Cele pokazu siły Putina

Wielkie manewry wojskowe Putina czyli geopolityka po rosyjsku

SIE 31, 2016
3749 VIEWS
Cele pokazu siły Putina

Władze i społeczeństwa państw strefy euroatlantyckiej z niepokojem patrzą na aktualną działalność prezydenta Rosji Władimira Putina. Czy faktycznie należy się obawiać rosyjskich manewrów? Jakie cele przyświecają rosyjskiemu przywódcy?

Jak pokazuje historia, kto i z jakim tytułem jest gospodarzem Kremla to sprawa wtórna. Społeczeństwo zawsze stało murem za swym wodzem, stawiając dobro ogółu, wspólnoty i państwa ponad dobra jednostki. Co więcej, w imię pokoju te idee miały być eksportowane na zewnątrz, celem zrzucenia łańcuchów ujarzmionych narodów, zwłaszcza na zachód od granicy…

Rosja wczoraj i dziś

Obecna formuła rosyjskiej demokracji wyrosła na początku lat ’90 ubiegłego wieku w realiach sporych kryzysów różnych maści, od politycznych, przez społeczne, po gospodarcze. Jak na sinusoidzie zmieniały się nastroje społeczne, sytuacja gospodarcza oraz kierunki i priorytety polityki Kremla. Jedno się nie zmieniało, mimo różnych problemów społeczeństwo utrzymywało swój priorytet dobra ogółu nad dobro jednostki, wszyscy mieli czuć respekt przed Rosją a każdy z wodzów robił wszystko, by wpisać się dużymi zgłoskami w karty historii nie tylko Rosji i włączyć się po panteonu Wielkich Postaci Ojczyzny, choćby miało to mieć charakter działań Nerona.

Rosja swój potencjał i dobrobyt budowała głównie na wydobyciu i handlu surowcami naturalnymi, co zwłaszcza w dobie konsumpcjonizmu, globalizmu, baniek spekulacyjnych i kryzysów, przynosiło wielkie wpływy na kremlowskie konta (rządowe i oligarchów). Sytuacja się zmieniła, kiedy Putin chcąc odbudować swoją pozycję w społeczeństwie, wskazał wrogów narodu, jawnie krytykował swych poprzedników i zaczął odbudowywać radzieckie / sowieckie imperium, przywracając „sprawiedliwość dziejową”. Brak odpowiedniej dywersyfikacji dochodów państwa, mocarstwowe zapędy i konfrontacyjna postawa wobec „zachodnich partnerów”, sankcje Zachodu, pikujące ceny ropy, Igrzyska Olimpijskie w Soczi, koszty prowadzenia operacji, doprowadziły do sytuacji w której Putin przestał się śmiać z nakładanych sankcji i cen ropy, a zintensyfikował kruszenie skały kroplami wody w europejskim „monolicie”.

Rosja a Europa

Tak, trzeba przyznać, że Europa wcale Putinowi nie przeszkadza w prowadzeniu pewnych działań. Niektórym rządom, które przecież miały swój udział we wprowadzaniu sankcji, nie przeszkadzają one w prowadzeniu wspólnych interesów. Co więcej, interesów które wzmacniają Rosję a są ewidentnie w kontrze do europejskich sojuszników. Takie działania europejskich „liderów” tylko upewniają Putina, że jego strategia jest właściwa.

Nie można tu także pominąć wątków związanych z falą migrantów, zagrożeniem terroryzmem, sytuacją na Ukrainie i w Syrii, oraz mocno dwuznacznych relacji z Turcją. A to tylko wycinek, ogólnie znane pola i kierunki, na których rosyjskie służby będą wzmagać swe działania.

Putin pod ścianą

Putin obecnie jest w sytuacji bez wyjścia, albo pójdzie do przodu, albo musiałby się przyznać do błędu i okazać swą słabość. Zwłaszcza przed dumnym rosyjskim narodem jest to sytuacja nie do przyjęcia. Pozostaje więc bramka nr 1. Co oznacza jej wybór? Putin będzie udawał, że nic sobie nie robi z sankcji oraz cen ropy, będzie dalej prężył muskuły, czasem może nawet udawał nieobliczalnego czy wręcz niezrównoważonego i porywczego. Ma to jeden cel główny, Zachód ma się obawiać jakiejkolwiek konfrontacji z atomowym mocarstwem, a przez to być gotowy na ustępstwa.

