Czy Stalin planował III wojnę światową?

Czy Stalin planował III wojnę światową?

MAJ 15, 2015
4953 VIEWS
Czy Stalin planował III wojnę światową?

Stalin chciał wyruszyć na podbój Europy już w roku 1941, może w 1942. Hitler ubiegł go i jako pierwszy zaatakował ZSRR. Związek Sowiecki został zepchnięty do defensywy. Jednak ostatecznie to on okazał się górą. W 1945 r. Armia Czerwona zajęła całą Wschodnią i Środkową Europę. Lecz Stalin nie zamierzał na tym poprzestać. Pragnął w pełni zrealizować swój stary plan. Coś jednak mieszało mu szyki. W Europie znajdowały się już liczne, przybyłe zza Atlantyku wojska amerykańskie. Od lata 1945 Amerykanie dysponowali też bronią jądrową. Stalin nie odważył się więc na wojnę z supermocarstwem. Na razie…

Rosjanie nie od razu zorientowali się, że zagrożenie atomowe za strony Ameryki nie jest tak wielkie, jak mogłoby się wydawać. W czerwcu 1946 USA posiadały tylko 9 bomb jądrowych (w tym 7 zdatnych do użytku), rok później – 13. Z początku ich ilość wzrastała powoli. Mimo przerażającej siły tej broni Amerykanie mieli jej zbyt mało, by pokonać ZSRR.

I Stalin zdał sobie z tego w końcu sprawę. Kiedy zakończył całkowite podporządkowywanie sobie krajów Europy Wschodniej, zaczął coraz śmielej poczynać sobie w polityce światowej. Sprowokował kryzys berliński. Dopomógł przejąć władzę komunistom w Chinach. Później przyłożył rękę do wybuchu wojny w Korei. Koreańczyków z Północy wspierał doradcami i sprzętem. To była mądra inwestycja – USA angażując swoje siły w Azji miały ich mniej dla Europy. Sowieccy piloci odrzutowych Migów-15 ścierali się pod niebem Korei z amerykańskimi samolotami. To już była niemal bezpośrednia konfrontacja ZSRR z Zachodem.

Ale Stalin chciał czegoś więcej. W styczniu 1951 r. wezwani do Moskwy ministrowie obrony państw socjalistycznych usłyszeli odeń, iż „wojna koreańska wykazała słabość Stanów Zjednoczonych”. Dlatego też – oświadczył – zamierza wkrótce zająć militarnie całą Europę.

Już w 1951 r. zamierzał wysłać sowieckie bombowce uzbrojone w rakiety kierowane przeciwko amerykańskim okrętom u wybrzeży Półwyspu Korańskiego. Jego współpracownicy – Beria, Bułganin, Wasilewski – nakłonili go, by zrezygnował z planu takiego uderzenia. Ich zdaniem ryzyko nuklearnego odwetu za strony USA było zbyt wielkie. Stalin niechętnie przyznał im rację. Rozkazał za to jak najszybciej rozbudować sowiecką obronę przeciwlotniczą, by nie przedarł się przez nią żaden samolot z bombą atomową.

W 1949 r. na poligonie w Semipałatyńsku przeprowadzono pierwszy próbny wybuch nuklearny. Stalin wszedł w posiadanie ważnego atutu – odtąd i on miał broń jądrową. Chociaż i sowieckich bomb z początku było niewiele. Na początku lat 50. Amerykanie oceniali ich liczbę na około 30. A przecież głowica nuklearna to nie wszystko – trzeba ją w jakiś sposób dostarczyć do celu. Bombowiec Tu-4, skopiowany z amerykańskiego B-29, z racji swego niedostatecznego zasięgu słabo nadawał się do ataku na USA.

W rezultacie w ZSRR uruchomiono szereg programów zbrojeniowych, koncentrujących się na dwóch dziedzinach: środkach przenoszenia broni jądrowej oraz środkach umożliwiających odparcie atomowego ataku. Narodziły się bombowce strategiczne M-4 i Tu-95 – ich zasięg wciąż budził wątpliwości, ale były to samoloty nowoczesne, zdolne do ataku na USA. Rozpoczęto budowę atomowych okrętów podwodnych. Rozwijając niemieckie osiągnięcia z lat wojny prowadzono prace nad rakietami, w tym i przeciwlotniczymi. Pod koniec 1952 r. powstał rakietowy system obrony Moskwy, którą uznano za zabezpieczoną przed atakiem atomowym. Ruchome systemy przeciwlotnicze miały już niedługo osłonić najważniejsze ośrodki przemysłowe: Leningrad, Charków, Swierdłowsk, Czelabińsk…

Czy Stalin zdecydował się wtedy na odkładaną od kilku lat wielką wojnę z Zachodem? To możliwe.

