Przedwyborcza Francja w relacjach z Rosją

Przedwyborcza Francja w relacjach z Rosją

MAJ 03, 2017
306 VIEWS
Przedwyborcza Francja w relacjach z Rosją

Marine Le Pen, kandydatka na prezydenta Francji w wyborach 2017 – jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci politycznych Europy. Jej skrajnie prawicowe wypowiedzi dotyczące przyszłości UE, relacji z Rosją albo USA są bardzo sprzeczne z polityką europejską. Le Pen uważa, iż zostanie prezydentem Francji w 2017 (co oczywiście nie jest wykluczone) i razem z Trumpem i Putinem stworzy nową gałąź władzy rządzącą światem; także w swych wypowiedziach niejednokrotnie obiecywała, że zrobi wszystko aby Francja wyszła z UE czyli tzw. „Frexit”; nie jest też tajemnicą fakt, iż popiera ona zniesienie sankcji przeciwko Rosji i jest nastawiona na ścisłą współpracę z tym krajem; warto także wspomnieć jej wypowiedzi na temat tego, iż referendum prowadzone na Krymie jest legalne, a sam Krym od zawsze pozostaje rosyjskim terytorium; także Marine nie uznaje stanu wojny pomiędzy Rosją, a Ukrainą, traktując działania na Donbasie jako wewnętrzny problem Ukrainy, który nie powinien dotyczyć ani Europy, ani USA.

Podobnie jak Trump w swej kampanii przedwyborczej Le Pen kładzie duży nacisk na media społecznościowe w których ma olbrzymie poparcie. Nie jest to spowodowane tylko aktywnymi działaniami doradców Le Pen w sieci, ale również dużym poparciem tej kandydatki przez Rosję.

Le Pen nigdy nie ukrywała, iż duży wkład finansowy w jej partię czyli Front Narodowy mają rosyjskie banki, które z chęcią finansują jej kampanię przedwyborczą.

Po tym, jak plan poparcia Trumpa nie do końca się sprawdził (a mianowicie Trump nie zniósł sankcji przeciwko Rosji, nie uznał Krymu za rosyjski i nie planuje w najbliższej przyszłości wizyty w Rosji) Kreml wspiera kolejnego kandydata z nadzieją, iż ten w odróżnieniu od Trumpa spełni swoje przedwyborcze postulaty.

Przyjrzyjmy się kilku materiałom dziennikarskim, pojawiającym się w mediach rosyjskich, polskich i ukraińskich oraz ich przekazom:

Marine Le Pen: Rosja będzie strażnikiem równowagi europejskiej (onet.pl)

Le Pen po raz kolejny utwierdza, iż Rosja będzie jednym z najważniejszych sojuszników w polityce zagranicznej Francji.

– Marine Le Pen: Rosja była poniewierana przez Zachód (tvn24.pl)

Le Pen o odnowieniu współpracy z Rosją oraz zmianie statusu Rosji z wroga Europy na partnera. Tym samym, występująca za zniszczeniem UE i działaniom na rzecz nowej Europy.

– Marine Le Pen uznała Rosję za jedno z państw „Europy ojczyzn” (wprost.pl)

Le Pen zapowiedziała, że w razie jej zwycięstwa wprowadzone zostanie prawo zakazujące posiadania podwójnego obywatelstwa. Z zakazu zostaną wyłączone paszporty UE oraz Rosji.

– Marine Le Pen wezwała do wystąpienia z NATO

– Marine Le Pen zachwyca się Władimirem Putinem

– Marine Le Pen: zerwanie więzi z Rosją osłabia Europę

– Partia Marine Le Pen otrzymała kredyt w rosyjskim banku

– Francja powinna zrealizować kontrakt na dostawę śmigłowcowców typu Mistral do Rosji. Taką opinię wyraziła liderka partii Front Narodowy, Marine Le Pen.