Plany i manewry Putina

Putin nie ma samodzielnej decyzyjności i wpływu na ceny ropy, pozostaje mu więc gra gazem i wszelkimi sposobami blokowanie jakichkolwiek inicjatyw dywersyfikujących dostawy do Europy. Drugi możliwy element, to działania Kremla dążące do dealu z Europą, związane z odzyskaniem Ukrainy jako wyłącznej strefy wpływu, być może za pomocą szantażu wobec Bałtów. Można założyć, iż celem jest opanowanie terenów na południu Ukrainy (siły na zachodzie mogą to umożliwić), tak by możliwie najszerzej zamknąć basen Morza Czarnego (trzeba się liczyć z kolejnymi wydarzeniami w Gruzji). Najechanie całej Ukrainy nie ma raczej większego sensu, opanowane tereny nie muszą wcale być anektowane. Zamrożony konflikt dla Ukraińców oznacza zaspawanie i tak zamkniętych ciężkich, pancernych wrót do UE i NATO.

Słowa najwyższych dostojników państwowych Federacji Rosyjskiej o czasach największego zagrożenia dla państwa, nie powinny budzić niepotrzebnych emocji na Zachodzie. To tylko sygnał dla społeczeństwa, by rozumiało i akceptowało prowadzone manewry i ćwiczenia.

Nie taki Putin straszny

Ogólnie, całość obecnych działań kremlowskiej administracji jest komunikowaniem (nie komunikacją) na dwóch kierunkach: wewnętrznym i zewnętrznym. Wewnętrzny obejmuje tak społeczeństwo, jak i służby i administrację. Społeczeństwo ma akceptować i popierać działania. Ciekawsza sytuacja jest ze służbami, szeregowi funkcjonariusze i żołnierze są traktowani jak społeczeństwo, ale już dowódcy czy szefowie, mają się obawiać, nie mogą być niepokorni, muszą iść po linii. Wymiana kadr zarówno w służbach czy administracji jest również demonstracją i sztuką persfazji. Na darmo Gwardia Narodowa także nie powstała… Przekaz zewnętrzny jest podobnie podzielony na społeczeństwo oraz elity polityczne, ale o przeciwstawnej wartości. Społeczeństwo ma się bać, ma być podzielone i występować przeciwko elitom. Elity też mają się bać a przez to wykonywać nerwowe i błędne ruchy, paraliżując przy tym pracę służb. Nie bez znaczenia jest także umocowanie w całej Europie rosyjskich „współpracowników”.

Sprawdzian gotowości bojowej czy jej podwyższanie nie jest niczym dziwnym i nowym, to także zwykły pokaz siły. Każde wojsko musi ćwiczyć i każde podlega sprawdzianom. Oczywiście obecne działania Kremla mają charakter straszenia, nieprzypadkowo manewry odbywają się w takich a nie innych miejscach. Zamiast panikować, skupmy się jednak, by za pomocą służb specjalnych i zwykłych obserwacji wyciągnąć jak najwięcej wniosków.

Niestety, Putin ma przewagę w jednym, bardzo ważnym elemencie. To on samodzielnie podejmuje decyzje i to on kieruje rosyjską formą demokracji. Po drugiej stronie, cała całkowicie niejednolita politycznie i militarnie Europa o różnych celach i priorytetach…

 

Artur Dubiel
Wydawca Portalu Sztab.org, nauczyciel akademicki, ekspert European Institute for Strategic Studies
 • Artur Brzeskot

  Gdybym był doradcą Putina doradzałbym mu wybór bramki nr. 2, ponieważ bramka nr. 1 oznacza, że Zachód będzie musiał po raz kolejny pokonać Rosję tak jak w latach: 1853-56, 1904-05, 1917, 1989-91 r. Z kolei użycie broni nuklearnej przez Kreml to byłby gest samobójczy. W rzeczywistości oznaczający dekompozycję i upadek Federacji Rosyjskiej.

  • Nie przystoi Putinowi (czczonemu w kościołach) jako gospodarzowi Kremla przyznawać się do błędu… Wybór bramki jest więc oczywisty. Metodą małych kroków będzie destabilizował sytuację wokół FR. Zauważmy, że Gruzji teraz nie doskwiera, wniosek jest taki, że widocznie w razie problemów ze strony Rosji, trzeba ją wiązać „sytuacjami kryzysowymi” na kilku kierunkach jednocześnie.

   • Artur Brzeskot

    Według bramki nr. 1 impas może się przeciągać. To byłby czarny scenariusz. Z drugiej strony ma Pan rację dopóki
    realizacja rosyjskiego snu o potędze pozostanie kwestią tożsamości narodowej (silnego państwa i przywódcy czczonego w kościołach), dopóty Kreml może nie być w stanie dokonać realnej oceny kosztów swojego zachowania.

