Podsłuchy jako zagrożenie bezpieczeństwa państwa

Podsłuchy jako zagrożenie bezpieczeństwa państwa

SIE 28, 2015
1146 VIEWS
Podsłuchy jako zagrożenie bezpieczeństwa państwa

Czy afery podsłuchowe mogą służyć pozytywnemu oczyszczeniu sceny politycznej? Czy podsłuchy, nawet pojedynczych polityków i biznesmenów mogą zagrozić bezpieczeństwu państwa? Jaka była i jest rola naszych służb, w tym służb specjalnych w tych wydarzeniach? Poniżej kilka słów wyjaśnienia, że niezależnie od tego kto jest u władzy a kto w opozycji, podsłuchy mogą wydatnie zaszkodzić bezpieczeństwu państwa.

Podsłuchy, taśmy, afery

Od kilku miesięcy pojawiały się słuchy oraz coraz bardziej wiarygodne informacje w obiegu zamkniętym, iż czym bliżej wyborów, tym częściej będą pojawiać się kolejne wątki afer podsłuchowych, sięgających nawet samych szczytów władzy. Nie trzeba być pilnym obserwatorem, by z dużą dozą prawdopodobieństwa można było przyjąć właśnie taki obrót przypadków, który się ziścił.

Czołowi politycy a nawet ministrowie dali się nagrać w prywatnych restauracjach. O ich nieostrożności można by pisać wiele, społeczeństwo dowiedziało się, m.in. że „państwo polskie praktycznie nie istnieje” a późniejsze (i wcześniejsze) działania służb w sprawie afery w pewien sposób tylko potwierdzały słowa byłego już ministra.

Tusk i Kulczyk

Gazeta Wyborcza ujawniła informacje, że podsłuchy miały miejsce także w willi premiera Donalda Tuska podczas jego spotkań z Janem Kulczykiem. Nieżyjący już biznesmen informował ówczesnego premiera o swoich planach, m.in. stworzenia tzw. mostu energetycznego Ukraina – UE, oczekiwał w zamian za współpracę ochrony kontrwywiadowczej ze strony ABW, nie tylko samej inwestycji a także jego spółek, obawiając się prowokacji i prób kompromitacji jego osoby ze strony rosyjskiej. Czy publikacja takich nagrań może zaszkodzić byłemu premierowi czy nieżyjącemu już Kulczykowi? Oczywistym jest, że nie, pojawia się więc zestaw zasadniczych pytań, kto i po co nagrywał i w jakim celu teraz to ujawnia?

Nawet jeśli Donald Tusk pełniłby nadal funkcję premiera a Jan Kulczyk nadal żył, to z opisu nagrań nie wynika nic obciążającego. Co więcej, wielu komentatorów i moich rozmówców, określa postawę Kulczyka w tej sytuacji jako propaństwową. Owszem, można mieć wiele wątpliwości co do jego osoby, zarzucano mu dzikie prywatyzacje, dziwne korzyści w partnerstwach publiczno – prywatnych, ale koncepcja mostu energetycznego była na rękę i Ukrainie i Polsce i całej Unii. Projekt to oczywiście komercyjny, który Kulczykowi przyniósłby wiele korzyści, ale należy zauważyć, że gdyby nie partnerstwo publiczno – prywatne to w Polsce nie mielibyśmy wielu inwestycji – więc sam układ i propozycja uczciwa.

Kto nagrywał i po co?

Sam premier Tusk? Służby na zlecenie Tuska lub z własnej inicjatywy? Obce służby? Jan Kulczyk? Agentura „prywatna”? Są różne mieszane koncepcje a przez to i równie mieszane możliwe motywacje działania. Donalda Tuska można z tej listy praktycznie wykreślić. On sam, jak i część jego najbliższego otoczenia nie ufał służbom i ich nie lubił. Teoretycznie mógł to robić sam celem zabezpieczenia się przed Kulczykiem. Czemu więc by doszło do wycieku? Musiałby je utracić, bądź komuś udało się je skopiować, ale by to zrobić musiałby mieć wcześniej wiedzę o ich istnieniu. Przez stosunki rząd – służby można też wstępnie odrzucić tezę o nagrywaniu przez służby na polecenie Tuska. Możliwa jest koncepcja nagrywania przez którąś z agencji z własnej inicjatywy, niekoniecznie BOR. Obcy wywiad oczywiście także mógł to teoretycznie uczynić, ale wtedy taśmy nie wylądowałyby na rynku wtórnym. A należy pamiętać, że chociażby Rosjanie nie byli fanami Kulczyka. Z tych samych pobudek co Tusk, mógł to zrobić Kulczyk, ale i w tym przypadku wyciek musiałby nastąpić w wyniku utracenia bądź skopiowania nagrań przez świadomą osobę. Pozostaje więc agentura prywatna, czyli biznes lobbingowy czy kontr/wywiadowczy na cele własne, typu szantaż czy sprzedaż. Możliwa była inspiracja czy zlecenie przez obcy wywiad, możliwe też, że ktoś nie otrzymał obiecanych pieniędzy stąd pomysł o sprzedaży taśm na wolnym rynku.