„W 1952 roku cały kraj spodziewał się rychłej wojny – pisze Sergo Beria w swoich wspomnieniach – Zadania sformułowane przez KC mówiły absolutnie jasno: przygotowaliśmy III wojnę światową i będzie to wojna nuklearna. (…) W Europie mieliśmy druzgocącą przewagę. Mogliśmy zniszczyć wszystkie lotniska amerykańskie na tym kontynencie, skierować uderzenia nuklearne na dowolny kraj europejski, w tym również Anglię. Dysponowaliśmy też bronią zdolną wyrządzić poważne szkody Stanom Zjednoczonym”.

To bardzo śmiałe stwierdzenia. Ale szereg faktów wydaje się świadczyć, że było tak naprawdę.

Stalin rzeczywiście miał w ręku środki, które w jego mniemaniu mogły mu zapewnić zwycięstwo w przypadku zaskakującego ataku. Posiadał ogromną przewagę w wojskach konwencjonalnych. W lutym 1952 w Europie naprzeciwko 175 sowieckich dywizji stało zaledwie 12 dywizji NATO. Zachodni stratedzy uważali, że niemożliwością byłoby powstrzymanie sowieckiej ofensywy nawet na Renie. Całkiem poważnie brali pod uwagę odwrót aż za Pireneje i na południe Włoch. A przecież nie wiedzieli wszystkiego.

Na terytorium Zachodniej Europy sowiecki wywiad posiadał specjalne grupy dywersyjne, w przypadku wojny mające niespodziewanie uderzyć na obiekty wojskowe: bazy lotnicze, miejsca magazynowania broni jądrowej, ośrodki łączności, a nawet kwaterę główną NATO w Fontainebleau. Tajne służby ZSRR planowały też zabójstwo Tito – skłóconego ze Stalinem, komunistycznego przywódcy Jugosławii, który przyobiecał Zachodowi pomoc swoich 30 dywizji. Wiadomo również, że w maju 1953 (krótko po śmierci Stalina), sowiecki bombowiec, na którego pokładzie zainstalowano wykradzione na Zachodzie urządzenie identyfikacji radarowej „swój-obcy”, przeprowadził tajny, rozpoznawczy lot nad Norwegią i Wielką Brytanią. Nie został wykryty, mimo iż zbliżał się do NATO-wskich baz i portów. Rosjanie łatwo więc zdołaliby obrzucić je z zaskoczenia bombami jądrowymi. Pierwsze sowieckie atomowe okręty podwodne, które planowano wyposażyć w potężne torpedy z głowicami nuklearnymi, miały wykonać strategiczne uderzenia na porty w USA i Europie. W ten sposób na front nie dotarłyby posiłki ze Stanów Zjednoczonych.

Zdanie Stalina, że amerykańskie bombowce nie przedrą się nad sowieckie miasta, podzielał np. marszałek Żukow, który w rozmowie z Ławrentijem Berią powiedział: „Zmienił się stosunek sił. Mamy teraz obronę przeciwlotniczą. Możemy wygrać”. Również inni wojskowi byli optymistami i wierzyli, że po kilku dniach ich czołgi będą nad kanałem La Manche, w Hiszpanii i Portugalii.

Stalin liczył też na potęgę sojuszu ZSRR i komunistycznych Chin. „Czy trzeba się bać? – pisał w liście do Mao Zedonga – Moim zdaniem nie (…). Jeśli wojna jest nieunikniona, lepiej zacząć ją dziś…”. Generał Ostroumow, służący wówczas w sztabie wojsk lotniczych, odniósł wrażenie, że „…stopniowo urabiano świadomość społeczną, a kraj przygotowywano do zbliżającej się próby, a mówiąc dokładniej – do wojny”. „Wszędzie wyczuwało się przerażającą atmosferę, oczekiwano nowych katastrof, o wiele bardziej koszmarnych niż wszystko, co się do tej pory zdarzyło” – wspominał ten okres Arkady Waksberg.