    W realnych słowach ocenił Pan też geopolityczną sytuację Ukrainy. Jej drzwi do UE i NATO są zaspawane. To jest prawda. W takim razie dlaczego Rosja dalej pręży muskuły? Jeśli cel został osiągnięty. Wydaje mi się, że Putin zdaje sobie sprawę, że są jeszcze jakieś siły na Zachodzie (Waszyngton), które nie odpuściły walki o Kijów. W mojej ocenie podążanie taką drogą przez USA, NATO i UE będzie stanowić poważny błąd (czeka nas eskalacja), ale cenę największą zapłaci Ukraina.

    • Bramka nr 1 to nie przeciągający się impas a raczej pogłębiający się kryzys. I owszem, scenariusz może być całkiem czarny.
     Dążenie przez Kreml do budowania złudnej potęgi narodowej wynikającej z tożsamości obywateli może doprowadzić do dwóch stanów: kryzysu totalnego i wojny – jeden drugiego nie wyklucza niestety.
     Ukraina dla Rosji to tylko jeden z wielu etapów tego, co jest wg Putina do naprawy po rozpadzie ZSRR. Na Kremlu od praktycznie ćwierćwiecza rozkwita żal do Zachodu za ów rozpad, wykorzystanie państwa i zmianę wielu biegunów w (geo)polityce i gospodarce.
     Większość Europy ma Ukrainę w nosie, łatwowierni oddadzą ją w łapy Putina za każdą złudną obietnicę spokoju. Pisałem już kiedyś, że jak się wzbudza rewolucje, to nie można ich zostawiać samym sobie – jakoś czasem ciężko u Amerykanów z wyciąganiem wniosków…

 • detektywjarzynski .

  Były komandos , oficer kontrwywiadu wojskowego w 1bsz w Dziwnowie /Polska/ kpt. Michał Jarzyński ostrzega Naród Polski i prezydenta Rosji Władymira Putina

  źródło :https://cont.ws/post/351223

 • detektywjarzynski .

  Były komandos , oficer kontrwywiadu wojskowego w 1bsz w Dziwnowie /Polska/ kpt. Michał Jarzyński ostrzega Naród Polski i prezydenta Rosji Władymira Putina

  https://cont.ws/post/351223

PODOBNE ARTYKUŁY

Słowo roku – tylko konkurs?

Słowo roku – tylko konkurs?

Vape, selfie Mniej więcej co roku opinię publiczną elektryzuje informacja o wyborze kolejnego słowa roku  wybieranego w plebiscycie słownika oxfordzkiego. Ten specyficzny, ale elitarny konkurs wyłania każdego roku jedno najbardziej

READ MORE
Czy Polska potrzebuje komunikacji strategicznej?

Czy Polska potrzebuje komunikacji strategicznej?

Środowisko informacyjne Niewątpliwie od jakiegoś czasu środowisko informacyjne Europy bombardowane jest niezliczoną ilością treści, szczególnie takich które mają charakter dezinformacyjny czy propagandowy. Identyfikacja i dalsza analiza tego zjawiska wskazuje na

READ MORE
Wilczy sojusz Chiny – Rosja

Wilczy sojusz Chiny – Rosja

Najpotężniejsze i najbardziej wydajne w zabijaniu i niszczeniu są mocarstwa lądowe. To ich armie mogą przenosić najwięcej potęgi, więcej niż lotniskowce, krążowniki, okręty podwodne czy nawet bombowce strategiczne i pociski

READ MORE
Nie wysyłać broni na Ukrainę

Nie wysyłać broni na Ukrainę

Ukraiński kryzys trwa już ponad trzy lata, ale Rosja osiągnęła swój cel. Separatyści okopali się na swoich pozycjach we wschodniej Ukrainie, a prezydent Władimir W. Putin nie przejawia żadnych oznak

READ MORE
Europejskie siły nuklearne: polityczna fikcja czy kwestia czasu?

Europejskie siły nuklearne: polityczna fikcja czy kwestia czasu?

Niegdyś słabsze mocarstwa, jak Prusy lub Austria mogły poprawić swoją pozycję przez zawarcie sojuszu, który uzupełniał siłę ich wojsk siłą obcych armii. Czy dzisiaj średnie państwa europejskie takie, jak Wielka

READ MORE
Czy Egipt i Syria mają strategiczne znaczenie dla USA?

Czy Egipt i Syria mają strategiczne znaczenie dla USA?