Nie można zapominać, iż w związku z minionymi wyborami prezydenckimi, nadchodzącymi wyborami parlamentarnymi oraz sytuacją w Europie związaną z islamskim terroryzmem oraz uchodźcami cała sprawa bądź jej wybrane elementy mogą być częścią gry wykreowanej przez rosyjskie służby specjalne a wymierzonej w polską scenę polityczną i służby specjalne, celem ich destabilizacji.

Wątpliwości

W mediach pojawia się informacja o tzw. grupie wiedeńskiej, czyli dwóch (?!) byłych funkcjonariuszach ABW oferujących do sprzedaży 700 godzin nagrań a ich odsłuchy odbywają się właśnie w Wiedniu. To rodzi kolejne pytania. Jak wyjaśnił mi były Szef BOR płk Andrzej Pawlikowski, za ochronę willi odpowiada BOR, skąd więc nagrania w rękach byłych funkcjonariuszy ABW? Cały proceder zorganizowało dwóch specjalistów, czy są tylko pośrednikami czy fizycznymi sprzedawcami? Spotkań Tuska z Kulczykiem było oficjalnie 3, nie trwały więc chyba po 200-250 godzin? Wychodzi więc na to, że podsłuch musiał być stały, tym samym ktoś musiał mieć możliwość wymiany baterii, podpięcia do sieci, bądź podsłuchiwano w inny zdalny sposób. Albo więc tych taśm nie ma, albo jest ich mniej niż się o nich pisze, albo jeśli to prawda to mamy do czynienia z wielkim skandalem i kompromitacją służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo najważniejszych osób w państwie. Płk Pawlikowski zauważa też, że problem istnieje właśnie na styku polityka – służby, politycy partii rządzących (i nie tylko) nagminnie naginają i łamią procedury bezpieczeństwa, wprowadzając w stres i narażając na nieprzyjemności zespoły ochronne a potem jeszcze skarżąc się na nie ich przełożonym. Interesujące jest także, że dziennikarze opisując ofertę sprzedaży sami przykładają się do jej rozreklamowania, choć oczywiście kto miał wiedzieć to już dawno o tym wiedział. Skąd też ich taka wiedza, skoro taśm nie słyszeli?

[aktualizacja – media doprecyzowały że: 700 godzin mają wszystkie nagrania, zamieszanych może być więcej byłych funkcjonariuszy, dwóch z nich to oferenci, ABW zaprzecza udziału ludzi z UOP i ABW]

Grupa wiedeńska czyli funkcjonariusze w cywilu

Jeśli faktycznie dokonały tego dwie osoby – nawet specjaliści – to po raz kolejny służby nie wystawiają sobie dobrej laurki. Zakładając też, że to tylko sprzedawcy to dlaczego chodzą jeszcze po wolności? Bez względu na miejsce swojego pobytu oraz rolę w całym przedsięwzięciu powinni już dawno zostać minimum zatrzymani i najlepiej stanąć przed polskim sądem za zdradę oraz działanie na rzecz obcego wywiadu.

Co robią funkcjonariusze i żołnierze w cywilu? Najogólniej: jedna duża grupa odpoczywa, inna większa dorabia gdzie się da a inna, najmniejsza prowadzi wyspecjalizowane interesy. Powody przejścia na emerytury czy po prostu odejścia do cywila bez prawa do emerytury są różne i nie chodzi tylko o tak społecznie nielubiane, stare „15 lat”. Coraz więcej znających swoją wartość ambitnych specjalistów, z różnych branż i specjalizacji widząc ograniczenia w rozwoju swojej kariery czy mówiąc wprost niekompetencje przełożonych, która hamuje nie tylko kariery ale i deorganizuje pracę i służbę postawia odejść. Zakładają swoje firmy, bądź dołączają do swych dawnych znajomych. Śmiem twierdzić, że tak zbudowany podmiot, przy odpowiedniej organizacji, zasobach i funduszach jest w stanie być sprawniejszy i skuteczniejszy w działaniu od niejednej agencji państwowej. Wcale mnie więc nie zdziwi jak się okaże, że za całą sprawą stała „koalicja” byłych funkcjonariuszy. Choć tak szczerze, to wątpię w wyjaśnienie całej sprawy…

Współpracownik płk. Pawlikowskiego płk Grzegorz Małecki wraz ze mną zgłaszał m.in. w BBN potrzebę systemowych rozwiązań dot. wykorzystania byłych agentów, funkcjonariuszy i żołnierzy oraz swoistego nadzoru nad nimi.