Stalin nie przewidział jednego – swojej rychłej śmierci. Zmarł 2 marca 1953 r. Nowoczesne typy broni strategicznych, konstruowane w ostatnich latach jego życia, zostały użyte tylko do demonstracji mocarstwowej siły ZSRR w epoce Chruszczowa. Na szczęście…

P.S.

Zapał do rozpoczęcia trzeciej, atomowej wojny światowej, przejawiali również ludzie, których na pozór trudno byłoby o to posądzać. Entuzjaści wojny nuklearnej znaleźli się wśród… więźniów sowieckich obozów karnych. „Poczekajcie, gady! Znajdzie się na was Truman! Spadnie wam na łby atomówka!” – takie to okrzyki zdarzyło się usłyszeć strażnikom więzienia przejściowego w Omsku. Aleksander Sołżenicyn, który sam był jednym z krzyczących zeków i później opisał tę scenę w „Archipelagu GUŁag”, dodaje: „głód sprawiedliwości tak nas już udręczył, że wcale nie byłoby nam szkoda życia, gdyby ta sama bomba miała spalić i nas, i naszych katów”. „Do tego stopnia byliśmy zaszczuci. Wojna światowa mogła nam przynieść jedno z dwojga: albo szybką śmierć (…) albo wolność – mimo wszystko.” – tłumaczy Sołżenicyn.

Tomasz Borówka

Tomasz Borówka

Dziennikarz, wydawca portalu Dziennika Zachodniego, historyk z wykształcenia i pasji. Ulubiona tematyka: historia Śląska, wojna na morzu, wojna w powietrzu.

PODOBNE ARTYKUŁY

5 rubli czy 5 minut?

5 rubli czy 5 minut?

Projekcja siły wirtualnej Gangster – im jest słabszy, tym bardziej pręży muskuły i groźniej chce wyglądać. To książkowy przykład psychologicznej zależności, w której deficyt siły realnej rekompensuje projekcja siły wirtualnej.

READ MORE
Mity i fakty: ZAPAD 2017

Mity i fakty: ZAPAD 2017

Ćwiczenia wojskowe ZAPAD 2017, które odbędą się na Białorusi we wrześniu przyciągają coraz większą uwagę krajowej i zachodniej prasy. Według napływających doniesień można odtworzyć trzy scenariusze rosyjsko-białoruskich manewrów. Pierwszy, to

READ MORE
ZSRR 2.0

ZSRR 2.0

Trójkąt przyczynowo – skutkowy Początek współczesnej fali terroru, który coraz skuteczniej paraliżuje europejską cywilizację datuje się na rok 2015. Dlaczego ta tendencja nie rozpoczęła się np. w 2013 roku? Wiele

READ MORE
Jak osiodłać nuklearną błyskawicę?

Jak osiodłać nuklearną błyskawicę?

W ostatnich miesiącach cały świat doświadcza gorącej debaty, jaki jest najlepszy sposób dla Waszyngtonu i Seulu, aby odpowiedzieć na nuklearną aktywność Kim Dzong Una. Stany Zjednoczone uszczelniają i tak już

READ MORE
Gra w „Dwa ognie”

Gra w „Dwa ognie”

Terroryzm ewoluuje. Jego najokrutniejsza forma dotąd na szczęście nie dotarła do Polski, i jest duże prawdopodobieństwo, że w takiej formie w jakiej występuje w krajach Europy zachodniej, do Polski nie

READ MORE
Analitycy od „wojen informacyjnych” pilnie poszukiwani!

Analitycy od „wojen informacyjnych” pilnie poszukiwani!

