykańska tarcza przeciwrakietowa w Europie

W ostatniej dekadzie Stany Zjednoczone kilka razy zmieniały swoje plany dotyczące tzw. „tarczy przeciwrakietowej” w Europie. Wątek ten dotyczył również Polski w 2009 r., kiedy administracja prezydenta Obamy ogłosiła realizację

READ MORE
Nasza Nadiya

Nasza Nadiya Popular

25 maja o godzinie 15:00 ukraińskiego czasu na lotnisku w Kijowie wylądował samolot, który przywiózł naszą Nadije do domu. Ukraiński pilot Nadiya Savchenko, która trafiła do niewoli rosyjskiej, podczas walk

READ MORE
My vs Oni: niewypowiedziana wojna współczesnych czasów

My vs Oni: niewypowiedziana wojna współczesnych czasów

Dramatyczny konflikt na Bliskim Wschodzie spowodował śmierć setki tysięcy ludzi, z których połowa to  były dzieci. Domy większości migrantów są zniszczone, nie mają oni zapewnionych podstawowych warunków do życia. Ci, którym udało

READ MORE
Ukraina vs Rosja: przyszłość ukraińsko-rosyjskich relacji

Ukraina vs Rosja: przyszłość ukraińsko-rosyjskich relacji

Od 2014 roku pomiędzy Rosją, a Ukrainą trwa wojna hybrydowa. Liczne spotkania liderów wielkich mocarstw oraz działania międzynarodowej dyplomacji nie są w stanie rozwiązać konfliktu w Donbasie. Ciągłe negocjacje nie

READ MORE
Operacje humanitarne elementem bezpieczeństwa państwa

Operacje humanitarne elementem bezpieczeństwa państwa

Stosując prosty, dychotomiczny podział  bezpieczeństwa na wewnętrzne i zewnętrzne i jednocześnie nakładając na niego kalkę z interesami i celami narodowymi, możemy łatwo zaobserwować, że wzmacnianie np. poziomu bezpieczeństwa wewnętrznego poprzez

READ MORE
Tureckie szachy czyli geopolityka XXI wieku

Tureckie szachy czyli geopolityka XXI wieku

Przemyślane działania tureckiego rządu przynoszą oczekiwane skutki, Ankara doskonale wykorzystuje zaistniałe okoliczności do realizacji swych politycznych celów na arenie międzynarodowej, przez co Turcja staje się coraz ważniejszym graczem światowej rozgrywki

READ MORE
Analiza porównawcza mediów rosyjskich, polskich oraz ukraińskich pod kątem sposobu komentowania wojny na wschodzie Ukrainy

Analiza porównawcza mediów rosyjskich, polskich oraz ukraińskich pod kątem sposobu komentowania wojny na wschodzie Ukrainy

Wstęp Ostatnie wydarzenia na Ukrainie stały się początkiem zmian tego państwa. „Rewolucja godności” udowodniła, że naród ukraiński ma silną tożsamość, a państwo ukraińskie jest na drodze do zmian w kierunku

READ MORE
Zmiana stosunków niemiecko-rosyjskich w świetle wydarzeń na Ukrainie 2013 – 2015

Zmiana stosunków niemiecko-rosyjskich w świetle wydarzeń na Ukrainie 2013 – 2015

Wydarzenia na Ukrainie w latach 2013 – 2015 stały się jednym z najcięższych okresów w historii tego państwa. Rewolucja godności, aneksja Krymu i nadal trwająca wojna w Donbasie, stały się

READ MORE
Kryzys w Europie czyli zimnowojenny poker

Kryzys w Europie czyli zimnowojenny poker

Obecnie jesteśmy świadkami największego kryzysu tzw. okresu pozimnowojennego. Kryzysu światowego przez wielkie K, mamy do czynienia z geopolityczną walką wpływów, odradzaniem się mocarstwowych zapędów, falami uchodźców, wielką wędrówką ludów na

READ MORE
Wykorzystywanie śmierci operatora GROM przez polityków

Wykorzystywanie śmierci operatora GROM przez polityków Popular

W dniu dzisiejszym (1 września 2016 r.) posłanka Katarzyna Lubnauer w imieniu partii .Nowoczesna Ryszarda Petru, zażądała od Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza, wyjaśnień w sprawie tragicznej śmierci operatora GROM. Posłanka Lubnauer