Zagrożenia

Jeśli istnienie taśm to prawda, to niezależnie od tego, co było omawiane a zostało nagrane jest to wydatne zagrożenie dla bezpieczeństwa naszego państwa, jego interesów oraz struktur. Nawet w luźnych rozmowach mogły być poruszane kwestie bardzo newralgiczne, delikatne i wrażliwe, mogło – ale nie musiało – dojść do ujawnienia tajemnic. Nie wiadomo do kogo trafiły taśmy i jak wielu miały odbiorców.

Sami politycy, niezależnie od opcji muszą zrozumieć, że walką na nagrania mogą zaszkodzić nie tylko politycznemu oponentowi ale i bezpieczeństwu państwa. Nawet jeśli sami czegoś nie widzą, to nie znaczy że czegoś tam nie ma, „Najważniejsze jest niewidoczne dla oka”…

Reforma służb

Niezależnie od tego, kto, dla kogo, co i po co nagrywał, ewidentnie trzeba stwierdzić, iż nasze służby nie zdały egzaminu. Zapowiadanych reform nie widać, zmiany szyldów czy szefostwa to nie wszystko. Potrzebna nam dogłębna analiza wszystkich służb dla bezpieczeństwa. Należy to zestawić z siatką zagrożeń i kierunków do ochrony a wtedy dopiero można wyciągnąć sensowne wnioski dot. zmian w służbach. Wąsko wyspecjalizowane „nowe” służby i tak potrzebują nawet 5 lat by osiągnąć „gotowość bojową”, potrzebne też okresy przejściowe oraz właściwy dobór kadr.

Zmiany w BOR postuluje płk Pawlikowski, wg niego potrzebny jest m.in. audyt oraz nowa ustawa dającą m.in. uprawnienia operacyjno – rozpoznawcze. Jak mówi nie chodzi o to by BOR był z nazwy służbą specjalną, czy by zakładać teczki (co byłoby niedopuszczalne), ale by BOR jako wąsko wyspecjalizowana służba miał kompleksowe narzędzia pozwalające skutecznie wykonywać powierzone zadania. Muszą się także skończyć sytuacje, gdy wycofując BOR z najmniej zagrożonych placówek, dyplomaci narzekali, że teraz będą musieli sobie zatrudnić sprzątaczkę, kamerdynera i ogrodnika… – dodaje.

Artur Dubiel
Wydawca Portalu Sztab.org, nauczyciel akademicki, ekspert European Institute for Strategic Studies

PODOBNE ARTYKUŁY

Gazociąg OPAL a sprawa polska

Gazociąg OPAL a sprawa polska

Pod koniec roku 2016 Polska wnioskowała do Trybunału Sprawiedliwości UE o zawieszenie wykonania kontrowersyjnej decyzji Komisji Europejskiej, która będąc korzystną dla rosyjskiego koncernu Gazprom, stanowiła zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Europy

READ MORE
Refleksje po 53. Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium

Refleksje po 53. Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium

Transatlantyckie partnerstwo między Stanami Zjednoczonymi, a Europą przez przeszło 50 lat stanowiło podstawę dla wielkiej strategii USA, czyli zamorskiego równoważenia (więcej o tej strategii: Artur Brzeskot – Jaka strategia może odrodzić

READ MORE
Antidotum na intelektualną truciznę

Antidotum na intelektualną truciznę Popular

Cywilizacja europejska stoi w obliczu konfrontacji z zupełnie nowym zagrożeniem. Na chwile obecną, przegrywa tę konfrontację przede wszystkim na kluczowej płaszczyźnie – intelektualnej. Wyraźnie widoczny jest brak instrumentów skutecznej reakcji

READ MORE
Kultura relacji – II Międzynarodowa Konferencja Naukowa

Kultura relacji – II Międzynarodowa Konferencja Naukowa

W dniach 22-24.02.2017 w gościnnych progach Pałacu i Folwarku Galiny odbędzie się: II Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Kultura Pokoju”. Hasło przewodnie tegorocznej konferencji to: „KULTURA RELACJI”. Celem konferencji jest rzeczowa wymiana

READ MORE
Jaka strategia może odrodzić wielkość USA i Polski?