Sytuacja społeczno – polityczna w Polsce w ostatnim czasie przyciąga ponadstandardową uwagę zarówno niemieckich publicystów, ekspertów od „spraw polskich”, jak też niektórych niemieckich polityków. Pewna część ich publicznych wypowiedzi może

READ MORE
O rosyjsko – chińskich manewrach na Bałtyku

O rosyjsko – chińskich manewrach na Bałtyku

U schyłku lipca na wodach Morza Bałtyckiego odbyły się wspólne manewry flot wojennych Federacji Rosyjskiej oraz Chińskiej Republiki Ludowej. Ćwiczenia trwały w dniach 24 – 28 lipca. Oba mocarstwa postanowiły

READ MORE
Internet w Korei Płn. tylko dla elit

Internet w Korei Płn. tylko dla elit

Firma Recorded Future w okresie 01.04-06.07.2017r. przeprowadziła badanie aktywności użytkowników sieci zarejestrowanych na terenie Korei Północnej. Jak wynika z badań otwartej przestrzeni internetowej w Korei Północnej używają wyłącznie elity polityczne

READ MORE
Plata o plomo. Unijne sankcje wobec Polski bezprawne?

Plata o plomo. Unijne sankcje wobec Polski bezprawne?

Przepis unijny, który dopuszcza możliwość wszczęcia procedury wobec naruszenia praworządności wobec naszego kraju jest niezgodny z zasadami prawa. Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans zapowiedział, że KE planuje wszcząć procedurę naruszenia

READ MORE
Wystąpienie Trumpa – lekcja dla świata zachodniego

Wystąpienie Trumpa – lekcja dla świata zachodniego

Wymiar ekonomiczny – czy tylko? Wizyta Prezydenta Stanów Zjednoczonych, Donalda Trumpa to oprócz charakteru politycznego przekazanie pewnego sygnału politycznego. Stanowiła ona także drogowskaz dla świata i cywilizacji zachodniej. Można się zgadzać

READ MORE
Europy raj utracony

Europy raj utracony

Wizyta prezydenta USA w Polsce w dniach 5-6 lipca 2017 r., nie potwierdziła tezy, że Ameryka będzie ograniczała swoje zaangażowanie w Europie i NATO. Jednak to nie Trump będzie decydował,

READ MORE
Realpolitik Rzeczypospolitej

Realpolitik Rzeczypospolitej

W pierwszych wersach tego eseju chcę zaznaczyć, że wszystkie zawarte w nim przewidywania odnoszące się do Realpolitik Rzeczypospolitej mogą pojawić się, jeśli Ameryka i Europa przestaną ignorować logikę anarchii międzynarodowej

READ MORE
Jakie interesy ma Polska?

Jakie interesy ma Polska?

Nadrzędny cel strategii zagranicznej Polski to zapewnienie pokoju i dobrobytu narodowi polskiemu. W osiągnięciu tego celu, za sprawę najwyższej wagi, Polska zawsze uważała obronę swojego terytorium. W ostatnich dekadach, po

READ MORE
Przedwyborcza Francja w relacjach z Rosją

Przedwyborcza Francja w relacjach z Rosją


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/sztab/domains/sztab.org/public_html/wp-content/plugins/easy-social-share-buttons/includes/class-easy-social-share-buttons.php on line 775

Marine Le Pen, kandydatka na prezydenta Francji w wyborach 2017 – jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci politycznych Europy. Jej skrajnie prawicowe wypowiedzi dotyczące przyszłości UE, relacji z Rosją albo

READ MORE
Gazociąg OPAL a sprawa polska

Gazociąg OPAL a sprawa polska

Pod koniec roku 2016 Polska wnioskowała do Trybunału Sprawiedliwości UE o zawieszenie wykonania kontrowersyjnej decyzji Komisji Europejskiej, która będąc korzystną dla rosyjskiego koncernu Gazprom, stanowiła zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Europy

READ MORE
Józef Piłsudski a wojna niemiecka: idealizm vs realizm

Józef Piłsudski a wojna niemiecka: idealizm vs realizm

Józef Piłsudski był jednym z największych realistów w historii Polski XX w. Wraz z innymi realistami II Rzeczypospolitej brał pod uwagę zarówno wojnę, jak i pokój z III Rzeszą. Świadczy

READ MORE
Niezrealizowane marzenie Ukrainy

Niezrealizowane marzenie Ukrainy

Po zakończeniu Rewolucji Godności, zmianie elity rządzącej, obaleniu reżimu Janukowicza i usunięciu prorosyjskich marionetek z najwyższych stanowisk państwowych, przeciętny obywatel oczekiwał zmian na lepsze. Każdy chciał, żeby nowa władza przeprowadziła