– Le Pen popiera „patriotyczny model gospodarczy” Putina

– Marine Le Pen oskarżyła Europę o eskalacje konfliktu na Ukrainie

-Marine Le Pen: Francja podziela stanowisko Rosji ws. Ukrainy

 (SputnikNews)

Bez wątpienia duża część materiałów jest przerysowana, zmieniona i przekręcona przez rosyjskich propagandystów dla których sputnik jest jedna z najbardziej skutecznych płaszczyzn do manipulacji. Lecz nie zmienia to faktu, iż materiały o Marine Le Pen zajmują dużo miejsca w rosyjskich mediach, które przedstawiają ją jako zwolenniczkę Putina i jego polityki, a także osobę, która jest w stanie rozbić Europę, a w szczególności UE od wewnątrz.  A to oznacza zniszczenie wiecznego wroga Rosji – zniszczenie jednolitej Europy i możliwości ekspansji na kolejne państwa, np. kraje bałtyckie czy Mołdawię.

– W Rosji zostanie stworzony ruch działający na rzecz wsparcia Marine Le Pen. (lenta.ru)

Byłby to ruch kobiet wspierających politykę Le Pen oraz popierający wszelkie jej postulaty na tematy polityki zagranicznej Francji, kwestii uchodźców i współpracy z Rosją.

– Марин Ле Пен: никакого вторжения в Крым не было (Marine Le Pen o tym, iż nie było żadnego najazdu na Krym)

Artykuł przedstawia podejście Le Pen do Ukrainy, kładąc nacisk na to, iż w Kijowie odbył się przewrót konstytucyjny, a Krym legalnie stał się częścią Rosji.

– Марин Ле Пен призналась в любви к России – Marine Le Pen przyznała się do tego, iż się zakochała w Rosji (ruscur.ru)

Artykuł o kredytach udzielonych partii Le Pen przez rosyjskie banki. Marine twierdzi, iż banki europejskie nie chciały finansować skrajnie prawicowej partii, dlatego zwróciła się ona o pomoc do Rosji.

Марин Ле Пен назвала Крым неотъемлемой частью РоссииMarine Le Pen nazwała Krym nieodłączną częścią Rosji (bbc.com/russian/news)

Le Pen twierdzi, iż Krym legalnie został przekazany do Rosji, odbyło się referendum podczas którego ludność półwyspu wyraziła swoje poparcie za przyłączenie się do Rosji. Le Pen stwierdziła, iż nie widzi problemu w tym, iż referendum było przeprowadzone w obecności rosyjskich żołnierzy. Po raz kolejny Le Pen zapewniła, iż jej stanowisko jest niezmienne, mimo innych postulatów wobec tej sprawy ze strony UE i USA.

– Ле пен не вважає путіна вбивцею та не вбачає від росії загрози для європи – Le Pen nie uważa Putina za mordercę i nie widzi żadnego zagrożenia ze strony Rosji (tsn.ua)

„Le Pen stwierdziła, iż jedynym zagrożeniem w obecnej polityce międzynarodowej jest odpychanie Rosji, wprowadzenie przeciwko niej sankcji i skierowanie jej w stronę Chin.”

– Ле Пен вважає, що Росія „законно” анексувала український Крим – Le Pen uważa, iż przyłączeniu Krymu do Rosji jest prawomocne (eurointegration.com.ua)

Po raz kolejny w jednym ze swoich wywiadów Marine Le Pen podkreśliła, iż nie widzi żadnego naruszenia prawa międzynarodowego w przyłączeniu Krymu do Rosji. Uważa, iż przeprowadzenie referendum jest legalne i nie może być podważane ani przez USA ani przez Europę.