Jaka strategia może odrodzić wielkość USA i Polski?

Po raz pierwszy w najnowszej historii politycznej Stanów Zjednoczonych duża liczba Amerykanów otwarcie zaczęła kwestionować wielką strategię ich kraju. W kwietniu 2016 r. według sondażu Pew 57% obywateli USA wyraziło

READ MORE
Dlaczego przegrana Clinton jest dobrą nowiną dla Polski?

Dlaczego przegrana Clinton jest dobrą nowiną dla Polski?

W Polsce większość publicystów, a nawet niektórzy amerykaniści, kiedy próbowali znaleźć argument przeciwko Hillary Clinton wymieniali przede wszystkim reset między USA i Rosją. W ich mniemaniu był on szkodliwy dla

READ MORE
Waszyngton vs Moskwa: możliwy zwrot o 180 stopni?

Waszyngton vs Moskwa: możliwy zwrot o 180 stopni?

Sondaże przedwyborcze w Stanach Zjednoczonych pokazują, iż kandydat partii republikańskiej Donald Trump ma duże poparcie wśród społeczeństwa amerykańskiego. Mimo ostatnio przegranych debat zajmuje on czołowe miejsce w rankingach politycznych i

READ MORE
Sprawa śmigłowców dla Polski politycznym balonem

Sprawa śmigłowców dla Polski politycznym balonem Popular

Polska scena polityczna a za nią świat mediów żyje niezrealizowanym kontraktem na francuskie śmigłowce Caracal dla polskiej armii. Niestety wszystkie strony – tak naprawdę politycznego i emocjonalnego – konfliktu żyją

READ MORE
Dlaczego broń atomowa nie zwiększy bezpieczeństwa Polski?

Dlaczego broń atomowa nie zwiększy bezpieczeństwa Polski?

Pod koniec 2015 r. medialne poruszenie w kraju wyzwoliły słowa podsekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Tomasza Szatkowskiego o ewentualnej możliwości przekazania Polsce broni atomowej przez USA. Z powodu informacyjnego

READ MORE
Suwerenność przemysłowa

Suwerenność przemysłowa

Streszczenie dla niecierpliwych: NIE CZARUJMY SIĘ! Inspektorat Uzbrojenia jest sformowaną przez Ministra Obrony Narodowej jednostką organizacyjną odpowiedzialną za pozyskiwanie uzbrojenia i sprzętu wojskowego na potrzeby Sił Zbrojnych RP. Obecne kierownictwo

READ MORE
Czy Wojsko Polskie budzi grozę?

Czy Wojsko Polskie budzi grozę? Popular

Chcę postawić zdecydowaną i prawdziwą tezę, że Siły Zbrojne RP są bez porównania i bezwzględnie najlepsze w subregionie Europy Środkowo-Wschodniej. Oczywiście, Wojsko Polskie ma wiele słabości na różnych obszarach: od

READ MORE
Turecki EXIT z NATO?

Turecki EXIT z NATO? Popular

Ostatnie relacje Turcji z Rosją a także z USA, a tym samym z NATO, uległy zmianie o 180 stopni. Aby bardziej przybliżyć okoliczności w jakich doszło do zmian, należy przeanalizować

READ MORE
Cele pokazu siły Putina

Cele pokazu siły Putina Popular

Władze i społeczeństwa państw strefy euroatlantyckiej z niepokojem patrzą na aktualną działalność prezydenta Rosji Władimira Putina. Czy faktycznie należy się obawiać rosyjskich manewrów? Jakie cele przyświecają rosyjskiemu przywódcy? Jak pokazuje

READ MORE
Trwa nabór do OS Commando dla kandydatów do Wojsk Specjalnych

Trwa nabór do OS Commando dla kandydatów do Wojsk Specjalnych Popular

Jeszcze tylko miesiąc pozostał zainteresowanym na złożenie wniosku przez kandydatów na żołnierzy Wojsk Specjalnych. 30 września 2016 r. upływa termin dla cywili ubiegających się o przyjęcie do Ośrodka Szkolenia „Commando”

