Waszyngton vs Moskwa: możliwy zwrot o 180 stopni?

Waszyngton vs Moskwa: możliwy zwrot o 180 stopni?

LIS 01, 2016
1030 VIEWS
Waszyngton vs Moskwa: możliwy zwrot o 180 stopni?

Sondaże przedwyborcze w Stanach Zjednoczonych pokazują, iż kandydat partii republikańskiej Donald Trump ma duże poparcie wśród społeczeństwa amerykańskiego. Mimo ostatnio przegranych debat zajmuje on czołowe miejsce w rankingach politycznych i nadal cieszy się zainteresowaniem wielu wyborców.

Ciekawym jest to, że w Rosji kandydat ten cieszy się nie mniejszą popularnością, co więcej jest cytowany przez polityków rosyjskich oraz wspierany przez gałąź rządzącą Kremla. Takie jednolite wsparcie Trumpa wiąże się z wieloma układami pomiędzy Rosją a USA. Należą do nich: relacje ekonomiczne, a mianowicie rozwijanie biznesu w Moskwie, poparcie aneksji Krymu, uznanie półwyspu za rosyjski,  wsparcie polityki Kremla na bliskim wschodzie, chwała Putina jako wielkiego przywódcy itd.

Takie powiązania były niejednokrotnie naświetlane przez międzynarodowe, wiodące czasopisma. Opisywały one nie tylko Trumpa ale także jego sojuszników oraz członków partii republikańskich, należących do centrów naukowych, wspieranych i często finansowanych przez Kreml. Ciekawym jest fakt, że wielu autorów opisywało Trumpa jako marionetkę Putina, która czasami nawet nieświadomie poddawała się presji, wspierała agresję czy popierała naruszenie granic międzynarodowych. Warto zaznaczyć, iż wspólne stanowiska wobec wielu problemów istniejących na arenie międzynarodowej są skutkiem chęci załatwiania własnych interesów, często ceną ludzkiego życia.

Także warto zwrócić uwagę na ten fakt, iż Putin niejednokrotnie podkreślał tzw. chęć współpracy z USA, która może nastąpić tylko i wyłącznie w sytuacji zwycięstwa Donalda Trumpa w wyborach.

Trump w swych wypowiedziach także często wspominał Putina, podkreślając iż jest on o wiele lepszym prezydentem a niż Barack Obama. Stwierdzał on, iż Putin ma 80% poparcia społeczeństwa i kontroluje wszystko co się odbywa w jego kraju.

Medialny aspekt

Wyraźne próby mieszania się Kremla w wybory w USA są coraz bardziej rozpowszechnianym tematem w mediach. Poniżej przedstawiam tytuły artykułów lub cytaty, występujące w różnych mediach i opisujące wcześniej wspomniane powiązania na linii Moskwa-Waszyngton.

„Rosyjscy hakerzy rządowi są najpewniej odpowiedzialni za włamanie do systemu komputerowego Krajowego Komitetu Partii Demokratycznej (DNC) i ujawnienie maili z serwera DNC o tym, żeby wesprzeć kampanię prezydencką republikanina Donalda Trumpa.” TVN, Polska

„У штабі кандидата від Демократичної партії на президентських виборах у США Гілларі Клінтон звинуватили президента Росії Володимира Путіна в «іноземному втручанні» в президентські вибори у США.” ZIK, Ukraina

„Обама допустив спроби Путіна вплинути на вибори в США” Ukrainska Pravda, Ukraina

„Вибори в США: Клінтон заявила про готовність протистояти Путіну” Hlawkom, Ukraina

„U.S. Publicly Blames Russia for Hacking to Disrupt Elections” Bloomberg, USA

Trump mała narzeczona Putina” Charlie Hebdo, Francja

„Gdy Putin wtrąca się w wybory USA” Courrier International, Francja

Donald Trump’s Putin Crush” New Your Times, USA

W tym czasie, kiedy większość mediów światowych piszę o wspieraniu Putinem Trumpa i jego polityki, a także wtrącaniu się Kremla w wybory w Stanach Zjednoczonych, media rosyjskie wymyślają nowe kaczki dziennikarskie. Jedną z najbardziej popularnych jest informacja pojawiająca się na wielojęzycznych stronach Sputnika o tym, iż Kijów wtrąca się w wybory w USA i chcę wpłynąć na ich wynik.