Bez przerwy słyszę od komentatorów, dyplomatów i polityków – w różnych mediach – że Egipt i Syria mają strategiczne znaczenie dla Ameryki. Jeśli bliżej przyjrzymy się twardym faktom, ten wykreowany

READ MORE
Harcerze w Krainie Deszczowców

Harcerze w Krainie Deszczowców

Obca flaga Po podliczeniu wszystkich głosów, GRU/SVR zajęły trzecie miejsce w wyborach do niemieckiego parlamentu. Analizując przestrzeń polityczno / medialną daje się ze zdziwieniem dostrzec, że najgłośniej z powodu wyniku

READ MORE
NATO jest realne czy liberalne?

NATO jest realne czy liberalne?

Według pracy Stephena M. Walt’a „The Origins of Alliances” najważniejszy zewnętrzny czynnik determinujący spójność sojuszy to realne zagrożenie. Aspektami wtórnymi są intencje agresora, jego bliskość geograficzna, militarne zdolności: ofensywne lub

READ MORE
5 rubli czy 5 minut?

5 rubli czy 5 minut?

Projekcja siły wirtualnej Gangster – im jest słabszy, tym bardziej pręży muskuły i groźniej chce wyglądać. To książkowy przykład psychologicznej zależności, w której deficyt siły realnej rekompensuje projekcja siły wirtualnej.

READ MORE
Mity i fakty: ZAPAD 2017

Mity i fakty: ZAPAD 2017

Ćwiczenia wojskowe ZAPAD 2017, które odbędą się na Białorusi we wrześniu przyciągają coraz większą uwagę krajowej i zachodniej prasy. Według napływających doniesień można odtworzyć trzy scenariusze rosyjsko-białoruskich manewrów. Pierwszy, to

READ MORE
ZSRR 2.0

ZSRR 2.0

Trójkąt przyczynowo – skutkowy Początek współczesnej fali terroru, który coraz skuteczniej paraliżuje europejską cywilizację datuje się na rok 2015. Dlaczego ta tendencja nie rozpoczęła się np. w 2013 roku? Wiele

READ MORE
Dehumanizacja lub eliminacja

Dehumanizacja lub eliminacja

Schengen Wyobraźmy sobie eksperyment intelektualny, w którym mieszkając w wielkim bloku mieszkalnym, godzimy się zdjąć drzwi od wszystkich mieszkań – dopuszczając swobodne przemieszczanie się wszystkich (nie tylko lokatorów bloku, ale

READ MORE
Jak osiodłać nuklearną błyskawicę?

Jak osiodłać nuklearną błyskawicę?

W ostatnich miesiącach cały świat doświadcza gorącej debaty, jaki jest najlepszy sposób dla Waszyngtonu i Seulu, aby odpowiedzieć na nuklearną aktywność Kim Dzong Una. Stany Zjednoczone uszczelniają i tak już

READ MORE
Gra w „Dwa ognie”

Gra w „Dwa ognie”

Terroryzm ewoluuje. Jego najokrutniejsza forma dotąd na szczęście nie dotarła do Polski, i jest duże prawdopodobieństwo, że w takiej formie w jakiej występuje w krajach Europy zachodniej, do Polski nie

READ MORE
Analitycy od „wojen informacyjnych” pilnie poszukiwani!

Analitycy od „wojen informacyjnych” pilnie poszukiwani!

Sytuacja społeczno – polityczna w Polsce w ostatnim czasie przyciąga ponadstandardową uwagę zarówno niemieckich publicystów, ekspertów od „spraw polskich”, jak też niektórych niemieckich polityków. Pewna część ich publicznych wypowiedzi może

READ MORE
O rosyjsko – chińskich manewrach na Bałtyku

O rosyjsko – chińskich manewrach na Bałtyku

U schyłku lipca na wodach Morza Bałtyckiego odbyły się wspólne manewry flot wojennych Federacji Rosyjskiej oraz Chińskiej Republiki Ludowej. Ćwiczenia trwały w dniach 24 – 28 lipca. Oba mocarstwa postanowiły

READ MORE
Internet w Korei Płn. tylko dla elit

Internet w Korei Płn. tylko dla elit

Firma Recorded Future w okresie 01.04-06.07.2017r. przeprowadziła badanie aktywności użytkowników sieci zarejestrowanych na terenie Korei Północnej. Jak wynika z badań otwartej przestrzeni internetowej w Korei Północnej używają wyłącznie elity polityczne

READ MORE
Plata o plomo. Unijne sankcje wobec Polski bezprawne?