READ MORE
Holandia walczy z rosyjską propagandą

Holandia walczy z rosyjską propagandą Popular

Holandia zmaga się z negatywnym wpływem rosyjskiej propagandy. Wciąż trwają prace nad niezależnym rosyjskojęzycznym portalem informacyjnym. Jednocześnie Holendrzy przyznają, że walka z rosyjską ‚siłą miękką’ nie jest łatwa.  Państwo znajduje się  pod

READ MORE
Próba technologizowania twórczości operacyjnej

Próba technologizowania twórczości operacyjnej

Poniższy tekst jest odniesieniem do bardzo ciekawego wątku, wprowadzonego przez Piotra Wrońskiego w artykule „Nowy projekt PiS w przygotowaniu”, który ukazał się na łamach Naszego Dziennika. Technologizowanie operacyjnej pracy twórczej (prowadzenie wywiadu agenturalnego)

READ MORE
Ślepiec w fabryce okularów

Ślepiec w fabryce okularów

Wprowadzenie do obiegu publicznego terminu „Wojna Hybrydowa” jest prawdopodobnie jednym z większych sukcesów „zewnętrznych” specjalistów od prowadzenia działań „nieregularnych”. Z technicznej strony – preparując specoperacje psychologiczne – najpierw opracowuje się

READ MORE
Dylematy bezpieczeństwa: prywatność

Dylematy bezpieczeństwa: prywatność

Jak bumerang powraca temat bezpieczeństwa danych użytkowników Internetu. Wycieki, handel metadanymi, ustawy inwigilacyjne to wątki, które tak zwykłych użytkowników Internetu, jak i internetowych aktywistów co jakiś czas elektryzują. Czy winne

READ MORE
Szósta kolumna czyli zagrożenia cyberbezpieczeństwa

Szósta kolumna czyli zagrożenia cyberbezpieczeństwa

„Stanęliśmy oko w oko z nieprzyjacielem i okazało się, że jesteśmy nim my sami” – Walt Kelly Określenie „piąta kolumna” pochodzi z czasów hiszpańskiej wojny domowej i oznacza dywersantów, sabotażystów,

READ MORE
Z biblioteczki Artura D. #6: „Szpieg, który wiedział za mało”

Z biblioteczki Artura D. #6: „Szpieg, który wiedział za mało”

Po dobrze ponad półrocznej przerwie wracam do kontynuowania cyklu czytelniczego „Z biblioteczki Artura D.„. Dla niezorientowanych, opisuję w nim książki z własnej biblioteczki, po które w mojej opinii, z różnych

READ MORE
Niezdefiniowana przestrzeń konfrontacji

Niezdefiniowana przestrzeń konfrontacji

Klasyczna struktura prowadzenia operacji psychologicznych ma charakter dwubiegunowy, symultaniczny. Zarówno ofensywny (zewnętrzny oraz wewnętrzny) jak i defensywny (zewnętrzny oraz wewnętrzny) kierunek operacji ma skutecznie impregnować masy społeczne przed dotarciem do

READ MORE
Quis custodiet ipsos custodes?

Quis custodiet ipsos custodes?

Quis custodiet ipsos custodes? czyli słów kilka o służbach specjalnych starożytnych Rzymian Mars et Honos Jeszcze w V wieku p.n.e. nic nie zapowiadało przyszłej wielkości Rzymu. Dopiero około 300 roku

READ MORE
Kierunki działania Rosji i jej służb zagranicznych w 2015 roku

Kierunki działania Rosji i jej służb zagranicznych w 2015 roku

Rosjanie, w odróżnieniu od innych krajów, wyspecjalizowali się w planowaniu strategii nie na bieżąco, tylko na lata do przodu. Prowadzą także politykę wywiadu globalnego. Jakiego rodzaju aktywności Rosji i jej

READ MORE
Z biblioteczki Artura D. #3: „Polskie służby specjalne”

Z biblioteczki Artura D. #3: „Polskie służby specjalne”

Plan na 3. odcinek „Z biblioteczki Artura D.” był zupełnie inny i zmierzał ku realizacji. Jednakże ostatnie wydarzenia tj. premiera filmu Patryka Vegi „Służby specjalne” oraz zatrzymanie rosyjskich agentów w

READ MORE
(Rosyjscy) szpiedzy w Warszawie

(Rosyjscy) szpiedzy w Warszawie

Tytuł artykułu nadałem oczywiście celowo trochę przewrotny za tytułem serialu, bo ani to szpiedzy, ani Rosjanie, ani nie chodzi tylko o Warszawę. Choć nie do końca, ale po kolei… I

READ MORE