READ MORE
Falowość terroryzmu

Falowość terroryzmu

Terroryzm – zjawisko, które w ostatnich latach jest poruszane przez wielu specjalistów.  Jednak czy różnorodność definicji pomaga w zrozumieniu działań terrorystów? Analizując zjawisko terroryzmu należy odnieść się do tzw. „falowości

READ MORE
Gotowana żaba

Gotowana żaba

Powszechnie znana jest legenda o żabie, która wrzucona do wrzątku od razu z niego wyskakuje i uchodzi z życiem. Natomiast powoli podgrzewana w wodzie nie zauważa problemu, rozkoszuje się rosnącą

READ MORE
Muzeum tajne przez poufne: 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Muzeum tajne przez poufne: 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Mało kto wie o Izbie Pamięci Ofiar Terroru Komunistycznego mieszczącej się w podziemiach siedziby Służby Kontrwywiadu Wojskowego przy ul. Oczki 1. Ta trudna jak na muzeum lokalizacja jest przyczyną, że

READ MORE
Komputery i artyleria

Komputery i artyleria

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że sprytny, wszystkoumiejący telefon komórkowy trafił do ich kieszeni za sprawą artylerii. Tak, artylerii – królowej pola walki skutecznie eliminującej oddalone o wiele

READ MORE
Z biblioteczki Artura D. #6: „Szpieg, który wiedział za mało”

Z biblioteczki Artura D. #6: „Szpieg, który wiedział za mało”


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/sztab/domains/sztab.org/public_html/wp-content/plugins/easy-social-share-buttons/includes/class-easy-social-share-buttons.php on line 775

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/sztab/domains/sztab.org/public_html/wp-content/plugins/easy-social-share-buttons/includes/class-easy-social-share-buttons.php on line 775

Po dobrze ponad półrocznej przerwie wracam do kontynuowania cyklu czytelniczego „Z biblioteczki Artura D.„. Dla niezorientowanych, opisuję w nim książki z własnej biblioteczki, po które w mojej opinii, z różnych

READ MORE
Współpraca austriacko-niemiecka po wojnie. Austria w cieniu RFN.

Współpraca austriacko-niemiecka po wojnie. Austria w cieniu RFN.

Od czasu, gdy Austria weszła do Unii Europejskiej w 1995 r., stosunki RFN i z „mniejszym bratem niemieckim” zaczęły się normalizować. Obecnie relacje bilateralne układają się wzorowo, a stopień sympatii

READ MORE
Kultura vs propaganda w państwach totalitarnych

Kultura vs propaganda w państwach totalitarnych

Opisanie zagadnienia tak rozległego jak kultura w państwach totalitarnych wiąże się z koniecznością zdefiniowania pojęcia jakim jest totalitaryzm. Totalitaryzm (od łac. totus cały) to dążenia państwa do zapewniania kontroli nad

READ MORE
Afganistan. Relacja Borowika

Afganistan. Relacja Borowika

Już 20 marca br. rusza przedsprzedaż drugiego, poprawionego wydania książki „Afganistan. Relacja Borowika”. Ten sfabularyzowany dokument autorstwa Władysława Zdanowicza oraz funkcjonariusza Biura Ochrony Rządu tworzącego pod pseudonimem Jan Jagoda, opowiada

READ MORE
Quis custodiet ipsos custodes?

Quis custodiet ipsos custodes?

Quis custodiet ipsos custodes? czyli słów kilka o służbach specjalnych starożytnych Rzymian Mars et Honos Jeszcze w V wieku p.n.e. nic nie zapowiadało przyszłej wielkości Rzymu. Dopiero około 300 roku

READ MORE
Kalendarium terroryzmu – LUTY

Kalendarium terroryzmu – LUTY

  Zbiór wybranych zdarzeń o charakterze terrorystycznym na całym świecie, mających miejsce w lutym. Uwaga: w wielu źródłach daty różnych wydarzeń różnią się o jeden dzień [bieżąca aktualizacja 1853 –

READ MORE
Z biblioteczki Artura D. #2: „Encyklopedia Wojskowa”

Z biblioteczki Artura D. #2: „Encyklopedia Wojskowa”


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/sztab/domains/sztab.org/public_html/wp-content/plugins/easy-social-share-buttons/includes/class-easy-social-share-buttons.php on line 775