– МЗС обурене заявою Марін Ле Пен про Крим – MSZ oburzone kolejnymi wypowiedziami Marine Le Pen o Krymie (pravda.com.ua)

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy wyraziło swoje oburzenie wobec oficjalnych postulatów Marine Le Pen, o tym, iż aneksja Krymu przez Rosję była legalna i że nie widzi ona żadnego naruszenia prawa międzynarodowego w tym przypadku. Przedstawiciele MSZ Ukrainy wspomnieli, iż jest to niezgodne z prawem międzynarodowym oraz umowami międzynarodowymi, w których Rosja podpisywała się pod nienaruszalnością granic Ukrainy, powstałych w 1991 roku. Także wspomniano o możliwości zakazu wjazdu Le Pen na Ukrainę w związku z jej poglądami i propagowaniem rosyjskich propagandowych treści. Na co przedstawiciele Le Pen odpowiedzieli, iż polityk nie zamierzała odwiedzać Ukrainy, dlatego dla niej takie zakazy nic nie oznaczają.

– Ле Пен хоче змінити ЄС і говорити з Путіним про Україну – Le Pen chcę zmienić UE i rozmawiać z Putinem o Ukrainie (dt.ua)

W swych ostatnich wypowiedziach Marine stwierdziła, iż oprócz współpracy z Putinem i Trumpem chciałaby też pogłębić współpracę z Kaczyńskim oraz Orbanem. W jej wizji to powinno pomóc odnowić Europę i jej potęgę. Także ona uważa, iż tylko jej negocjacje z Putinem pomogą rozwiązać zaistniałe na Ukrainie problemy. Oprócz tego, niejednokrotnie wspomina o bezsensowności NATO, podzielając przedwyborcze poglądu Trumpa.

– Ле Пен про Росію як «силу миру» і ЄС як «музей» – Le Pen o Rosji jako sile pokoju i UE jako „muzeum” (hromadske.ua)

„..UE już dawno trzeba się znaleźć w muzeum ideologicznych konstrukcji, a Rosja jest potęgą pokoju..” takie cytaty wyłonione są z kolejnych wypowiedzi Le Pen o jej planach na stanowisku prezydenta Francji.

Oprócz kwestii medialnych warto także wspomnieć niespodziewaną wizytę Le Pen w Moskwie, która się odbyła 24 marca br. Polityk spotkała się z Putinem oraz szefem komisji spraw zagranicznych rosyjskiej dumy. Podczas spotkania podjęte zostały następujące tematy: pomoc Francji w zniesieniu sankcji przeciw Rosji, akceptacja przyłączenia Krymu do Rosji oraz współpraca z federacją.

Ciekawym jest, iż podczas spotkania z dziennikarzami, które się odbyło po wizycie Marine Le Pen, Putin kilka razy podkreślał, że nie ma żadnego zamiaru wpływać na wybory we Francji czy popierać jednego z kandydatów. Wyglądało to w ten sposób, jakby chciał on usprawiedliwić swoje działania oraz pomoc finansową w przedwyborczej kampanii Le Pen.

Drugim kandydatem walczącym o miejsce prezydenta Francji jest Emmanuel Macron. Jest on kandydatem nie pozycjonującym siebie jako sympatyk Rosji oraz nie wypowiadającym się za prorosyjską polityką. Z tego względu (podobnie jak w USA rosyjskie działania anty Clinton) Kreml próbuje zdyskwalifikować kandydata nie odpowiadającego kryteriom Putina. Przez rosyjskich hakerów zostało zrealizowanych kilka ataków na stronę ruchu poparcia Macrona „En Marche”. Także prorosyjskie media niejednokrotnie publikowały materiały o niby nietradycyjnej orientacji seksualnej kandydata. (sputnik.com; glosrosji; rtr planeta; pierwszy kanal)

Kilka dni temu sztab wyborczy tego kandydata nie akredytował rosyjskich dziennikarzy z międzynarodowego medium „Sputnik”, argumentując to chęcią zabezpieczenia się przed kolejnymi prowokacjami propagandystów. Sytuacja ta została wykorzystana przez rosyjskich dziennikarzy i pokazana jako złamanie praw dziennikarzy przez kandydata na prezydenta oraz dyskryminacje ze względu na narodowość.

