Ukraina, ambicje Putina, a Zachód. Wydarzenia, które gruntownie zmieniły układ geopolityczny

Ukraina, ambicje Putina, a Zachód. Wydarzenia, które gruntownie zmieniły układ geopolityczny

KWI 02, 2015
451 VIEWS
Ukraina, ambicje Putina, a Zachód. Wydarzenia, które gruntownie zmieniły układ geopolityczny

evromaydan

Usunięcie Janukowycza z posady prezydenta Ukrainy stało się początkiem zmian w państwie ukraińskim. W końcu „kremlowska ręka” straciła możliwość wdrażania swoich planów poprzez prorosyjskich polityków. Zwycięstwo Rewolucji Godności stało się triumfem ukraińskiego narodu: jego siły, stanowczości i pragnienia demokratycznych zmian. Jego – w gruncie rzeczy – wolności

Po udzieleniu azylu Janukowyczowi Putin postanowił przywrócić wpływy Moskwy na Ukrainie. Postanawiając realizować swój plan najpierw zaanektował Krym. Do rosyjskich wojsk, które już stacjonowały na Krymie dołączyły regularne rosyjskie wojska i rozpoczęły okupację terytorium. Po czym zapowiedziano, że odbędzie się referendum w sprawie przyłączenia półwyspu do Rosji. Było to argumentowane dużą liczbą osób rosyjskiego pochodzenia, które tam mieszkają, a także historycznymi uwarunkowaniami[1]. Pseudoreferendum, którego wyników nie uznało żadne z demokratycznych państw, stało się podstawą do przyłączenia półwyspu do Rosji[2]. Żadnych przedstawicieli międzynarodowych nie dopuszczono do miejsc prowadzenia referendum. Wszystko odbyło się w następujący sposób: głosowali Rosjanie, którzy tam przyjechali, oraz rosyjscy żołnierze. Na listach znajdowały się osoby, które już dawno zmarły, i dzieci, które nie ukończyły nawet 16 lat. Absurdalność i nieobiektywność przeprowadzenia referendum były oczywiste. Wyniki, które zostały ogłoszone, pokazały, że prawie 100 % mieszkańców popiera ideę przyłączenia do Rosji. Jaka była reakcja Zachodu? Jakie działania zostały podjęte? Odpowiedzi na te pytania są proste: żadne.

Bezkarność aneksji Krymu i interwencji na terytorium państwa ukraińskiego jeszcze bardziej wzmocniła autorytet Putina w jego państwie. W oczach Rosjan, poddanych propagandzie i dezinformacji, Putin stał się bohaterem, który „zabrał swoje”, jak mówiono w rosyjskich mediach[3]. Już po roku życia z rosyjskim rublem, pozbawiony subwencji budżetowej nie tylko ukraińskiej, ale i rosyjskiej (Moskwa nie przewidziała w budżecie finansowania nowego terytorium), Krym opustoszał (półwysep nie tylko opuściło wielu Ukraińców i Tatarów; przede wszystkim przestali go odwiedzać turyści). Miejsce niegdyś najbardziej popularne wśród turystów zostało „wykreślone” z listy kurortów. Dużo osób straciło pracę, pojawiły się problemy z dostarczaniem wody i prądu. Ceny wzrosły, półki w sklepach opustoszały, na ulicach pojawili się żołnierze. Jako turyści pojawiali się tylko ci urzędnicy, którzy zostali zmuszeni przez Putina do wyjazdu na wakacje na Krym. Tak wyglądała sytuacja na półwyspie po jego aneksji przez Rosję.

Aneksja Krymu była zaledwie preludium agresji zainicjowanej, a przynajmniej wspieranej przez Putina.

Wykorzystując sąsiedztwo Rosji z obwodami donieckim i ługańskim Putin, wysyłając swoich najemników, pragnie powtórzyć plan i jeśli nie anektować, to na pewno faktycznie uniezależnić terytorium tych obwodów od Kijowa. Rosyjscy terroryści[4] okupują regiony, zajmują urzędy i tworzą Doniecką Republikę Narodową oraz Ługańską Republikę Narodową. Już w kwietniu 2014 roku ukraiński rząd decyduje się wysłać wojska na terytorium Donbasu, żeby rozpocząć antyterrorystyczną operację. Po stronie przeciwnej walczą regularne rosyjskie wojska i najemnicy, którzy otrzymują za to pieniądze. DRN i LRN stają się narzędziami putinowskiej polityki.

