Prorosyjska partia zaprasza ukraińskiego terrorystę?

Prorosyjska partia zaprasza ukraińskiego terrorystę?

LUT 15, 2015
527 VIEWS
Prorosyjska partia zaprasza ukraińskiego terrorystę?

Na polskiej scenie politycznej pojawi się z końcem lutego nowy twór. Na etapie formowania się jest partia „Zmiana„. O ile nie byłoby w tym nic dziwnego, bo tworzenie się ugrupowań politycznych jest elementem demokratycznego pluralizmu, o tyle zastanawiającym może być fakt, że na pierwszy zjazd partii zaproszony został Aleksander Kofman – „minister spraw zagranicznych” nieuznawanej przez władze Ukrainy, separatystycznej Donieckiej Republiki Ludowej. Warto w tym miejscu przypomnieć, że Kijów wezwał społeczność międzynarodową do uznania Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej za organizacje terrorystyczne.  Ten sam Kofman ogłosił pod koniec stycznia, że wiosną zostanie zorganizowany „szczyt państw nieuznawanych lub częściowo uznawanych”, w którym mieliby wziąć udział przedstawiciele np. Kraju Basków czy… Teksasu.

Nie trzeba dodawać, że w obecnej sytuacji, gdy Polska wspiera Ukrainę w konflikcie, przybycie do naszego kraju nieuznawanego „dyplomaty” byłoby sytuacją niepożądaną i dwuznaczną.

Niebezpieczne związki

Wśród założycieli partii znaleźli się politycy dawnej „Samoobrony”: były poseł i wiceprzewodniczący, Mateusz Piskorski oraz inny członek tej formacji, Tomasz Jankowski. Polityczną działalność obu należałoby nazwać co najmniej dwuznaczną, jednak bardziej trafne byłoby określenie „politycznie niebezpieczną”. To samo można powiedzieć o tworzonej przez nich formacji.

„Zmiana” ma „odchodzić od polityki zagranicznej, opartej na ideologii atlantyzmu”. Akcenty mają być położone na „współpracę z Unią Europejską i Federacją Rosyjską„. Mówiąc krótko, na scenie politycznej pojawi się formacja, która nie tylko oficjalnie podważała będzie zasadność oparcia naszego bezpieczeństwa na systemie NATO, ale będzie miała w gronie założycielskim polityków głoszących stworzenie sojuszu z państwem nam wrogim. A to już sytuacja nosząca znamiona potencjalnego niebezpieczeństwa.

Ważnym jest, że twórcy partii rozważają możliwość wystawienia swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Gdyby udało im się zebrać 100 tys. podpisów, w czasie kampanii wyborczej mieliby darmowy czas antenowy w mediach.

Donbas, panslawizm i „Wileńska Republika Ludowa”

Rzecznik prasowy Samoobrony Mateusz Piskorski podczas konferencji prasowej
Piskorski jeszcze w barwach Samoobrony (Źródło wzzw.com)

Co wiadomo o twórcach „Zmiany”? Niewiele, ale wiedza ta w połączeniu w z głoszonymi przez nich poglądami jest niepokojąca. Piskorski był m.in. koordynatorem obserwatorów podczas nieuznanego przez większą część demokratycznego świata referendum krymskiego”. Wiosną ub. roku, gdy sytuacja w Doniecku była jeszcze pod częściową kontrolą Ukrainy, polityk mówił, że „to państwo upadłe”. Tak z kolei odpowiedział w Kontrwywiadzie RMF FM o zgodności referendum ze standardami demokratycznymi:

Zgodne z prawem Autonomicznej Republiki Krymu. Nie było też jakichś, w moim przekonaniu, rażących naruszeń ogólnie przyjętych standardów, to znaczy ludzie nie głosowali siłą. W tym samym Kontrwywiadzie, Piskorski afirmował działania Władimira Putina i wykazywał niechęć do działań Zachodu w kwestii bezpieczeństwa, jedności i suwerenności Ukrainy. Piskorski wielokrotnie występował też w rosyjskiej telewizji Russia Today, gdzie przekonywał m.in., że działanie Majdanu było finansowane przez Zachód. Ten sam Piskorski przekonywał też, że działania mediów, ukazujących wydarzenia na kijowskim Majdanie były „skandalicznymi atakami” na… Rosję. W swoich występach dla rosyjskiej telewizji, uchodzącej za jeden z medialnych organów Kremla, Piskorski przekonywał, że wizyty ówczesnego wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jacka Protasiewicza czy szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego nie są uprawnione przez przez polskie władze.
Szczególnie interesujące są w tym kontekście słowa rosyjskiego dziennikarza Filipa Leontiewa przytoczone niegdyś przez tygodnik „Wprost”. Leontiew miał rzekomo otwarcie nazwać Piskorskiego „człowiekiem Rosji i jej agentem wpływu”. Piskorski był przez pewien czas przedstawicielem na Polskę Euroazjatyckiego Związku Młodzieży, czyli mającej siedzibę w Moskwie organizacji o dość niejasnych celach, wspierających idee panslawizmu, czyli ideologii łączenia ludów słowiańskich pod berłem rosyjskim. Co interesujące, Związek próbował działać także na Ukrainie, jednak w 2011 r. jego działalność została zdelegalizowana. Więcej informacji można znaleźć TUTAJ.
sojuz
 Członkinie EZM na Ukrainie (żródło: zhzh.info)
Tymczasem Piskorski przedstawia się jako polityk czerpiący z nutów tak lewicowych, jak i konserwatywnych. W udzielonym magazynowi „VICE” wywiadzie mówił o sobie tak:
 – Ja już od dawna mam bardzo dobre kontakty z przedstawicielami Europejskiej Partii Lewicy czyli takiej ogólnoeuropejskiej partii. Będziemy rozwijać też kontakty z ugrupowaniami spoza krajów Unii Europejskiej. Mamy już niezłe relacje ze środowiskami antyglobalistycznymi.
Piskorski zabrał także głos w innej budzącej kontrowersje sprawie, czyli powstaniu i wyemitowaniu w rosyjskim Kanale 5 filmu, dyskredytującego szefa MSZ, Grzegorza Schetynę. Co ciekawe, film ten kręcony był także w polskim Sejmie. Wejście tam umożliwili dziennikarzom politycy Twojego Ruchu. Przybyciem dziennikarzy do Polski i powstaniem filmu zainteresowała się ABW. To z kolei skomentował Piskorski:
Żyjemy w krainie zasnutej oparami absurdu. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego przyznała nieoficjalnie w rozmowie z dziennikarzami jednego z najbardziej poczytnych dzienników, że na jej celowniku znalazło się dwóch rosyjskich dziennikarzy 5 Kanału z Petersburga. Zarzut: przyjechali do Polski zrobić niepochlebny reportaż o niedokształconym historyku, piastującym obecnie funkcję szefa MSZ Grzegorzu Schetynie” – napisał w komentarzu na swoim blogu polityk. Jest zastanawiające, że Piskorski nie widzi niczego złego w nakręceniu i emisji w państwie nieprzychylnym Polsce filmu, który stawia szefa naszej dyplomacji w nieprzychylnym świetle. W dokumencie, Schetyna zostaje m.in. nazwany rusofobem. Krótki rzut oka w facebookowy profil Piskorskiego pozwala stwierdzić, że do „zlajkowanych” stron i witryn dodał on robiący ostatnio karierę w mediach społecznościowych fanpejdż „Wileńska Republika Ludowa”. Można mieć wątpliwości co do charakteru strony jednak zawarte w jej opisie zdanie „Żądamy wprowadzenia polskich >>zielonych ludzików<< na Wileńszczyznę” budzi jak najgorsze skojarzenia i pytania o cele funkcjonowania strony.
Polityk, rzecznik, fan Asada
Nie mniej ciekawą postacią jest także drugi z założycieli „Zmiany”, Tomasz Jankowski. Ten były polityk Samoobrony i twórca Komitetu Ukraińskiego złożył pod koniec ub. roku doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez dziennikarkę Biankę Zalewską. Jankowski twierdził, że Polka „uczestniczyła w działaniach zbrojnych na terenie Ukrainy” a dodatkowo „uczestniczyła lub była obecna przy torturowaniu obywateli Ukrainy” przez członków nacjonalistycznego bataliony Ajdar. Na stronie Komitetu można znaleźć analizy i raporty dotyczące konfliktu na wschodniej Ukrainie, zazwyczaj nieprzychylne władzom w Kijowie. Jankowski rozpoczął działalność w strukturach Samoobrony od 2009, a już trzy lata później został rzecznikiem partii.
Aby dać próbkę politycznych fascynacji twórcy „Zmiany” warto przytoczyć tu jeden z wpisów na jego profilu na Facebooku:
Jeżeli sprzedajne kreatury, omyłkowo zwane tylko „polskimi politykami” zdecydują się na wojnę z Syryjską Republiką Arabską (a tym de facto będzie jakikolwiek angaż po stronie koalicji USA-Izrael-ludojady) to przysięgam wszystkim, że gdy rządzić będzie Samoobrona to odpowiedzą za krew niewinnych. Nie spocznę wówczas póki tego nie dokonam! ŁAPY PRECZ OD SYRII!” – pisze Jankowski.
Stan rzeczy
Reasumując, na polskiej scenie politycznej może niebawem pojawić się podmiot, kierowany przez polityków o reputacji „przyjaciół Rosji”, dążący do rewizji systemu naszej orientacji geostrategicznej. Nie chcąc tworzyć poczucia fałszywego zagrożenia i rozpoczynać polowania na czarownice, stawiamy jednak pytanie: czy powstanie tego rodzaju partii w takim a nie innym momencie, w okresie przedwyborczym, gdy Polska jest targana licznymi napięciami wewnętrznymi i uwikłana w geopolityczną grę o Ukrainę, to moment właściwy?
Łatwo rzucać oskarżeniami o bycie mityczną „V kolumną„, jeszcze łatwiej przejść od nich do oskarżeń o wiele poważniejszych, jednak w tym momencie, formowanie partii o poglądach antyamerykańskich i widocznych sympatiach prorosyjskich może stworzyć zalążek potencjalnej destabilizacji i wpływu na kształt polityki bieżącej i przyszłej.
Demokracja pozwala na istnienie różnego rodzaju partii i pluralizm opinii, to właśnie jej fundament. Jednakże propagowanie przy jej pomocy postaw i sympatii antydemokratycznych jest działaniem niepożądanym, którą należy nie tyle napiętnować, co wręcz zastopować w momencie podjęcia takich prób.
Łukasz Maziewski
Dziennikarz. Specjalizacje: polityka międzynarodowa, bezpieczeństwo, obronność

