Geopolityka

Plata o plomo. Unijne sankcje wobec Polski bezprawne?

20 lipca 2017

Plata o plomo. Unijne sankcje wobec Polski bezprawne?

Przepis unijny, który dopuszcza możliwość wszczęcia procedury wobec naruszenia praworządności wobec naszego kraju jest niezgodny z zasadami prawa.

Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans zapowiedział, że KE planuje wszcząć procedurę naruszenia praworządności wobec naszego kraju.

Przywołany przepis Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej, na “uzasadniony wniosek jednej trzeciej Państw Członkowskich, Parlamentu Europejskiego lub Komisji Europejskiej, Rada (…) po uzyskaniu zgody Parlamentu Europejskiego, może stwierdzić istnienie wyraźnego ryzyka poważnego naruszenia przez Państwo Członkowskie wartości”.

Tymi wartościami są  poszanowanie godności osoby ludzkiej, wolności, demokracji, równości, państwa prawnego oraz poszanowania praw człowieka. Dalej traktat dodaje, że “wartości te są wspólne Państwom Członkowskim w społeczeństwie opartym na pluralizmie, niedyskryminacji, tolerancji, sprawiedliwości (praworządności), solidarności oraz na równości kobiet i mężczyzn”.

Wprowadzony w 2009 r., przepis ten był wielokrotnie krytykowany zarówno przez środowisko prawnicze jak i europejskie kręgi polityczne. Prawnicy wytykają  niejasność i brak precyzji w sformułowaniu przepisu. Sam wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans przyznał, że trudno stwierdzić które sytuacje kwalifikują się jako działanie  “opcji atomowej”.

Charakter karny artykułu 7 nakłada szczególną odpowiedzialność na Komisję Europejską. Wynika to z możliwości nakładania sankcji na niesforne państwa członkowskie. Odpowiedzialność, która spoczywa na organach UE, oznacza że nie mogą one pozwolić sobie na formułowanie niejasnych przepisów, których konsekwencje mogą okazać się tragiczne w skutkach dla państw członkowskich. W tej sytuacji karność zapisu oznacza, że UE jest zobowiązana do opracowania przepisów, które nie mogą budzić żadnych wątpliwości.

Warto zauważyć, że przemiany do których doszło w UE na przestrzeni ostatnich lat zapoczątkowały prawdziwą debatę w UE. Debata ta jest jednym z dowodów na pluralizm, który jest wymieniony w przepisie obok zasady praworządności. Można pokusić się o stwierdzenie, że narzucanie jednego modelu liberalnej demokracji na państwa członkowskie, jest paradoksalnie sprzeczne z wartościami promowanymi przez Unię.


Link: mil.link/pl/plata-o-plomo-unijne-sankcje-wobec-polski-bezprawne/

Krótki link: mil.link/i/sankcjeue


 

Absolwentka Uniwersytetu Amsterdamskiego (licencjat z prawa holenderskiego oraz magister z prawa międzynarodowego handlowego i inwestycyjnego). W Holandii studiowała również język hebrajski i kulturę. Współpracowała z Deutsche Welle i Rzeczpospolitą. Obecnie Bezprawnik.pl, Warsaw Insider oraz Warsaw Business Journal. Ekspert Europejskiego Instytutu Bezpieczeństwa. Interesuje się Bliskim Wschodem.