Warto zaznaczyć, iż wybory prezydenckie we Francji, 2017 roku mają bardzo duże znaczenie dla Rosji. Po pierwsze, w przypadku wygranej kandydata prorosyjskiego Putin będzie miał wszelkie szansy na rozbicie UE (którą uważa za wroga Rosji) od wewnątrz oraz propagowania swych interesów w Europie. Po drugie, może to umożliwić częściowe ale jednak zniesienie sankcji ze strony niektórych państw europejskich. Po trzecie, Rosja przestanie być izolowana oraz będzie mogła nawiązać współpracę ekonomiczną z państwami Europy, co umożliwi jej wyjście z kolejnego kryzysu gospodarczego. Po czwarte, Krym na oficjalnym poziomie zostanie uznany przez jedno z państw europejskich jako integralna część Rosji, a wyniki referendum 2014, jako prawna podstawa do tego. Natomiast, jeżeli wybory wygra kandydat nie podzielający poglądów Putina, Kreml jeszcze na długo będzie musiał zapomnieć o odmrożeniu relacji oraz zniesieniu sankcji przeciwko Rosji. Putin nadal będzie musiał mierzyć się z krytyką jego polityki wobec Ukrainy, Syrii, Gruzji i innych państw, w których chciałby on wprowadzić swe rządy i mieć wpływy na podejmowanie decyzji w tych państwach.

Yana Cherniak

Yana Cherniak

Członek Z-Centrum ds. Rozwiązywania Konfliktów, Europejski Instytut Bezpieczeństwa

PODOBNE ARTYKUŁY

Realpolitik Rzeczypospolitej

Realpolitik Rzeczypospolitej

W pierwszych wersach tego eseju chcę zaznaczyć, że wszystkie zawarte w nim przewidywania odnoszące się do Realpolitik Rzeczypospolitej mogą pojawić się, jeśli Ameryka i Europa przestaną ignorować logikę anarchii międzynarodowej

READ MORE
Jakie interesy ma Polska?

Jakie interesy ma Polska?

Nadrzędny cel strategii zagranicznej Polski to zapewnienie pokoju i dobrobytu narodowi polskiemu. W osiągnięciu tego celu, za sprawę najwyższej wagi, Polska zawsze uważała obronę swojego terytorium. W ostatnich dekadach, po

READ MORE
Gazociąg OPAL a sprawa polska

Gazociąg OPAL a sprawa polska

Pod koniec roku 2016 Polska wnioskowała do Trybunału Sprawiedliwości UE o zawieszenie wykonania kontrowersyjnej decyzji Komisji Europejskiej, która będąc korzystną dla rosyjskiego koncernu Gazprom, stanowiła zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Europy

READ MORE
Więźniowie polityczni Kremla

Więźniowie polityczni Kremla

Historia Nadiyi Savchenko, do niedawna więźnia politycznego Putina, była jedną z najbardziej medialnych spraw na całym świecie. Dzisiaj, deputowana od partii „Batkiwszczyna” w Radzie Najwyższej Ukrainy Nadiya reformuje kraj, próbuje

READ MORE
Jaka strategia może odrodzić wielkość USA i Polski?

Jaka strategia może odrodzić wielkość USA i Polski?

Po raz pierwszy w najnowszej historii politycznej Stanów Zjednoczonych duża liczba Amerykanów otwarcie zaczęła kwestionować wielką strategię ich kraju. W kwietniu 2016 r. według sondażu Pew 57% obywateli USA wyraziło

READ MORE
Dlaczego przegrana Clinton jest dobrą nowiną dla Polski?

Dlaczego przegrana Clinton jest dobrą nowiną dla Polski?

W Polsce większość publicystów, a nawet niektórzy amerykaniści, kiedy próbowali znaleźć argument przeciwko Hillary Clinton wymieniali przede wszystkim reset między USA i Rosją. W ich mniemaniu był on szkodliwy dla

READ MORE
Waszyngton vs Moskwa: możliwy zwrot o 180 stopni?

Waszyngton vs Moskwa: możliwy zwrot o 180 stopni?