Rozpoczęła się wojna rosyjsko-ukraińska, w której po jednej stronie giną ukraińscy żołnierze walcząc o swój kraj, a po drugiej rosyjscy najemnicy i rebelianci, którzy umierają za „wielkie ambicje” Putina. Liczba ofiar każdego dnia się zwiększa i nikt nie wie, kiedy nastąpi koniec tej krwawej i bezsensownej wojny. Kreml nie przyznaje, że na Ukrainie walczą rosyjscy żołnierze twierdząc, że to jest wojna domowa. Jednak w tym samy czasie, kiedy USA chcą dać Ukrainie broń dla walki z terrorystami, Rosja grozi:. „Jeżeli USA dostarczą Ukrainie broń, to Putin użyje broni masowego rażenia[5].” Jeżeli na wschodzie nie ma rosyjskich wojsk, jak twierdzi Kreml to dlaczego tak się boi, że Ukraina dostanie broń dla walki z terrorystami? Odpowiedz jest oczywista – na wschodzie walczą rosyjskie wojska, a Putin obawia się rozprzestrzenienia wpływów amerykańskich na terytorium Ukrainy i dla tego straszy cały świat bronią masowego rażenia. Jeszcze jednym dowodem na to, że na wschodzie walczą rosyjscy żołnierze było znalezienie na miejscach walk ich paszportów, które Petro Poroszenko, prezydent Ukrainy, pokazał na jednym ze spotkań z przywódcami państw zachodnich[6]. Sekretarzy generalni oraz dowódcy wojsk NATO, powołując się na dane wywiadowcze, wielokrotnie informowali o przekraczaniu granicy rosyjsko-ukraińskiej przez kolumny sił zbrojnych[7].

Odpowiedz Zachodu na agresję Rosji przejawia się w różny sposób, poprzez sankcje gospodarcze i polityczne, tj. zakaz wjazdu niektórym politykom i urzędnikom. Zachód stawia na negocjacje, prowadząc spotkania w Mińsku i prezentując racje Ukrainy na posiedzeniach ONZ.

Trzy fale sankcji gospodarczych doprowadziły do tego, że rosyjska gospodarka załamała się: nastąpiła dewaluacja pieniądza, zwiększył się deficyt budżetowy, wzrosło bezrobocie. Na problemy te nałożyły się rekordowo niskie w świecie ceny ropy. Wojna z Ukrainą doprowadziła zatem do ekonomicznego kryzysu w Rosji, chociaż kremlowska władza tego nie uznaje i przedstawia wymyślone fakty o potędze gospodarczej oraz jej stabilnym rozwoju kraju[8].

Mamy zatem taka oto sytuację:

– po jednej stronie występuje Rosja – największy agresor XXI wieku – która anektuje terytorium innego państwa, prowadzi wojnę na jego wschodzie, doprowadza do powstania terrorystycznych organizacji w Donbasie; przez takie działania Putina Rosja ryzykuje wykluczeniem jej z Rady Bezpieczeństwa ONZ oraz z polityki międzynarodowej jako partnera państw demokratycznych;

– po drugiej stronie sytuuje się Ukraina, która chce zakończyć tę wojnę, uniezależnić się od kremlowskich wpływów i uwolnić od rosyjskich terrorystów i marionetek;

– i mamy wreszcie Zachód, państwa NATO i UE, od których w dużym stopniu zależy dalszy rozwój sytuacji na Ukrainie.

Społeczeństwo ukraińskie (a na pewno jego elity) jest świadome tego, że tylko konsekwentne i trwałe działania Zachodu mogą pomóc rozwiązać ten konflikt. Czas już, żeby przejść od negocjacji do bardziej stanowczych metod w postaci dostaw broni dla Ukrainy, a może nawet innych form militarnego wsparcia. To jedno z nie wielu, moim zdaniem, rozwiązań, które mogą przynieść pożądany efekt.