READ MORE
Trwa nabór do OS Commando dla kandydatów do Wojsk Specjalnych

Trwa nabór do OS Commando dla kandydatów do Wojsk Specjalnych Popular

Jeszcze tylko miesiąc pozostał zainteresowanym na złożenie wniosku przez kandydatów na żołnierzy Wojsk Specjalnych. 30 września 2016 r. upływa termin dla cywili ubiegających się o przyjęcie do Ośrodka Szkolenia „Commando”

READ MORE
Próba technologizowania twórczości operacyjnej

Próba technologizowania twórczości operacyjnej

Poniższy tekst jest odniesieniem do bardzo ciekawego wątku, wprowadzonego przez Piotra Wrońskiego w artykule „Nowy projekt PiS w przygotowaniu”, który ukazał się na łamach Naszego Dziennika. Technologizowanie operacyjnej pracy twórczej (prowadzenie wywiadu agenturalnego)

READ MORE
Ślepiec w fabryce okularów

Ślepiec w fabryce okularów

Wprowadzenie do obiegu publicznego terminu „Wojna Hybrydowa” jest prawdopodobnie jednym z większych sukcesów „zewnętrznych” specjalistów od prowadzenia działań „nieregularnych”. Z technicznej strony – preparując specoperacje psychologiczne – najpierw opracowuje się

READ MORE
Ustawa antyterrorystyczna – fakty i mity

Ustawa antyterrorystyczna – fakty i mity

Ustawa antyterrorystyczna wzbudza wśród obywateli wielkie emocje. Jak się jednak okazuje, w większości niepotrzebnie gdyż ów emocje podgrzewają głównie politycy, realizując swoje polityczne cele. Najczęściej bazują oni na niskich pobudkach, grając

READ MORE
Szczyt NATO w Rydze? Macierewicz krytykuje dezinformację niemieckich mediów

Szczyt NATO w Rydze? Macierewicz krytykuje dezinformację niemieckich mediów

Szef MON Antoni Macierewicz spotkał się z dziennikarzami po raz pierwszy w miejscu, gdzie w lipcu odbędzie się szczyt NATO, na Stadionie Narodowym. Wyjaśniał, że wszelkie publikacje o przeniesieniu szczytu

READ MORE
Polityczna gra służbami

Polityczna gra służbami

Służby są apolityczne, no przynajmniej z zasady. Podlegają cywilnemu nadzorowi, ba, nawet część z nich jest cywilna. Ów nadzór wynika z zasad funkcjonowania demokratycznego państwa prawa. Jednakże cywilny nadzór to

READ MORE
Wojskowy rytuał salutowania

Wojskowy rytuał salutowania

Stara maksyma mówi, że jak nas widzą tak nas piszą ma szczególne zastosowanie w wojsku. W dzisiejszych czasach kiedy to wystąpienia żołnierzy nie tylko są relacjonowane na żywo ale także

READ MORE
Muzeum tajne przez poufne: 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Muzeum tajne przez poufne: 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Mało kto wie o Izbie Pamięci Ofiar Terroru Komunistycznego mieszczącej się w podziemiach siedziby Służby Kontrwywiadu Wojskowego przy ul. Oczki 1. Ta trudna jak na muzeum lokalizacja jest przyczyną, że

READ MORE
Niemieckie błędne koło bezpieczeństwa

Niemieckie błędne koło bezpieczeństwa

Dzisiejsze (2 stycznia 2016 r.), internetowe wydanie Deutsche Welle informuje, iż Niemcy chcą zacieśnić współpracę ze służbami specjalnymi państw trzecich. Jest to pokłosie niedoszłych, sylwestrowych zamachów terrorystycznych w Monachium. W

READ MORE
Służby, uchodźcy, terroryzm, Ukraina, Rosja – rok 2015 na Sztab.org

Służby, uchodźcy, terroryzm, Ukraina, Rosja – rok 2015 na Sztab.org

Kończy się rok 2015, rok wielu wydarzeń i zmian, często tragicznych w skutkach. Na naszych łamach poruszaliśmy wiele tematów będących na ustach świata. Staraliśmy się przedstawiać wydarzenia i fakty nie