Sondaże przedwyborcze w Stanach Zjednoczonych pokazują, iż kandydat partii republikańskiej Donald Trump ma duże poparcie wśród społeczeństwa amerykańskiego. Mimo ostatnio przegranych debat zajmuje on czołowe miejsce w rankingach politycznych i

READ MORE
Dlaczego broń atomowa nie zwiększy bezpieczeństwa Polski?

Dlaczego broń atomowa nie zwiększy bezpieczeństwa Polski?

Pod koniec 2015 r. medialne poruszenie w kraju wyzwoliły słowa podsekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Tomasza Szatkowskiego o ewentualnej możliwości przekazania Polsce broni atomowej przez USA. Z powodu informacyjnego

READ MORE
Niezrealizowane marzenie Ukrainy

Niezrealizowane marzenie Ukrainy

Po zakończeniu Rewolucji Godności, zmianie elity rządzącej, obaleniu reżimu Janukowicza i usunięciu prorosyjskich marionetek z najwyższych stanowisk państwowych, przeciętny obywatel oczekiwał zmian na lepsze. Każdy chciał, żeby nowa władza przeprowadziła

READ MORE
Turecki EXIT z NATO?

Turecki EXIT z NATO? Popular

Ostatnie relacje Turcji z Rosją a także z USA, a tym samym z NATO, uległy zmianie o 180 stopni. Aby bardziej przybliżyć okoliczności w jakich doszło do zmian, należy przeanalizować

READ MORE
Cele pokazu siły Putina

Cele pokazu siły Putina Popular

Władze i społeczeństwa państw strefy euroatlantyckiej z niepokojem patrzą na aktualną działalność prezydenta Rosji Władimira Putina. Czy faktycznie należy się obawiać rosyjskich manewrów? Jakie cele przyświecają rosyjskiemu przywódcy? Jak pokazuje

READ MORE
Holandia walczy z rosyjską propagandą

Holandia walczy z rosyjską propagandą Popular

Holandia zmaga się z negatywnym wpływem rosyjskiej propagandy. Wciąż trwają prace nad niezależnym rosyjskojęzycznym portalem informacyjnym. Jednocześnie Holendrzy przyznają, że walka z rosyjską ‚siłą miękką’ nie jest łatwa.  Państwo znajduje się  pod

READ MORE
Perspektywy konwencjonalnego odstraszania dla Europy

Perspektywy konwencjonalnego odstraszania dla Europy

Polityczne, ekonomiczne, demograficzne i technologiczne bariery ograniczają jakikolwiek sensowny plan poprawy strategii konwencjonalnej NATO. Z kolei nuklearne odstraszanie odgrywa dużo mniejszą rolę w obecnych czasach, co więcej taktyczna broń jądrowa

READ MORE
Nie czołgami, a dyplomacją

Nie czołgami, a dyplomacją

W świetle konfliktu zbrojnego w Donbasie: ciągłych obstrzałów i nowych ofiar wydaje się nierealnym kłaść nacisk na coś innego oprócz uzbrojenia. Cała uwaga społeczeństwa ukraińskiego jest zwrócona na epicentrum konfliktu.

READ MORE
Czy Wojsko Polskie budzi grozę?

Czy Wojsko Polskie budzi grozę? Popular

Chcę postawić zdecydowaną i prawdziwą tezę, że Siły Zbrojne RP są bez porównania i bezwzględnie najlepsze w subregionie Europy Środkowo-Wschodniej. Oczywiście, Wojsko Polskie ma wiele słabości na różnych obszarach: od

READ MORE
Polska jako jedyna w Europie znacząco zwiększy budżet obronny

Polska jako jedyna w Europie znacząco zwiększy budżet obronny

Sytuacja gospodarcza i pozostające na niezmiennym poziomie budżety państw na obronność powodują, że gospodarka światowa coraz bardziej uniezależnia się od rozwoju sektora wojskowego. Wydatki 50 państw-liderów w dziedzinie obronności będą