Jeżeli natomiast państwa Zachodu nie zaangażują się w ten konflikt w takim stopniu, w jakim by to pomogło w jego rozwiązaniu, może on przerodzić się w trzecią wojnę światową. Negocjacje w Mińsku nie są skuteczne, ich prowadzenie jest stratą czasu, ponieważ druga strona konfliktu nie dotrzymuje żadnych umów, a tylko za każdym razem wysuwa nowe żądania. Dalszy dialog z DRN i LRN byłby uznaniem ich politycznej i międzynarodowej podmiotowości. Samozwańcze republiki są kierowane z Kremla i na żaden trwały kompromis w rozwiązaniu konfliktu nie pójdą. Po kilku spotkaniach stało się jasne, że szansa na to, żeby rozwiązać konflikt w Donbasie w sposób dyplomatyczny, jest nierealna. Rosja nie przyznaje się do obecności militarnej na wschodzie Ukrainy, więc jakiekolwiek rzeczowe negocjacje z nią są w tej sytuacji nieracjonalne, bo niejako bezprzedmiotowe. Oczywiście trudno sobie wyobrazić ustabilizowanie sytuacji na Ukrainie bez udziału Moskwy, nie może to być jednak udział z pozycji państwa narzucającego reguły gry.

Tylko aktywniejsze zaangażowanie się Zachodu w ten konflikt może stworzyć realne podłoże do jego rozwiązania. Wsparcie militarne jest tym, czego w tej sytuacji Ukraina potrzebuje. Żeby nie dopuścić do eskalacji konfliktu, państwa UE i NATO muszą zacząć działać w tym kierunku. Wojna musi się zakończyć, organizacje rebelianckie muszą zostać rozwiązane, a ci, którzy dopuścili się zbrodni wojennych, muszą zostać ukarani.

Liczba ofiar tej wojny już przekroczyła pięć tysięcy[9] i nie można pozwolić na to, żeby się zwiększała. Młodzież, która ma budować nową Ukrainę, może zostać takiej szansy pozbawiona. Ci, którzy mogą zmienić bieg historii, którzy mogą zreformować państwo, idą na wojnę i nie wracają. Zaangażowanie się Zachodu to jedyna szansa na pokój na Ukrainie i jej rozwój w przyszłości w gronie państw Europejskich.

[1] Приєднання Криму до Росії, http://www.calendarium.com.ua/ua/katerina_ii_vidala_manifest_pro_priiednannya_krimu_do_rosiiskoi_imperii_1783, z dnia 02.04.15

[2] Генасамблея ООН не визнала референдум у Криму та його анексію: http://www.unian.ua/politics/901327-genasambleya-oon-ne-viznala-referendum-u-krimu-ta-yogo-aneksiyu.html, z dnia 24.03.15

[3]https://www.youtube.com/watch?v=mhrPXMQUNBA, z dnia 24.03.15

[4] Agresorów pochodzenia rosyjskiego (zarówno z terytorium Donbasu, jak i z Rosji) przyjęło się na Ukrainie nazywać terrorystami od czasu wszczęcia przez nich rebelii w Donbasie. Władze w Kijowie utrwaliły tę nazwę wszczynając przeciwko – jak mówi się np. w Polsce – separatystom „Operację antyterrorystyczną”. W teorii terroryzmu można znaleźć definicje, które uzasadniają takie nazewnictwo. Np. Grant Wardlaw, definiując terroryzm polityczny, piszę w książce „Political terrorism: theory, tactics, and counter-measures” (Cambridge University Press, 1982, s. 16), że jest to użycie lub groźba przemocy na rzecz utrwalenia na danym obszarze władzy lub przeciwko niej w celu m.in. „wymuszenia (…) akceptacji żądań politycznych sprawców tych działań”.

[5] У Кремлі розцінюють можливі поставки США зброї Україні як загрозу: http://dt.ua/POLITICS/u-kremli-rozcinyuyut-mozhlivi-postavki-ssha-zbroyi-ukrayini-yak-zagrozu-163408_.html http://dt.ua/POLITICS/u-kremli-rozcinyuyut-mozhlivi-postavki-ssha-zbroyi-ukrayini-yak-zagrozu-163408_.html, z dnia 26.03.15

[6] Порошенко показав у Мюнхені паспорти та військові квитки російських солдатів

http://ukr.lb.ua/news/2015/02/07/294811_poroshenko_pokazav_myunheni_pasporti.html, z dnia 26.03.15

[7] NATO: Obserwujemy wzmacnianie ruchów rosyjskich wojsk na wschodzie Ukrainy, http://m.wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,117915,16987740,NATO__Obserwujemy_wzmacnianie_ruchow_rosyjskich_wojsk.html, z dnia 02.04.15

[8] Крах путінської економіки: Росія наближається до Ірану http://fakty.ictv.ua/ua/index/view-media/id/56262, z dnia 26.03.15

