Kryzys w Europie czyli zimnowojenny poker

Kryzys w Europie czyli zimnowojenny poker

PAź 01, 2015
679 VIEWS
Kryzys w Europie czyli zimnowojenny poker

Obecnie jesteśmy świadkami największego kryzysu tzw. okresu pozimnowojennego. Kryzysu światowego przez wielkie K, mamy do czynienia z geopolityczną walką wpływów, odradzaniem się mocarstwowych zapędów, falami uchodźców, wielką wędrówką ludów na kierunku południe – północ, dramatami humanitarnymi i zagrożeniami terrorystycznymi. Te podstawowe czynniki wpływają na kreowanie nowego ładu i „porządku”, przez wielu obserwatorów nazywanego drugą zimną wojną.

Głównym „beneficjentem” wszystkich negatywnych zdarzeń i ich efektów staje się „zjednoczona” Europa. Ojcom tej Europy jak się okazuje przyświecały niestety utopijne wizje i cele a wszelkie filary wielkiej Europy objawiły się jako atrapy a nie żelbetonowe, niezniszczalne konstrukcje. Solidarność, wspólnota, jedność, wspólna waluta, prawo a nawet język (ktoś pamięta jeszcze o Esperanto?), zostały zdewaluowane przez grupy wpływu i interesów, dla których własna korzyść stała się ważniejsza od pierwotnej wizji bezpiecznej i szcześliwej Europy. Złudny interes jednostki ponad dobro ogółu.

Destabilizacja Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej

To także sama Europa doprowadziła do obecnej sytuacji wewnętrznej, co więcej przy okazji destabilizując sąsiednie rejony. Kreślone „od linijki” granice, próby dalszego wpływania na byłe kolonie, instalowania zachodniej kultury, demokratyzacji, inspirowana przez włoski i francuski wywiad Arabska Wiosna (co potwierdza ujawniona korespondencja Hilary Clinton), zaniedbywanie „dalekiego” kontynentu afrykańskiego, brak wspólnej polityki wobec Rosji a wszystko bez długofalowych planów – to tylko część grzechów głównych obecnej Europy.

Po co Rosji Syria?

Przyczyny zaangażowania Federacji Rosyjskiej w Syrii są dużo prostsze niż się wydaje większości obserwatorów i komentatorów. Rosja wchodzi w układy wszędzie tam, gdzie USA palą mosty. Była Kuba, Iran, Serbia, teraz Syria. Nazwisko syryjskiego prezydenta nie ma tu najmniejszego znaczenia, ważne by był obrażony na USA, dawał pretekst do zaprezentowania rosyjskiej siły i najlepiej zaprosił Kreml do stołu. Baszszar al-Asad wszystkie te warunki spełnia, docelowo to jego odsunięciu miały służyć amerykańskie działania a zapewne po sugestiach z Kremla „poprosił” on o pomoc wojskową FR, którą w trybie pilnym otrzymał. Co ciekawe, Rosja krytykując za formułę globalną koalicję antyterrorystyczną pod przewodnictwem USA, pod pretekstem walki z tzw. państwem islamskim sama dokonuje w Syrii jedynie nalotów. Jednocześnie Rosja nawołuje USA do zaprzestania nalotów na terytorium Syrii, twierdząc że jako jedyna posiada legalny mandat do działania, jako poproszona o pomoc i zaproszona do militarnego wsparcia przez syryjski rząd. Co więcej, Rosja jest gotowa do współpracy z innymi państwami przy zwalczaniu tzw. państwa islamskiego, ale oczywiście pod jej egidą. Tym samym Rosja próbuje zablokować działania lotnictwa USA oraz m.in. Turcji, wdrażając własne, chcąc przejąć inicjatywę i pokazać siłę w trudnej walce z terroryzmem.

Przyjąć należy, iż prawdziwym celem nr 1 rosyjskiego lotnictwa są oczywiście frakcje opozycyjne wobec obecnego prezydenta al-Asada a nie bojownicy tzw. państwa islamskiego. Smaczku sytuacji dodaje, iż opozycja jest wspierana i szkolona przez amerykańską CIA. Zaognienie sytuacji i powiększenie obszaru bezpośrednich działań wojennych automatycznie powoduje zwiększenie liczby uciekinierów i uchodźców do Europy, o co bezsprzecznie tak naprawdę chodzi Putinowi.