Plata o plomo. Unijne sankcje wobec Polski bezprawne?

Przepis unijny, który dopuszcza możliwość wszczęcia procedury wobec naruszenia praworządności wobec naszego kraju jest niezgodny z zasadami prawa. Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans zapowiedział, że KE planuje wszcząć procedurę naruszenia

READ MORE
Przedwyborcza Francja w relacjach z Rosją

Przedwyborcza Francja w relacjach z Rosją


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/sztab/domains/sztab.org/public_html/wp-content/plugins/easy-social-share-buttons/includes/class-easy-social-share-buttons.php on line 775

Marine Le Pen, kandydatka na prezydenta Francji w wyborach 2017 – jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci politycznych Europy. Jej skrajnie prawicowe wypowiedzi dotyczące przyszłości UE, relacji z Rosją albo

READ MORE
Więźniowie polityczni Kremla

Więźniowie polityczni Kremla

Historia Nadiyi Savchenko, do niedawna więźnia politycznego Putina, była jedną z najbardziej medialnych spraw na całym świecie. Dzisiaj, deputowana od partii „Batkiwszczyna” w Radzie Najwyższej Ukrainy Nadiya reformuje kraj, próbuje

READ MORE
Dlaczego broń atomowa nie zwiększy bezpieczeństwa Polski?

Dlaczego broń atomowa nie zwiększy bezpieczeństwa Polski?

Pod koniec 2015 r. medialne poruszenie w kraju wyzwoliły słowa podsekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Tomasza Szatkowskiego o ewentualnej możliwości przekazania Polsce broni atomowej przez USA. Z powodu informacyjnego

READ MORE
Czy Wojsko Polskie budzi grozę?

Czy Wojsko Polskie budzi grozę? Popular

Chcę postawić zdecydowaną i prawdziwą tezę, że Siły Zbrojne RP są bez porównania i bezwzględnie najlepsze w subregionie Europy Środkowo-Wschodniej. Oczywiście, Wojsko Polskie ma wiele słabości na różnych obszarach: od

READ MORE
Polska jako jedyna w Europie znacząco zwiększy budżet obronny

Polska jako jedyna w Europie znacząco zwiększy budżet obronny

Sytuacja gospodarcza i pozostające na niezmiennym poziomie budżety państw na obronność powodują, że gospodarka światowa coraz bardziej uniezależnia się od rozwoju sektora wojskowego. Wydatki 50 państw-liderów w dziedzinie obronności będą

READ MORE
Amerykańska tarcza przeciwrakietowa w Europie

Amerykańska tarcza przeciwrakietowa w Europie

W ostatniej dekadzie Stany Zjednoczone kilka razy zmieniały swoje plany dotyczące tzw. „tarczy przeciwrakietowej” w Europie. Wątek ten dotyczył również Polski w 2009 r., kiedy administracja prezydenta Obamy ogłosiła realizację

READ MORE
Nasza Nadiya

Nasza Nadiya Popular

25 maja o godzinie 15:00 ukraińskiego czasu na lotnisku w Kijowie wylądował samolot, który przywiózł naszą Nadije do domu. Ukraiński pilot Nadiya Savchenko, która trafiła do niewoli rosyjskiej, podczas walk

READ MORE
My vs Oni: niewypowiedziana wojna współczesnych czasów

My vs Oni: niewypowiedziana wojna współczesnych czasów

Dramatyczny konflikt na Bliskim Wschodzie spowodował śmierć setki tysięcy ludzi, z których połowa to  były dzieci. Domy większości migrantów są zniszczone, nie mają oni zapewnionych podstawowych warunków do życia. Ci, którym udało

READ MORE
Ukraina vs Rosja: przyszłość ukraińsko-rosyjskich relacji

Ukraina vs Rosja: przyszłość ukraińsko-rosyjskich relacji

Od 2014 roku pomiędzy Rosją, a Ukrainą trwa wojna hybrydowa. Liczne spotkania liderów wielkich mocarstw oraz działania międzynarodowej dyplomacji nie są w stanie rozwiązać konfliktu w Donbasie. Ciągłe negocjacje nie

READ MORE
Operacje humanitarne elementem bezpieczeństwa państwa

Operacje humanitarne elementem bezpieczeństwa państwa

Stosując prosty, dychotomiczny podział  bezpieczeństwa na wewnętrzne i zewnętrzne i jednocześnie nakładając na niego kalkę z interesami i celami narodowymi, możemy łatwo zaobserwować, że wzmacnianie np. poziomu bezpieczeństwa wewnętrznego poprzez

READ MORE