[9] Число загиблих в Донбасі перевищило 5 тисяч осіб – ОБСЄ, http://dt.ua/UKRAINE/chislo-zagiblih-v-donbasi-perevischilo-5-tisyach-osib-obsye-162066_.html, z dnia 02.04.15

Yana Cherniak

Yana Cherniak

Członek Z-Centrum ds. Rozwiązywania Konfliktów, Europejski Instytut Bezpieczeństwa

PODOBNE ARTYKUŁY

Realpolitik Rzeczypospolitej

Realpolitik Rzeczypospolitej

W pierwszych wersach tego eseju chcę zaznaczyć, że wszystkie zawarte w nim przewidywania odnoszące się do Realpolitik Rzeczypospolitej mogą pojawić się, jeśli Ameryka i Europa przestaną ignorować logikę anarchii międzynarodowej

READ MORE
Jakie interesy ma Polska?

Jakie interesy ma Polska?

Nadrzędny cel strategii zagranicznej Polski to zapewnienie pokoju i dobrobytu narodowi polskiemu. W osiągnięciu tego celu, za sprawę najwyższej wagi, Polska zawsze uważała obronę swojego terytorium. W ostatnich dekadach, po

READ MORE
Gazociąg OPAL a sprawa polska

Gazociąg OPAL a sprawa polska

Pod koniec roku 2016 Polska wnioskowała do Trybunału Sprawiedliwości UE o zawieszenie wykonania kontrowersyjnej decyzji Komisji Europejskiej, która będąc korzystną dla rosyjskiego koncernu Gazprom, stanowiła zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Europy

READ MORE
Refleksje po 53. Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium

Refleksje po 53. Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium

Transatlantyckie partnerstwo między Stanami Zjednoczonymi, a Europą przez przeszło 50 lat stanowiło podstawę dla wielkiej strategii USA, czyli zamorskiego równoważenia (więcej o tej strategii: Artur Brzeskot – Jaka strategia może odrodzić

READ MORE
Antidotum na intelektualną truciznę

Antidotum na intelektualną truciznę Popular

Cywilizacja europejska stoi w obliczu konfrontacji z zupełnie nowym zagrożeniem. Na chwile obecną, przegrywa tę konfrontację przede wszystkim na kluczowej płaszczyźnie – intelektualnej. Wyraźnie widoczny jest brak instrumentów skutecznej reakcji

READ MORE
Kultura relacji – II Międzynarodowa Konferencja Naukowa

Kultura relacji – II Międzynarodowa Konferencja Naukowa

W dniach 22-24.02.2017 w gościnnych progach Pałacu i Folwarku Galiny odbędzie się: II Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Kultura Pokoju”. Hasło przewodnie tegorocznej konferencji to: „KULTURA RELACJI”. Celem konferencji jest rzeczowa wymiana

READ MORE
Jaka strategia może odrodzić wielkość USA i Polski?

Jaka strategia może odrodzić wielkość USA i Polski?

Po raz pierwszy w najnowszej historii politycznej Stanów Zjednoczonych duża liczba Amerykanów otwarcie zaczęła kwestionować wielką strategię ich kraju. W kwietniu 2016 r. według sondażu Pew 57% obywateli USA wyraziło

READ MORE
Dlaczego przegrana Clinton jest dobrą nowiną dla Polski?

Dlaczego przegrana Clinton jest dobrą nowiną dla Polski?

W Polsce większość publicystów, a nawet niektórzy amerykaniści, kiedy próbowali znaleźć argument przeciwko Hillary Clinton wymieniali przede wszystkim reset między USA i Rosją. W ich mniemaniu był on szkodliwy dla

READ MORE
Waszyngton vs Moskwa: możliwy zwrot o 180 stopni?

Waszyngton vs Moskwa: możliwy zwrot o 180 stopni?

Sondaże przedwyborcze w Stanach Zjednoczonych pokazują, iż kandydat partii republikańskiej Donald Trump ma duże poparcie wśród społeczeństwa amerykańskiego. Mimo ostatnio przegranych debat zajmuje on czołowe miejsce w rankingach politycznych i

READ MORE
Sprawa śmigłowców dla Polski politycznym balonem

Sprawa śmigłowców dla Polski politycznym balonem Popular

Polska scena polityczna a za nią świat mediów żyje niezrealizowanym kontraktem na francuskie śmigłowce Caracal dla polskiej armii. Niestety wszystkie strony – tak naprawdę politycznego i emocjonalnego – konfliktu żyją

READ MORE
Dlaczego broń atomowa nie zwiększy bezpieczeństwa Polski?