READ MORE
Ustawa antyterrorystyczna – konieczność czy nadmuchany balon

Ustawa antyterrorystyczna – konieczność czy nadmuchany balon

Polski rząd zapowiada wprowadzenie pierwszej w historii III RP ustawy antyterrorystycznej, mylonej przez dziennikarzy z zapisami o kontroli operacyjnej. Czy faktycznie potrzebujemy takiej ustawy, czy może wystarczy zmienić Ustawę o

READ MORE
Ochrona interesów RP i UE – relacja i wnioski z seminarium na WSPol

Ochrona interesów RP i UE – relacja i wnioski z seminarium na WSPol

W dniach 9 – 10 listopada 2015 r. na terenie Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie odbyło się międzynarodowe seminarium naukowe „Współpraca organów ścigania i innych instytucji państwowych w zakresie ochrony

READ MORE
Wojna w Donbasie – próba odwrócenia uwagi świata od aneksji Krymu

Wojna w Donbasie – próba odwrócenia uwagi świata od aneksji Krymu

Wojna w Donbasie stała się próbą odwrócenia uwagi świata od aneksji Krymu. Warto rozpatrzyć tą opcję w której wojna w Donbasie – to tylko sposób destabilizacji politycznej oraz ekonomicznej sytuacji

READ MORE
Z biblioteczki Artura D. #9: „Terroryzm w ujęciu analiz strategicznych”

Z biblioteczki Artura D. #9: „Terroryzm w ujęciu analiz strategicznych” Popular

W ramach cyklu „Z biblioteczki Artura D.” po raz kolejny pojawia się pozycja dotycząca terroryzmu i ponownie w ujęciu mocno naukowym. „Terroryzm w ujęciu analiz strategicznych” to dzieło czworga specjalistów (A. Nowakowska

READ MORE
Deradykalizacja a nie kryminalizacja? Inne sposoby walki z islamskim terroryzmem

Deradykalizacja a nie kryminalizacja? Inne sposoby walki z islamskim terroryzmem

W krótszej perspektywie czasowej możemy, niestety, spodziewać się ciągle dużej liczby ataków terrorystycznych na terenie Europy. Co do deradykalizacji – tak, na jej efekty trzeba czekać i jej wielkim problemem

READ MORE
Z biblioteczki Artura D. #8: „Terroryzm międzynarodowy”

Z biblioteczki Artura D. #8: „Terroryzm międzynarodowy”

Po raz kolejny wracamy z cyklem czytelniczym „Z biblioteczki Artura D.”. Tym razem zapowiadana już poprzednio, recenzja drugiego, uzupełnionego wydania „Terroryzmu międzynarodowego” prof. Tomasza R. Aleksandrowicza. Zwłoka ma swój mały

READ MORE
Polska w walce z tzw. państwem islamskim

Polska w walce z tzw. państwem islamskim Popular

Postanowieniami Prezydenta RP Andrzeja Dudy Polska wyśle dwa Polskie Kontyngenty Wojskowe do wsparcia globalnej koalicji w walce z tzw. państwem islamskim. Do Kuwejtu uda się komponent lotniczy w sile 150

READ MORE
Dobremu wiatr w oczy

Dobremu wiatr w oczy

Dobrzy ludzie mają trudniej. Muszą przestrzegać zasad i reguł, które nie krępują złoczyńców. Dlatego tak skomplikowanym zadaniem jest uzyskanie przewagi w walce z przestępcami i terrorystami korzystającymi z udogodnień globalnego

READ MORE
Falowość terroryzmu

Falowość terroryzmu

Terroryzm – zjawisko, które w ostatnich latach jest poruszane przez wielu specjalistów.  Jednak czy różnorodność definicji pomaga w zrozumieniu działań terrorystów? Analizując zjawisko terroryzmu należy odnieść się do tzw. „falowości

READ MORE
Superterroryzm zagraża Europie

Superterroryzm zagraża Europie

Po ostatnich zamachach terrorystycznych w Brukseli, świat obiegła szokująca wiadomość: terroryści planowali atak na podbrukselską elektrownię atomową. Poniżej kilka słów o tym, czy i dlaczego takie zagrożenia są realne oraz

READ MORE