Jeden z wiodących think-tanków na Ukrainie „Centrum Razumkowa”, w swych opiniach i komentarzach niejednokrotnie przedstawiał dowody współpracy Trumpa z Putinem. Członkowie centrum opisywali powiązania ekonomiczne, polityczne czy gospodarcze pomiędzy Kremlem a partią republikańską.

Warto także zaznaczyć, iż zwycięstwo Trumpa stałoby się drogą do zrealizowania planów Putina, a mianowicie zniszczenia sojuszu północnoatlantyckiego. Trump już wiele razy w swoich wypowiedziach wspominał o tym, iż on nie widzi przyszłości tej organizacji, a także, że USA nie powinny pomagać żadnym innym państwom w ich obronie. Zaznaczył on, że poszczególne państwa muszą jeszcze dopłacać Stanom Zjednoczonym za pomoc i wsparcie w dziedzinie obronności. Zniszczenie takiej organizacji jak NATO pozwoliłoby Putinowi uzyskać większe wpływy w państwach, które już kiedyś przeżywały rządy radzieckie i politykę kremlowską.

Na uwagę zasługuje fakt, iż szef kampanii Trumpa Paul Manafort, jest byłym pracownikiem prorosyjskiego prezydenta Ukrainy w latach 2010-2014, Wiktora Janukowycza i innych oligarchów z krajów byłego ZSRR. Fakt ten po raz kolejny potwierdza nie tylko poparcie Trumpa przez Putina ale również jego możliwości wpływania na decyzje liderów politycznych w USA.

Niektórzy politolodzy stwierdzają, iż Trump jest trojańskim koniem Putina, który potrafi od wewnątrz rozwalić nie tylko organizację NATO ale także całe państwo amerykańskie.

Polityka zagraniczna Trumpa

Wielu doradców oraz analityków pracujących w partii republikańskiej i odpowiadających za politykę zagraniczną państwa, należy do osób mianowanych przez Kreml. Niektórzy z nich są z polecenia Ministra Spraw Zagranicznych Rosji Siergieja Lavrowa, a niektórzy, jak Manafort (o którym już wcześniej wspominałam) są z bliskiego kręgu Putinowskiego, który już kiedyś pracował na Janukowycza i poprawiał jego image wśród społeczeństwa. Paradoksalnym jest to, iż w zespole Trumpa Manfort pełni dokładnie tę samą funkcję, którą pełnił przy rządach Janukowycza.

Warto również podkreślić fakt częstego powoływania się Trumpa na Centrum Interesu Narodowego, jako dominującego i kreującego opinię ośrodka. Jak wiadomo centrum to jest finansowane przez Kreml, a jego opinie, analizy i sugestie są często skierowane na usprawiedliwienie działań rosyjskich wobec Ukrainy. Na liście działań tego centrum jest kilka konferencji dotyczących działań na Ukrainie, sytuacji politycznej, nowej władzy i tzw. wsparcia Ukrainy przez Rosję.

Jeszcze jedne powiązania między rosyjskim oligarchą Olegiem Dieripaską, prywatnie przyjacielem Władimira Putina, a szefem sztabu Trumpa, które jak powiadamiają źródła ukraińskie są powodem do wsparcia kandydata partii republikańskiej przez Kreml. Niektóre źródła twierdzą iż ten oligarcha wspiera Trumpa w realizacji jego ścieżki politycznej oraz ułatwia mu prowadzenie biznesu w Moskwie. Natomiast Trump ze swojej strony pomaga w załatwieniu różnorodnych kwestii w sferze politycznej, które są dostosowane do interesów Dieripaska. Ciekawym jest to, iż po analizie kilkunastu rosyjskich źródeł medialnych wychodzą następujące fakty:

– na portalach pojawia się wiele informacji w których jednocześnie przedstawiony jest Trump i Dieriepaska;

– wszelkie informacje o współpracy są zaprzeczone i opisywane jako fejk internetowy;

– ciekawym jest także to, iż artykułów związanych z tą tematyką jest ponad 80 tysiący i to tylko w wersji elektronicznej w języku rosyjskim;

– z powyżej opisanych informacji wynika jeden prosty wniosek: Trumpa z Dierpaską łączy o wiele więcej niż nam wiadomo, a wszelkie przejawy, by to ukryć czy zaprzeczyć tylko ten fakt potwierdzają.