READ MORE
Amerykańska tarcza przeciwrakietowa w Europie

Amerykańska tarcza przeciwrakietowa w Europie

W ostatniej dekadzie Stany Zjednoczone kilka razy zmieniały swoje plany dotyczące tzw. „tarczy przeciwrakietowej” w Europie. Wątek ten dotyczył również Polski w 2009 r., kiedy administracja prezydenta Obamy ogłosiła realizację

READ MORE
Nasza Nadiya

Nasza Nadiya Popular

25 maja o godzinie 15:00 ukraińskiego czasu na lotnisku w Kijowie wylądował samolot, który przywiózł naszą Nadije do domu. Ukraiński pilot Nadiya Savchenko, która trafiła do niewoli rosyjskiej, podczas walk

READ MORE
My vs Oni: niewypowiedziana wojna współczesnych czasów

My vs Oni: niewypowiedziana wojna współczesnych czasów

Dramatyczny konflikt na Bliskim Wschodzie spowodował śmierć setki tysięcy ludzi, z których połowa to  były dzieci. Domy większości migrantów są zniszczone, nie mają oni zapewnionych podstawowych warunków do życia. Ci, którym udało

READ MORE
Ukraina vs Rosja: przyszłość ukraińsko-rosyjskich relacji

Ukraina vs Rosja: przyszłość ukraińsko-rosyjskich relacji

Od 2014 roku pomiędzy Rosją, a Ukrainą trwa wojna hybrydowa. Liczne spotkania liderów wielkich mocarstw oraz działania międzynarodowej dyplomacji nie są w stanie rozwiązać konfliktu w Donbasie. Ciągłe negocjacje nie

READ MORE
Operacje humanitarne elementem bezpieczeństwa państwa

Operacje humanitarne elementem bezpieczeństwa państwa

Stosując prosty, dychotomiczny podział  bezpieczeństwa na wewnętrzne i zewnętrzne i jednocześnie nakładając na niego kalkę z interesami i celami narodowymi, możemy łatwo zaobserwować, że wzmacnianie np. poziomu bezpieczeństwa wewnętrznego poprzez

READ MORE
Tureckie szachy czyli geopolityka XXI wieku

Tureckie szachy czyli geopolityka XXI wieku

Przemyślane działania tureckiego rządu przynoszą oczekiwane skutki, Ankara doskonale wykorzystuje zaistniałe okoliczności do realizacji swych politycznych celów na arenie międzynarodowej, przez co Turcja staje się coraz ważniejszym graczem światowej rozgrywki

READ MORE
Analiza porównawcza mediów rosyjskich, polskich oraz ukraińskich pod kątem sposobu komentowania wojny na wschodzie Ukrainy

Analiza porównawcza mediów rosyjskich, polskich oraz ukraińskich pod kątem sposobu komentowania wojny na wschodzie Ukrainy

Wstęp Ostatnie wydarzenia na Ukrainie stały się początkiem zmian tego państwa. „Rewolucja godności” udowodniła, że naród ukraiński ma silną tożsamość, a państwo ukraińskie jest na drodze do zmian w kierunku

READ MORE
Zmiana stosunków niemiecko-rosyjskich w świetle wydarzeń na Ukrainie 2013 – 2015

Zmiana stosunków niemiecko-rosyjskich w świetle wydarzeń na Ukrainie 2013 – 2015

Wydarzenia na Ukrainie w latach 2013 – 2015 stały się jednym z najcięższych okresów w historii tego państwa. Rewolucja godności, aneksja Krymu i nadal trwająca wojna w Donbasie, stały się

READ MORE
Kryzys w Europie czyli zimnowojenny poker

Kryzys w Europie czyli zimnowojenny poker

Obecnie jesteśmy świadkami największego kryzysu tzw. okresu pozimnowojennego. Kryzysu światowego przez wielkie K, mamy do czynienia z geopolityczną walką wpływów, odradzaniem się mocarstwowych zapędów, falami uchodźców, wielką wędrówką ludów na

READ MORE