PODOBNE ARTYKUŁY

Realpolitik Rzeczypospolitej

Realpolitik Rzeczypospolitej

W pierwszych wersach tego eseju chcę zaznaczyć, że wszystkie zawarte w nim przewidywania odnoszące się do Realpolitik Rzeczypospolitej mogą pojawić się, jeśli Ameryka i Europa przestaną ignorować logikę anarchii międzynarodowej

READ MORE
Jakie interesy ma Polska?

Jakie interesy ma Polska?

Nadrzędny cel strategii zagranicznej Polski to zapewnienie pokoju i dobrobytu narodowi polskiemu. W osiągnięciu tego celu, za sprawę najwyższej wagi, Polska zawsze uważała obronę swojego terytorium. W ostatnich dekadach, po

READ MORE
Gazociąg OPAL a sprawa polska

Gazociąg OPAL a sprawa polska

Pod koniec roku 2016 Polska wnioskowała do Trybunału Sprawiedliwości UE o zawieszenie wykonania kontrowersyjnej decyzji Komisji Europejskiej, która będąc korzystną dla rosyjskiego koncernu Gazprom, stanowiła zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Europy

READ MORE
Refleksje po 53. Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium

Refleksje po 53. Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium

Transatlantyckie partnerstwo między Stanami Zjednoczonymi, a Europą przez przeszło 50 lat stanowiło podstawę dla wielkiej strategii USA, czyli zamorskiego równoważenia (więcej o tej strategii: Artur Brzeskot – Jaka strategia może odrodzić

READ MORE
Antidotum na intelektualną truciznę

Antidotum na intelektualną truciznę Popular

Cywilizacja europejska stoi w obliczu konfrontacji z zupełnie nowym zagrożeniem. Na chwile obecną, przegrywa tę konfrontację przede wszystkim na kluczowej płaszczyźnie – intelektualnej. Wyraźnie widoczny jest brak instrumentów skutecznej reakcji