Uchodźcy w Europie w interesie Putina

Poprzez swoistą bazę na terenie Syrii, rosyjskie wojsko tworzy wymarzony przyczułek na kolejnym, interesującym kierunku. Zwiększająca się z każdym dniem liczba uchodźców, sprzyja realizacji kolejnych planów Putina w destabilizacji Europy na wiele sposobów:

 • brak nadzoru nad granicą zewnętrzną Unii Europejskiej i między krajami Strefy Schengen,
 • niekontrolowany napływ osób innych kulturowo,
 • kilkukrotne zwiększenie liczby uchodźców, nawet po zamknięciu granic, poprzez prawną możliwość łączenia rodzin,
 • brak możliwości weryfikacji części osób, handel paszportami i innymi dokumentami,
 • pokojowa islamizacja Europy, mogąca z czasem przybrać formy ekstremizmu i tworzenia się gett poza kontrolą państwa, co ma już miejsce w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji i Szwecji,
 • kreowanie podziałów w Europie – Rosja blokuje na życzenie Serbii rezolucje ONZ dot. zbrodni wojennych na Bałkanach,
 • przyjęcie przez UE retoryki Rosji o równym poziomie, Rosja chce rozmawiać nie z pojedynczymi państwami a z całą UE, ewentualnie pogłębiając podziały z wybranymi państwami w wybranych formatach i formułach,
 • coraz większe poparcie dla ruchów i partii skrajnych, wrogich wobec uchodźców ale jednocześnie przeciwnych UE,
 • zepchnięcie tematu Ukrainy na plan dalszy i kreowanie wizerunku państw wspierających Ukrainę, jako państw roszczeniowych,
 • rozbicie koalicji dot. rosyjskich sankcji.

Rozwiązania dla Europy

Jeśli tylko politykom zależy na przetrwaniu Unii Europejskiej w obecnej formie, bądź powołaniu jej w nowej formule, np. Stanów Zjednoczonych Europy, musi nastąpić diametralna zmiana w postrzeganiu strategicznych spraw. Zakładając iż aktualne jest założenie, że duet NATO i Zjednoczona Europa (nieważna formuła, nazwa i ilość członków w danym okresie) jest przeciwwagą dla Rosji a tym samym gwarantem bezpieczeństwa i pokoju, najwyższą i niepodważalną zasadą musi być pełna solidarność i wsparcie członków sojuszy. Wspólny interes musi mieć wyższy priorytet niż interes poszczególnych państw, a już bezwzględnie z dziedzinach bezpieczeństwa i energetyki. Wtedy można wyciągnąć do Rosji rękę jako partner w interesach, ale jako jeden silny partner.

Konieczny jest także specjalny parasol dla podmiotów i osób w strategicznych sektorach, gdyż jak mawiają osoby pracujące na kierunku wschodnim, rosyjskie służby mimo kłopotów finansowych, jeśli mają kogoś zniszczyć, to to zrobią, niezależnie od nakładów i kosztów. Potrzebne są także narzędzia pozwalające nie dopuścić do sytuacji, by obce służby wykorzystując np. instytucję odwróconego VAT-u doprowadziły do zamknięcia czy przejęcia spółek w tych sektorach.

W kwestii uchodźców muszą zostać wdrożone rozwiązania pozwalające na pełną kontrolę przepływu osób a także nadzoru nad dokumentami i właściwym rejestrowaniem osób. Zagrożeń z tego może wynikać wiele, od terroryzmu po pospolitą przestępczość. Obecnie istnieją kłopoty np. z tzw. przestępczością azjatycką (Chińczycy i Wietnamczycy), głównie gospodarczą – kontrolowaną i wyprowadzającą zyski.

Intencje wszystkich – sojuszników i przeciwników – są jasne i rozpracowane, nie trzeba ryzykować zaglądania nikomu w karty przy pokerowym stole.

Artur Dubiel
Wydawca Portalu Sztab.org, nauczyciel akademicki, ekspert European Institute for Strategic Studies
 • Anna Ostrowska

  Po co Rosji Syria ? Myślę, że to dla Rosji to ostatni sojusznik w tym regionie oraz partner ekonomiczny. Współpraca strategiczna z Syrią jest także decydującym czynnikiem działania Rosji w tej części świata. Syria to także dla Rosji rynek zbytu dla sprzętu i uzbrojenia wojskowego. Położenie serca Lewantu to również dostęp do korzystania z syryjskich portów wojennych Latakii http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Ambasador-Syrii-jesli-Rosja-chce-miec-baze-w-Latakii-zgodzimy-sie,wid,17866772,wiadomosc.html?ticaid=115bb2 oraz w Tartus https://pl.informnapalm.org/tartus-jako-placowka-rosyjsko-syryjskiej-przyjazni/ . I jeszcze jedna kwestia – wojna się kiedyś skończy – kraj, który będzie miał wpływy w tym regionie będzie miała ogromne zyski z kontraktów na odbudowę kraju. Korzyści z milionowych kontraktów, tańsza ropa oraz wpływy w tym strategicznym regionie.