Dlaczego broń atomowa nie zwiększy bezpieczeństwa Polski?

Pod koniec 2015 r. medialne poruszenie w kraju wyzwoliły słowa podsekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Tomasza Szatkowskiego o ewentualnej możliwości przekazania Polsce broni atomowej przez USA. Z powodu informacyjnego

READ MORE
Suwerenność przemysłowa

Suwerenność przemysłowa

Streszczenie dla niecierpliwych: NIE CZARUJMY SIĘ! Inspektorat Uzbrojenia jest sformowaną przez Ministra Obrony Narodowej jednostką organizacyjną odpowiedzialną za pozyskiwanie uzbrojenia i sprzętu wojskowego na potrzeby Sił Zbrojnych RP. Obecne kierownictwo

READ MORE
Czy Wojsko Polskie budzi grozę?

Czy Wojsko Polskie budzi grozę? Popular

Chcę postawić zdecydowaną i prawdziwą tezę, że Siły Zbrojne RP są bez porównania i bezwzględnie najlepsze w subregionie Europy Środkowo-Wschodniej. Oczywiście, Wojsko Polskie ma wiele słabości na różnych obszarach: od

READ MORE
Turecki EXIT z NATO?

Turecki EXIT z NATO? Popular

Ostatnie relacje Turcji z Rosją a także z USA, a tym samym z NATO, uległy zmianie o 180 stopni. Aby bardziej przybliżyć okoliczności w jakich doszło do zmian, należy przeanalizować

READ MORE
Cele pokazu siły Putina

Cele pokazu siły Putina Popular

Władze i społeczeństwa państw strefy euroatlantyckiej z niepokojem patrzą na aktualną działalność prezydenta Rosji Władimira Putina. Czy faktycznie należy się obawiać rosyjskich manewrów? Jakie cele przyświecają rosyjskiemu przywódcy? Jak pokazuje

READ MORE
Przedwyborcza Francja w relacjach z Rosją

Przedwyborcza Francja w relacjach z Rosją

Marine Le Pen, kandydatka na prezydenta Francji w wyborach 2017 – jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci politycznych Europy. Jej skrajnie prawicowe wypowiedzi dotyczące przyszłości UE, relacji z Rosją albo

READ MORE
Więźniowie polityczni Kremla

Więźniowie polityczni Kremla

Historia Nadiyi Savchenko, do niedawna więźnia politycznego Putina, była jedną z najbardziej medialnych spraw na całym świecie. Dzisiaj, deputowana od partii „Batkiwszczyna” w Radzie Najwyższej Ukrainy Nadiya reformuje kraj, próbuje

READ MORE
Niezrealizowane marzenie Ukrainy

Niezrealizowane marzenie Ukrainy

Po zakończeniu Rewolucji Godności, zmianie elity rządzącej, obaleniu reżimu Janukowicza i usunięciu prorosyjskich marionetek z najwyższych stanowisk państwowych, przeciętny obywatel oczekiwał zmian na lepsze. Każdy chciał, żeby nowa władza przeprowadziła

READ MORE
Holandia walczy z rosyjską propagandą

Holandia walczy z rosyjską propagandą Popular

Holandia zmaga się z negatywnym wpływem rosyjskiej propagandy. Wciąż trwają prace nad niezależnym rosyjskojęzycznym portalem informacyjnym. Jednocześnie Holendrzy przyznają, że walka z rosyjską ‚siłą miękką’ nie jest łatwa.  Państwo znajduje się  pod

READ MORE
Perspektywy konwencjonalnego odstraszania dla Europy

Perspektywy konwencjonalnego odstraszania dla Europy

Polityczne, ekonomiczne, demograficzne i technologiczne bariery ograniczają jakikolwiek sensowny plan poprawy strategii konwencjonalnej NATO. Z kolei nuklearne odstraszanie odgrywa dużo mniejszą rolę w obecnych czasach, co więcej taktyczna broń jądrowa

READ MORE
Nie czołgami, a dyplomacją

Nie czołgami, a dyplomacją

W świetle konfliktu zbrojnego w Donbasie: ciągłych obstrzałów i nowych ofiar wydaje się nierealnym kłaść nacisk na coś innego oprócz uzbrojenia. Cała uwaga społeczeństwa ukraińskiego jest zwrócona na epicentrum konfliktu.