Skutki dla Ukrainy

Efekty takiej przyjaźni pomiędzy Kremlem a Trumpem dla Ukrainy są bardzo negatywne. W sytuacji gdyby Trump wygrał wybory sytuacja może potoczyć się w następujący sposób, oczywiście przykłady przywołane w poniższej liście są bardzo skrajne, lecz nie wyklucza się iż są one możliwe:

– Krym zostanie uznany rosyjskim, a referendum, który się odbyło w 2014 r. będzie uznawane za legalną podstawę do tego;

– Ukraina nie otrzyma żadnej pomocy militarnej, finansowej czy innej ani od USA, ani od NATO. Trudno też przewidzieć jak zmieni się sposób funkcjonowania sojuszu północnoatlantyckiego względem Ukrainy. Faktem jest to, iż współpraca podąży w kierunku negocjacji wraz z zaopiniowaniem zamiast realnych działań czy pomocy militarnej.

– Uznane będą DRL i ŁRL, jako osobne państwa. Republikanie będą naciskać na Kijów za zmianami konstytucji uwzględniającymi nowe jednostki państwowe w Donbasie.

– Nie wykluczone jest, iż Trump będzie próbował nakłonić Kijów do ustępstw wobec Rosji, Krymu, Donbasu oraz realizacji nowych mińskich umów, które nie będą korzystne dla Ukrainy.

– Możliwe jest stworzenie nowego forum negocjacji w zamian mińskich, dla znalezienia rozwiązania konfliktu w Donbasie. Będzie to możliwość na rozstrzygnięcie sprawy przy większych wpływach rosyjskich;

– Nie wykluczone, iż stosowane zasady funkcjonowania państwa będą nieco zmienione przez Kremlowskie KGB, które bez wątpienia będzie chciało wpływać na to co się dzieje wewnątrz USA i na decyzje dotyczące spraw międzynarodowych, w tym stosunek wobec Ukrainy, który z pewnością zostanie zmieniony.

Yana Cherniak

Yana Cherniak

Członek Z-Centrum ds. Rozwiązywania Konfliktów, Europejski Instytut Bezpieczeństwa
  • Artur Brzeskot

    Kolejny scenariusz to Syria za Ukrainę dla USA jest ważniejszy region Bliskiego Wschodu niż postsowiecka republika.

PODOBNE ARTYKUŁY

Józef Piłsudski a wojna niemiecka: idealizm vs realizm

Józef Piłsudski a wojna niemiecka: idealizm vs realizm

Józef Piłsudski był jednym z największych realistów w historii Polski XX w. Wraz z innymi realistami II Rzeczypospolitej brał pod uwagę zarówno wojnę, jak i pokój z III Rzeszą. Świadczy

READ MORE
Menu bezpieczeństwa narodowego dla Polski

Menu bezpieczeństwa narodowego dla Polski

W zeszłym tygodniu opinia publiczna poznała tzw. jawną część dokumentu Koncepcja Obronna Rzeczypospolitej Polskiej (dalej: KORP) opracowaną przez resort obrony przy udziale szerokiego grona polityków, urzędników, wojskowych i specjalistów z

READ MORE
Realpolitik Rzeczypospolitej

Realpolitik Rzeczypospolitej

W pierwszych wersach tego eseju chcę zaznaczyć, że wszystkie zawarte w nim przewidywania odnoszące się do Realpolitik Rzeczypospolitej mogą pojawić się, jeśli Ameryka i Europa przestaną ignorować logikę anarchii międzynarodowej

READ MORE
Jakie interesy ma Polska?