  Czy tylko Europa odpowiada za destabilizację Bliskiego Wschodu ? A Stany Zjednoczone ? Żadna z rewolucji czy na Bliskim Wschodzie czy ostatnio na Ukrainie nie była spontaniczna tylko sterowana z zewnątrz (bez udziału USA żaden zryw społeczny nie miał by racji bytu). Dlatego raczej nie powinniśmy obarczać Europę za wszystko, co dzieje się na Bliskim Wschodzie.

PODOBNE ARTYKUŁY

Realpolitik Rzeczypospolitej

Realpolitik Rzeczypospolitej

W pierwszych wersach tego eseju chcę zaznaczyć, że wszystkie zawarte w nim przewidywania odnoszące się do Realpolitik Rzeczypospolitej mogą pojawić się, jeśli Ameryka i Europa przestaną ignorować logikę anarchii międzynarodowej

READ MORE
Jakie interesy ma Polska?

Jakie interesy ma Polska?

Nadrzędny cel strategii zagranicznej Polski to zapewnienie pokoju i dobrobytu narodowi polskiemu. W osiągnięciu tego celu, za sprawę najwyższej wagi, Polska zawsze uważała obronę swojego terytorium. W ostatnich dekadach, po

READ MORE
Gazociąg OPAL a sprawa polska

Gazociąg OPAL a sprawa polska

Pod koniec roku 2016 Polska wnioskowała do Trybunału Sprawiedliwości UE o zawieszenie wykonania kontrowersyjnej decyzji Komisji Europejskiej, która będąc korzystną dla rosyjskiego koncernu Gazprom, stanowiła zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Europy

READ MORE
Refleksje po 53. Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium

Refleksje po 53. Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium

Transatlantyckie partnerstwo między Stanami Zjednoczonymi, a Europą przez przeszło 50 lat stanowiło podstawę dla wielkiej strategii USA, czyli zamorskiego równoważenia (więcej o tej strategii: Artur Brzeskot – Jaka strategia może odrodzić

READ MORE
Antidotum na intelektualną truciznę

Antidotum na intelektualną truciznę Popular

Cywilizacja europejska stoi w obliczu konfrontacji z zupełnie nowym zagrożeniem. Na chwile obecną, przegrywa tę konfrontację przede wszystkim na kluczowej płaszczyźnie – intelektualnej. Wyraźnie widoczny jest brak instrumentów skutecznej reakcji

READ MORE
Kultura relacji – II Międzynarodowa Konferencja Naukowa

Kultura relacji – II Międzynarodowa Konferencja Naukowa

W dniach 22-24.02.2017 w gościnnych progach Pałacu i Folwarku Galiny odbędzie się: II Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Kultura Pokoju”. Hasło przewodnie tegorocznej konferencji to: „KULTURA RELACJI”. Celem konferencji jest rzeczowa wymiana

READ MORE
Jaka strategia może odrodzić wielkość USA i Polski?

Jaka strategia może odrodzić wielkość USA i Polski?

Po raz pierwszy w najnowszej historii politycznej Stanów Zjednoczonych duża liczba Amerykanów otwarcie zaczęła kwestionować wielką strategię ich kraju. W kwietniu 2016 r. według sondażu Pew 57% obywateli USA wyraziło

READ MORE
Dlaczego przegrana Clinton jest dobrą nowiną dla Polski?

Dlaczego przegrana Clinton jest dobrą nowiną dla Polski?

W Polsce większość publicystów, a nawet niektórzy amerykaniści, kiedy próbowali znaleźć argument przeciwko Hillary Clinton wymieniali przede wszystkim reset między USA i Rosją. W ich mniemaniu był on szkodliwy dla

READ MORE
Waszyngton vs Moskwa: możliwy zwrot o 180 stopni?

Waszyngton vs Moskwa: możliwy zwrot o 180 stopni?