READ MORE
Kultura relacji – II Międzynarodowa Konferencja Naukowa

Kultura relacji – II Międzynarodowa Konferencja Naukowa

W dniach 22-24.02.2017 w gościnnych progach Pałacu i Folwarku Galiny odbędzie się: II Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Kultura Pokoju”. Hasło przewodnie tegorocznej konferencji to: „KULTURA RELACJI”. Celem konferencji jest rzeczowa wymiana

READ MORE
Jaka strategia może odrodzić wielkość USA i Polski?

Jaka strategia może odrodzić wielkość USA i Polski?

Po raz pierwszy w najnowszej historii politycznej Stanów Zjednoczonych duża liczba Amerykanów otwarcie zaczęła kwestionować wielką strategię ich kraju. W kwietniu 2016 r. według sondażu Pew 57% obywateli USA wyraziło

READ MORE
Dlaczego przegrana Clinton jest dobrą nowiną dla Polski?

Dlaczego przegrana Clinton jest dobrą nowiną dla Polski?

W Polsce większość publicystów, a nawet niektórzy amerykaniści, kiedy próbowali znaleźć argument przeciwko Hillary Clinton wymieniali przede wszystkim reset między USA i Rosją. W ich mniemaniu był on szkodliwy dla

READ MORE
Waszyngton vs Moskwa: możliwy zwrot o 180 stopni?

Waszyngton vs Moskwa: możliwy zwrot o 180 stopni?

Sondaże przedwyborcze w Stanach Zjednoczonych pokazują, iż kandydat partii republikańskiej Donald Trump ma duże poparcie wśród społeczeństwa amerykańskiego. Mimo ostatnio przegranych debat zajmuje on czołowe miejsce w rankingach politycznych i

READ MORE
Sprawa śmigłowców dla Polski politycznym balonem

Sprawa śmigłowców dla Polski politycznym balonem Popular

Polska scena polityczna a za nią świat mediów żyje niezrealizowanym kontraktem na francuskie śmigłowce Caracal dla polskiej armii. Niestety wszystkie strony – tak naprawdę politycznego i emocjonalnego – konfliktu żyją

READ MORE
Dlaczego broń atomowa nie zwiększy bezpieczeństwa Polski?

Dlaczego broń atomowa nie zwiększy bezpieczeństwa Polski?

Pod koniec 2015 r. medialne poruszenie w kraju wyzwoliły słowa podsekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Tomasza Szatkowskiego o ewentualnej możliwości przekazania Polsce broni atomowej przez USA. Z powodu informacyjnego

READ MORE
Suwerenność przemysłowa

Suwerenność przemysłowa

Streszczenie dla niecierpliwych: NIE CZARUJMY SIĘ! Inspektorat Uzbrojenia jest sformowaną przez Ministra Obrony Narodowej jednostką organizacyjną odpowiedzialną za pozyskiwanie uzbrojenia i sprzętu wojskowego na potrzeby Sił Zbrojnych RP. Obecne kierownictwo

READ MORE
Czy Wojsko Polskie budzi grozę?

Czy Wojsko Polskie budzi grozę? Popular

Chcę postawić zdecydowaną i prawdziwą tezę, że Siły Zbrojne RP są bez porównania i bezwzględnie najlepsze w subregionie Europy Środkowo-Wschodniej. Oczywiście, Wojsko Polskie ma wiele słabości na różnych obszarach: od

READ MORE
Turecki EXIT z NATO?