Jakie interesy ma Polska?

Nadrzędny cel strategii zagranicznej Polski to zapewnienie pokoju i dobrobytu narodowi polskiemu. W osiągnięciu tego celu, za sprawę najwyższej wagi, Polska zawsze uważała obronę swojego terytorium. W ostatnich dekadach, po

READ MORE
Gazociąg OPAL a sprawa polska

Gazociąg OPAL a sprawa polska

Pod koniec roku 2016 Polska wnioskowała do Trybunału Sprawiedliwości UE o zawieszenie wykonania kontrowersyjnej decyzji Komisji Europejskiej, która będąc korzystną dla rosyjskiego koncernu Gazprom, stanowiła zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Europy

READ MORE
Refleksje po 53. Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium

Refleksje po 53. Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium

Transatlantyckie partnerstwo między Stanami Zjednoczonymi, a Europą przez przeszło 50 lat stanowiło podstawę dla wielkiej strategii USA, czyli zamorskiego równoważenia (więcej o tej strategii: Artur Brzeskot – Jaka strategia może odrodzić

READ MORE
Antidotum na intelektualną truciznę

Antidotum na intelektualną truciznę Popular

Cywilizacja europejska stoi w obliczu konfrontacji z zupełnie nowym zagrożeniem. Na chwile obecną, przegrywa tę konfrontację przede wszystkim na kluczowej płaszczyźnie – intelektualnej. Wyraźnie widoczny jest brak instrumentów skutecznej reakcji

READ MORE
Kultura relacji – II Międzynarodowa Konferencja Naukowa

Kultura relacji – II Międzynarodowa Konferencja Naukowa

W dniach 22-24.02.2017 w gościnnych progach Pałacu i Folwarku Galiny odbędzie się: II Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Kultura Pokoju”. Hasło przewodnie tegorocznej konferencji to: „KULTURA RELACJI”. Celem konferencji jest rzeczowa wymiana

READ MORE
Jaka strategia może odrodzić wielkość USA i Polski?

Jaka strategia może odrodzić wielkość USA i Polski?

Po raz pierwszy w najnowszej historii politycznej Stanów Zjednoczonych duża liczba Amerykanów otwarcie zaczęła kwestionować wielką strategię ich kraju. W kwietniu 2016 r. według sondażu Pew 57% obywateli USA wyraziło

READ MORE
Dlaczego przegrana Clinton jest dobrą nowiną dla Polski?

Dlaczego przegrana Clinton jest dobrą nowiną dla Polski?


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/sztab/domains/sztab.org/public_html/wp-content/plugins/easy-social-share-buttons/includes/class-easy-social-share-buttons.php on line 773

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/sztab/domains/sztab.org/public_html/wp-content/plugins/easy-social-share-buttons/includes/class-easy-social-share-buttons.php on line 773

W Polsce większość publicystów, a nawet niektórzy amerykaniści, kiedy próbowali znaleźć argument przeciwko Hillary Clinton wymieniali przede wszystkim reset między USA i Rosją. W ich mniemaniu był on szkodliwy dla

READ MORE
Sprawa śmigłowców dla Polski politycznym balonem

Sprawa śmigłowców dla Polski politycznym balonem Popular

Polska scena polityczna a za nią świat mediów żyje niezrealizowanym kontraktem na francuskie śmigłowce Caracal dla polskiej armii. Niestety wszystkie strony – tak naprawdę politycznego i emocjonalnego – konfliktu żyją

READ MORE
Dlaczego broń atomowa nie zwiększy bezpieczeństwa Polski?

Dlaczego broń atomowa nie zwiększy bezpieczeństwa Polski?