Sondaże przedwyborcze w Stanach Zjednoczonych pokazują, iż kandydat partii republikańskiej Donald Trump ma duże poparcie wśród społeczeństwa amerykańskiego. Mimo ostatnio przegranych debat zajmuje on czołowe miejsce w rankingach politycznych i

READ MORE
Sprawa śmigłowców dla Polski politycznym balonem

Sprawa śmigłowców dla Polski politycznym balonem Popular

Polska scena polityczna a za nią świat mediów żyje niezrealizowanym kontraktem na francuskie śmigłowce Caracal dla polskiej armii. Niestety wszystkie strony – tak naprawdę politycznego i emocjonalnego – konfliktu żyją

READ MORE
Dlaczego broń atomowa nie zwiększy bezpieczeństwa Polski?

Dlaczego broń atomowa nie zwiększy bezpieczeństwa Polski?

Pod koniec 2015 r. medialne poruszenie w kraju wyzwoliły słowa podsekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Tomasza Szatkowskiego o ewentualnej możliwości przekazania Polsce broni atomowej przez USA. Z powodu informacyjnego

READ MORE
Suwerenność przemysłowa

Suwerenność przemysłowa

Streszczenie dla niecierpliwych: NIE CZARUJMY SIĘ! Inspektorat Uzbrojenia jest sformowaną przez Ministra Obrony Narodowej jednostką organizacyjną odpowiedzialną za pozyskiwanie uzbrojenia i sprzętu wojskowego na potrzeby Sił Zbrojnych RP. Obecne kierownictwo

READ MORE
Czy Wojsko Polskie budzi grozę?

Czy Wojsko Polskie budzi grozę? Popular

Chcę postawić zdecydowaną i prawdziwą tezę, że Siły Zbrojne RP są bez porównania i bezwzględnie najlepsze w subregionie Europy Środkowo-Wschodniej. Oczywiście, Wojsko Polskie ma wiele słabości na różnych obszarach: od

READ MORE
Turecki EXIT z NATO?

Turecki EXIT z NATO? Popular

Ostatnie relacje Turcji z Rosją a także z USA, a tym samym z NATO, uległy zmianie o 180 stopni. Aby bardziej przybliżyć okoliczności w jakich doszło do zmian, należy przeanalizować

READ MORE
Cele pokazu siły Putina

Cele pokazu siły Putina Popular

Władze i społeczeństwa państw strefy euroatlantyckiej z niepokojem patrzą na aktualną działalność prezydenta Rosji Władimira Putina. Czy faktycznie należy się obawiać rosyjskich manewrów? Jakie cele przyświecają rosyjskiemu przywódcy? Jak pokazuje

READ MORE
Przedwyborcza Francja w relacjach z Rosją

Przedwyborcza Francja w relacjach z Rosją

Marine Le Pen, kandydatka na prezydenta Francji w wyborach 2017 – jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci politycznych Europy. Jej skrajnie prawicowe wypowiedzi dotyczące przyszłości UE, relacji z Rosją albo

READ MORE
Więźniowie polityczni Kremla

Więźniowie polityczni Kremla

Historia Nadiyi Savchenko, do niedawna więźnia politycznego Putina, była jedną z najbardziej medialnych spraw na całym świecie. Dzisiaj, deputowana od partii „Batkiwszczyna” w Radzie Najwyższej Ukrainy Nadiya reformuje kraj, próbuje

READ MORE
Niezrealizowane marzenie Ukrainy

Niezrealizowane marzenie Ukrainy

Po zakończeniu Rewolucji Godności, zmianie elity rządzącej, obaleniu reżimu Janukowicza i usunięciu prorosyjskich marionetek z najwyższych stanowisk państwowych, przeciętny obywatel oczekiwał zmian na lepsze. Każdy chciał, żeby nowa władza przeprowadziła

READ MORE
Holandia walczy z rosyjską propagandą

Holandia walczy z rosyjską propagandą Popular

Holandia zmaga się z negatywnym wpływem rosyjskiej propagandy. Wciąż trwają prace nad niezależnym rosyjskojęzycznym portalem informacyjnym. Jednocześnie Holendrzy przyznają, że walka z rosyjską ‚siłą miękką’ nie jest łatwa.  Państwo znajduje się  pod

READ MORE
Perspektywy konwencjonalnego odstraszania dla Europy

Perspektywy konwencjonalnego odstraszania dla Europy

Polityczne, ekonomiczne, demograficzne i technologiczne bariery ograniczają jakikolwiek sensowny plan poprawy strategii konwencjonalnej NATO. Z kolei nuklearne odstraszanie odgrywa dużo mniejszą rolę w obecnych czasach, co więcej taktyczna broń jądrowa

READ MORE
Nie czołgami, a dyplomacją

Nie czołgami, a dyplomacją

W świetle konfliktu zbrojnego w Donbasie: ciągłych obstrzałów i nowych ofiar wydaje się nierealnym kłaść nacisk na coś innego oprócz uzbrojenia. Cała uwaga społeczeństwa ukraińskiego jest zwrócona na epicentrum konfliktu.