Turecki EXIT z NATO? Popular

Ostatnie relacje Turcji z Rosją a także z USA, a tym samym z NATO, uległy zmianie o 180 stopni. Aby bardziej przybliżyć okoliczności w jakich doszło do zmian, należy przeanalizować

READ MORE
Cele pokazu siły Putina

Cele pokazu siły Putina Popular

Władze i społeczeństwa państw strefy euroatlantyckiej z niepokojem patrzą na aktualną działalność prezydenta Rosji Władimira Putina. Czy faktycznie należy się obawiać rosyjskich manewrów? Jakie cele przyświecają rosyjskiemu przywódcy? Jak pokazuje

READ MORE
Przedwyborcza Francja w relacjach z Rosją

Przedwyborcza Francja w relacjach z Rosją

Marine Le Pen, kandydatka na prezydenta Francji w wyborach 2017 – jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci politycznych Europy. Jej skrajnie prawicowe wypowiedzi dotyczące przyszłości UE, relacji z Rosją albo

READ MORE
Więźniowie polityczni Kremla

Więźniowie polityczni Kremla

Historia Nadiyi Savchenko, do niedawna więźnia politycznego Putina, była jedną z najbardziej medialnych spraw na całym świecie. Dzisiaj, deputowana od partii „Batkiwszczyna” w Radzie Najwyższej Ukrainy Nadiya reformuje kraj, próbuje

READ MORE
Niezrealizowane marzenie Ukrainy

Niezrealizowane marzenie Ukrainy

Po zakończeniu Rewolucji Godności, zmianie elity rządzącej, obaleniu reżimu Janukowicza i usunięciu prorosyjskich marionetek z najwyższych stanowisk państwowych, przeciętny obywatel oczekiwał zmian na lepsze. Każdy chciał, żeby nowa władza przeprowadziła

READ MORE
Holandia walczy z rosyjską propagandą

Holandia walczy z rosyjską propagandą Popular

Holandia zmaga się z negatywnym wpływem rosyjskiej propagandy. Wciąż trwają prace nad niezależnym rosyjskojęzycznym portalem informacyjnym. Jednocześnie Holendrzy przyznają, że walka z rosyjską ‚siłą miękką’ nie jest łatwa.  Państwo znajduje się  pod

READ MORE
Perspektywy konwencjonalnego odstraszania dla Europy

Perspektywy konwencjonalnego odstraszania dla Europy

Polityczne, ekonomiczne, demograficzne i technologiczne bariery ograniczają jakikolwiek sensowny plan poprawy strategii konwencjonalnej NATO. Z kolei nuklearne odstraszanie odgrywa dużo mniejszą rolę w obecnych czasach, co więcej taktyczna broń jądrowa

READ MORE
Nie czołgami, a dyplomacją

Nie czołgami, a dyplomacją

W świetle konfliktu zbrojnego w Donbasie: ciągłych obstrzałów i nowych ofiar wydaje się nierealnym kłaść nacisk na coś innego oprócz uzbrojenia. Cała uwaga społeczeństwa ukraińskiego jest zwrócona na epicentrum konfliktu.

READ MORE
Wykorzystywanie śmierci operatora GROM przez polityków

Wykorzystywanie śmierci operatora GROM przez polityków Popular

W dniu dzisiejszym (1 września 2016 r.) posłanka Katarzyna Lubnauer w imieniu partii .Nowoczesna Ryszarda Petru, zażądała od Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza, wyjaśnień w sprawie tragicznej śmierci operatora GROM. Posłanka Lubnauer

READ MORE
Trwa nabór do OS Commando dla kandydatów do Wojsk Specjalnych

Trwa nabór do OS Commando dla kandydatów do Wojsk Specjalnych Popular

Jeszcze tylko miesiąc pozostał zainteresowanym na złożenie wniosku przez kandydatów na żołnierzy Wojsk Specjalnych. 30 września 2016 r. upływa termin dla cywili ubiegających się o przyjęcie do Ośrodka Szkolenia „Commando”

READ MORE
Próba technologizowania twórczości operacyjnej

Próba technologizowania twórczości operacyjnej

Poniższy tekst jest odniesieniem do bardzo ciekawego wątku, wprowadzonego przez Piotra Wrońskiego w artykule „Nowy projekt PiS w przygotowaniu”, który ukazał się na łamach Naszego Dziennika. Technologizowanie operacyjnej pracy twórczej (prowadzenie wywiadu agenturalnego)

READ MORE
Ślepiec w fabryce okularów

Ślepiec w fabryce okularów

Wprowadzenie do obiegu publicznego terminu „Wojna Hybrydowa” jest prawdopodobnie jednym z większych sukcesów „zewnętrznych” specjalistów od prowadzenia działań „nieregularnych”. Z technicznej strony – preparując specoperacje psychologiczne – najpierw opracowuje się