READ MORE
Polska jako jedyna w Europie znacząco zwiększy budżet obronny

Polska jako jedyna w Europie znacząco zwiększy budżet obronny

Sytuacja gospodarcza i pozostające na niezmiennym poziomie budżety państw na obronność powodują, że gospodarka światowa coraz bardziej uniezależnia się od rozwoju sektora wojskowego. Wydatki 50 państw-liderów w dziedzinie obronności będą

READ MORE
Amerykańska tarcza przeciwrakietowa w Europie

Amerykańska tarcza przeciwrakietowa w Europie

W ostatniej dekadzie Stany Zjednoczone kilka razy zmieniały swoje plany dotyczące tzw. „tarczy przeciwrakietowej” w Europie. Wątek ten dotyczył również Polski w 2009 r., kiedy administracja prezydenta Obamy ogłosiła realizację

READ MORE
Nasza Nadiya

Nasza Nadiya Popular

25 maja o godzinie 15:00 ukraińskiego czasu na lotnisku w Kijowie wylądował samolot, który przywiózł naszą Nadije do domu. Ukraiński pilot Nadiya Savchenko, która trafiła do niewoli rosyjskiej, podczas walk

READ MORE
My vs Oni: niewypowiedziana wojna współczesnych czasów

My vs Oni: niewypowiedziana wojna współczesnych czasów

Dramatyczny konflikt na Bliskim Wschodzie spowodował śmierć setki tysięcy ludzi, z których połowa to  były dzieci. Domy większości migrantów są zniszczone, nie mają oni zapewnionych podstawowych warunków do życia. Ci, którym udało

READ MORE
Ukraina vs Rosja: przyszłość ukraińsko-rosyjskich relacji

Ukraina vs Rosja: przyszłość ukraińsko-rosyjskich relacji

Od 2014 roku pomiędzy Rosją, a Ukrainą trwa wojna hybrydowa. Liczne spotkania liderów wielkich mocarstw oraz działania międzynarodowej dyplomacji nie są w stanie rozwiązać konfliktu w Donbasie. Ciągłe negocjacje nie

READ MORE
Operacje humanitarne elementem bezpieczeństwa państwa

Operacje humanitarne elementem bezpieczeństwa państwa

Stosując prosty, dychotomiczny podział  bezpieczeństwa na wewnętrzne i zewnętrzne i jednocześnie nakładając na niego kalkę z interesami i celami narodowymi, możemy łatwo zaobserwować, że wzmacnianie np. poziomu bezpieczeństwa wewnętrznego poprzez

READ MORE
Tureckie szachy czyli geopolityka XXI wieku

Tureckie szachy czyli geopolityka XXI wieku

Przemyślane działania tureckiego rządu przynoszą oczekiwane skutki, Ankara doskonale wykorzystuje zaistniałe okoliczności do realizacji swych politycznych celów na arenie międzynarodowej, przez co Turcja staje się coraz ważniejszym graczem światowej rozgrywki

READ MORE
Analiza porównawcza mediów rosyjskich, polskich oraz ukraińskich pod kątem sposobu komentowania wojny na wschodzie Ukrainy

Analiza porównawcza mediów rosyjskich, polskich oraz ukraińskich pod kątem sposobu komentowania wojny na wschodzie Ukrainy

Wstęp Ostatnie wydarzenia na Ukrainie stały się początkiem zmian tego państwa. „Rewolucja godności” udowodniła, że naród ukraiński ma silną tożsamość, a państwo ukraińskie jest na drodze do zmian w kierunku

READ MORE
Zmiana stosunków niemiecko-rosyjskich w świetle wydarzeń na Ukrainie 2013 – 2015

Zmiana stosunków niemiecko-rosyjskich w świetle wydarzeń na Ukrainie 2013 – 2015

Wydarzenia na Ukrainie w latach 2013 – 2015 stały się jednym z najcięższych okresów w historii tego państwa. Rewolucja godności, aneksja Krymu i nadal trwająca wojna w Donbasie, stały się

READ MORE
Kryzys w Europie czyli zimnowojenny poker

Kryzys w Europie czyli zimnowojenny poker

Obecnie jesteśmy świadkami największego kryzysu tzw. okresu pozimnowojennego. Kryzysu światowego przez wielkie K, mamy do czynienia z geopolityczną walką wpływów, odradzaniem się mocarstwowych zapędów, falami uchodźców, wielką wędrówką ludów na

READ MORE