READ MORE
Polska jako jedyna w Europie znacząco zwiększy budżet obronny

Polska jako jedyna w Europie znacząco zwiększy budżet obronny

Sytuacja gospodarcza i pozostające na niezmiennym poziomie budżety państw na obronność powodują, że gospodarka światowa coraz bardziej uniezależnia się od rozwoju sektora wojskowego. Wydatki 50 państw-liderów w dziedzinie obronności będą

READ MORE
Amerykańska tarcza przeciwrakietowa w Europie

Amerykańska tarcza przeciwrakietowa w Europie

W ostatniej dekadzie Stany Zjednoczone kilka razy zmieniały swoje plany dotyczące tzw. „tarczy przeciwrakietowej” w Europie. Wątek ten dotyczył również Polski w 2009 r., kiedy administracja prezydenta Obamy ogłosiła realizację

READ MORE
Nasza Nadiya

Nasza Nadiya Popular

25 maja o godzinie 15:00 ukraińskiego czasu na lotnisku w Kijowie wylądował samolot, który przywiózł naszą Nadije do domu. Ukraiński pilot Nadiya Savchenko, która trafiła do niewoli rosyjskiej, podczas walk

READ MORE
My vs Oni: niewypowiedziana wojna współczesnych czasów

My vs Oni: niewypowiedziana wojna współczesnych czasów

Dramatyczny konflikt na Bliskim Wschodzie spowodował śmierć setki tysięcy ludzi, z których połowa to  były dzieci. Domy większości migrantów są zniszczone, nie mają oni zapewnionych podstawowych warunków do życia. Ci, którym udało

READ MORE
Ukraina vs Rosja: przyszłość ukraińsko-rosyjskich relacji

Ukraina vs Rosja: przyszłość ukraińsko-rosyjskich relacji

Od 2014 roku pomiędzy Rosją, a Ukrainą trwa wojna hybrydowa. Liczne spotkania liderów wielkich mocarstw oraz działania międzynarodowej dyplomacji nie są w stanie rozwiązać konfliktu w Donbasie. Ciągłe negocjacje nie

READ MORE
Operacje humanitarne elementem bezpieczeństwa państwa

Operacje humanitarne elementem bezpieczeństwa państwa

Stosując prosty, dychotomiczny podział  bezpieczeństwa na wewnętrzne i zewnętrzne i jednocześnie nakładając na niego kalkę z interesami i celami narodowymi, możemy łatwo zaobserwować, że wzmacnianie np. poziomu bezpieczeństwa wewnętrznego poprzez

READ MORE
Tureckie szachy czyli geopolityka XXI wieku

Tureckie szachy czyli geopolityka XXI wieku

Przemyślane działania tureckiego rządu przynoszą oczekiwane skutki, Ankara doskonale wykorzystuje zaistniałe okoliczności do realizacji swych politycznych celów na arenie międzynarodowej, przez co Turcja staje się coraz ważniejszym graczem światowej rozgrywki

READ MORE
Analiza porównawcza mediów rosyjskich, polskich oraz ukraińskich pod kątem sposobu komentowania wojny na wschodzie Ukrainy

Analiza porównawcza mediów rosyjskich, polskich oraz ukraińskich pod kątem sposobu komentowania wojny na wschodzie Ukrainy

Wstęp Ostatnie wydarzenia na Ukrainie stały się początkiem zmian tego państwa. „Rewolucja godności” udowodniła, że naród ukraiński ma silną tożsamość, a państwo ukraińskie jest na drodze do zmian w kierunku

READ MORE
Zmiana stosunków niemiecko-rosyjskich w świetle wydarzeń na Ukrainie 2013 – 2015

Zmiana stosunków niemiecko-rosyjskich w świetle wydarzeń na Ukrainie 2013 – 2015

Wydarzenia na Ukrainie w latach 2013 – 2015 stały się jednym z najcięższych okresów w historii tego państwa. Rewolucja godności, aneksja Krymu i nadal trwająca wojna w Donbasie, stały się

READ MORE