READ MORE
Ustawa antyterrorystyczna – fakty i mity

Ustawa antyterrorystyczna – fakty i mity

Ustawa antyterrorystyczna wzbudza wśród obywateli wielkie emocje. Jak się jednak okazuje, w większości niepotrzebnie gdyż ów emocje podgrzewają głównie politycy, realizując swoje polityczne cele. Najczęściej bazują oni na niskich pobudkach, grając

READ MORE
Szczyt NATO w Rydze? Macierewicz krytykuje dezinformację niemieckich mediów

Szczyt NATO w Rydze? Macierewicz krytykuje dezinformację niemieckich mediów

Szef MON Antoni Macierewicz spotkał się z dziennikarzami po raz pierwszy w miejscu, gdzie w lipcu odbędzie się szczyt NATO, na Stadionie Narodowym. Wyjaśniał, że wszelkie publikacje o przeniesieniu szczytu

READ MORE
Polityczna gra służbami

Polityczna gra służbami

Służby są apolityczne, no przynajmniej z zasady. Podlegają cywilnemu nadzorowi, ba, nawet część z nich jest cywilna. Ów nadzór wynika z zasad funkcjonowania demokratycznego państwa prawa. Jednakże cywilny nadzór to

READ MORE
Wojskowy rytuał salutowania

Wojskowy rytuał salutowania

Stara maksyma mówi, że jak nas widzą tak nas piszą ma szczególne zastosowanie w wojsku. W dzisiejszych czasach kiedy to wystąpienia żołnierzy nie tylko są relacjonowane na żywo ale także

READ MORE
Muzeum tajne przez poufne: 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Muzeum tajne przez poufne: 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Mało kto wie o Izbie Pamięci Ofiar Terroru Komunistycznego mieszczącej się w podziemiach siedziby Służby Kontrwywiadu Wojskowego przy ul. Oczki 1. Ta trudna jak na muzeum lokalizacja jest przyczyną, że

READ MORE
Niemieckie błędne koło bezpieczeństwa

Niemieckie błędne koło bezpieczeństwa

Dzisiejsze (2 stycznia 2016 r.), internetowe wydanie Deutsche Welle informuje, iż Niemcy chcą zacieśnić współpracę ze służbami specjalnymi państw trzecich. Jest to pokłosie niedoszłych, sylwestrowych zamachów terrorystycznych w Monachium. W

READ MORE
Służby, uchodźcy, terroryzm, Ukraina, Rosja – rok 2015 na Sztab.org

Służby, uchodźcy, terroryzm, Ukraina, Rosja – rok 2015 na Sztab.org

Kończy się rok 2015, rok wielu wydarzeń i zmian, często tragicznych w skutkach. Na naszych łamach poruszaliśmy wiele tematów będących na ustach świata. Staraliśmy się przedstawiać wydarzenia i fakty nie

READ MORE
Ustawa antyterrorystyczna – konieczność czy nadmuchany balon

Ustawa antyterrorystyczna – konieczność czy nadmuchany balon

Polski rząd zapowiada wprowadzenie pierwszej w historii III RP ustawy antyterrorystycznej, mylonej przez dziennikarzy z zapisami o kontroli operacyjnej. Czy faktycznie potrzebujemy takiej ustawy, czy może wystarczy zmienić Ustawę o

READ MORE
Ochrona interesów RP i UE – relacja i wnioski z seminarium na WSPol

Ochrona interesów RP i UE – relacja i wnioski z seminarium na WSPol

W dniach 9 – 10 listopada 2015 r. na terenie Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie odbyło się międzynarodowe seminarium naukowe „Współpraca organów ścigania i innych instytucji państwowych w zakresie ochrony

READ MORE
Wojna w Donbasie – próba odwrócenia uwagi świata od aneksji Krymu

Wojna w Donbasie – próba odwrócenia uwagi świata od aneksji Krymu

Wojna w Donbasie stała się próbą odwrócenia uwagi świata od aneksji Krymu. Warto rozpatrzyć tą opcję w której wojna w Donbasie – to tylko sposób destabilizacji politycznej oraz ekonomicznej sytuacji

READ MORE