Pod koniec 2015 r. medialne poruszenie w kraju wyzwoliły słowa podsekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Tomasza Szatkowskiego o ewentualnej możliwości przekazania Polsce broni atomowej przez USA. Z powodu informacyjnego

READ MORE
Suwerenność przemysłowa

Suwerenność przemysłowa

Streszczenie dla niecierpliwych: NIE CZARUJMY SIĘ! Inspektorat Uzbrojenia jest sformowaną przez Ministra Obrony Narodowej jednostką organizacyjną odpowiedzialną za pozyskiwanie uzbrojenia i sprzętu wojskowego na potrzeby Sił Zbrojnych RP. Obecne kierownictwo

READ MORE
Czy Wojsko Polskie budzi grozę?

Czy Wojsko Polskie budzi grozę? Popular

Chcę postawić zdecydowaną i prawdziwą tezę, że Siły Zbrojne RP są bez porównania i bezwzględnie najlepsze w subregionie Europy Środkowo-Wschodniej. Oczywiście, Wojsko Polskie ma wiele słabości na różnych obszarach: od

READ MORE
Przedwyborcza Francja w relacjach z Rosją

Przedwyborcza Francja w relacjach z Rosją


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/sztab/domains/sztab.org/public_html/wp-content/plugins/easy-social-share-buttons/includes/class-easy-social-share-buttons.php on line 773

Marine Le Pen, kandydatka na prezydenta Francji w wyborach 2017 – jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci politycznych Europy. Jej skrajnie prawicowe wypowiedzi dotyczące przyszłości UE, relacji z Rosją albo

READ MORE
Więźniowie polityczni Kremla

Więźniowie polityczni Kremla

Historia Nadiyi Savchenko, do niedawna więźnia politycznego Putina, była jedną z najbardziej medialnych spraw na całym świecie. Dzisiaj, deputowana od partii „Batkiwszczyna” w Radzie Najwyższej Ukrainy Nadiya reformuje kraj, próbuje

READ MORE
Niezrealizowane marzenie Ukrainy

Niezrealizowane marzenie Ukrainy

Po zakończeniu Rewolucji Godności, zmianie elity rządzącej, obaleniu reżimu Janukowicza i usunięciu prorosyjskich marionetek z najwyższych stanowisk państwowych, przeciętny obywatel oczekiwał zmian na lepsze. Każdy chciał, żeby nowa władza przeprowadziła

READ MORE
Turecki EXIT z NATO?

Turecki EXIT z NATO? Popular

Ostatnie relacje Turcji z Rosją a także z USA, a tym samym z NATO, uległy zmianie o 180 stopni. Aby bardziej przybliżyć okoliczności w jakich doszło do zmian, należy przeanalizować

READ MORE
Cele pokazu siły Putina

Cele pokazu siły Putina Popular

Władze i społeczeństwa państw strefy euroatlantyckiej z niepokojem patrzą na aktualną działalność prezydenta Rosji Władimira Putina. Czy faktycznie należy się obawiać rosyjskich manewrów? Jakie cele przyświecają rosyjskiemu przywódcy? Jak pokazuje

READ MORE
Holandia walczy z rosyjską propagandą

Holandia walczy z rosyjską propagandą Popular

Holandia zmaga się z negatywnym wpływem rosyjskiej propagandy. Wciąż trwają prace nad niezależnym rosyjskojęzycznym portalem informacyjnym. Jednocześnie Holendrzy przyznają, że walka z rosyjską ‚siłą miękką’ nie jest łatwa.  Państwo znajduje się  pod

READ MORE
Perspektywy konwencjonalnego odstraszania dla Europy

Perspektywy konwencjonalnego odstraszania dla Europy

Polityczne, ekonomiczne, demograficzne i technologiczne bariery ograniczają jakikolwiek sensowny plan poprawy strategii konwencjonalnej NATO. Z kolei nuklearne odstraszanie odgrywa dużo mniejszą rolę w obecnych czasach, co więcej taktyczna broń jądrowa

READ MORE
Nie czołgami, a dyplomacją

Nie czołgami, a dyplomacją

W świetle konfliktu zbrojnego w Donbasie: ciągłych obstrzałów i nowych ofiar wydaje się nierealnym kłaść nacisk na coś innego oprócz uzbrojenia. Cała uwaga społeczeństwa ukraińskiego jest zwrócona na epicentrum konfliktu.

READ MORE