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/sztab/domains/sztab.org/public_html/wp-content/plugins/easy-social-share-buttons/includes/class-easy-social-share-buttons.php on line 775

Po pierwszym wpisie z serii Z biblioteczki Artura D. #1: „Czterech„ przyszła pora na wydawnictwo typowo naukowe, encyklopedyczne. Chciałbym przedstawić pozycję z posiadania, której jestem bardzo zadowolony: „Encyklopedia Wojskowa”. „Encyklopedia

READ MORE
Z biblioteczki Artura D. #1: „Czterech”

Z biblioteczki Artura D. #1: „Czterech”


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/sztab/domains/sztab.org/public_html/wp-content/plugins/easy-social-share-buttons/includes/class-easy-social-share-buttons.php on line 775

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/sztab/domains/sztab.org/public_html/wp-content/plugins/easy-social-share-buttons/includes/class-easy-social-share-buttons.php on line 775

Tak jak pisałem wczoraj w zerowym wpisie cyklu „Z biblioteczki Artura D.”, nie sądziłem, że tak łatwo i tak szybko zdecyduję się, którą książkę wziąć na warsztat jako pierwszą. Aktualna

READ MORE
Więźniowie polityczni Kremla

Więźniowie polityczni Kremla

Historia Nadiyi Savchenko, do niedawna więźnia politycznego Putina, była jedną z najbardziej medialnych spraw na całym świecie. Dzisiaj, deputowana od partii „Batkiwszczyna” w Radzie Najwyższej Ukrainy Nadiya reformuje kraj, próbuje

READ MORE
Dlaczego broń atomowa nie zwiększy bezpieczeństwa Polski?

Dlaczego broń atomowa nie zwiększy bezpieczeństwa Polski?

Pod koniec 2015 r. medialne poruszenie w kraju wyzwoliły słowa podsekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Tomasza Szatkowskiego o ewentualnej możliwości przekazania Polsce broni atomowej przez USA. Z powodu informacyjnego

READ MORE
Czy Wojsko Polskie budzi grozę?

Czy Wojsko Polskie budzi grozę? Popular

Chcę postawić zdecydowaną i prawdziwą tezę, że Siły Zbrojne RP są bez porównania i bezwzględnie najlepsze w subregionie Europy Środkowo-Wschodniej. Oczywiście, Wojsko Polskie ma wiele słabości na różnych obszarach: od

READ MORE
Cele pokazu siły Putina

Cele pokazu siły Putina Popular

Władze i społeczeństwa państw strefy euroatlantyckiej z niepokojem patrzą na aktualną działalność prezydenta Rosji Władimira Putina. Czy faktycznie należy się obawiać rosyjskich manewrów? Jakie cele przyświecają rosyjskiemu przywódcy? Jak pokazuje

READ MORE
Polska jako jedyna w Europie znacząco zwiększy budżet obronny

Polska jako jedyna w Europie znacząco zwiększy budżet obronny

Sytuacja gospodarcza i pozostające na niezmiennym poziomie budżety państw na obronność powodują, że gospodarka światowa coraz bardziej uniezależnia się od rozwoju sektora wojskowego. Wydatki 50 państw-liderów w dziedzinie obronności będą

READ MORE
Amerykańska tarcza przeciwrakietowa w Europie

Amerykańska tarcza przeciwrakietowa w Europie

W ostatniej dekadzie Stany Zjednoczone kilka razy zmieniały swoje plany dotyczące tzw. „tarczy przeciwrakietowej” w Europie. Wątek ten dotyczył również Polski w 2009 r., kiedy administracja prezydenta Obamy ogłosiła realizację

READ MORE
Nasza Nadiya

Nasza Nadiya Popular

25 maja o godzinie 15:00 ukraińskiego czasu na lotnisku w Kijowie wylądował samolot, który przywiózł naszą Nadije do domu. Ukraiński pilot Nadiya Savchenko, która trafiła do niewoli rosyjskiej, podczas walk

READ MORE
My vs Oni: niewypowiedziana wojna współczesnych czasów

My vs Oni: niewypowiedziana wojna współczesnych czasów

Dramatyczny konflikt na Bliskim Wschodzie spowodował śmierć setki tysięcy ludzi, z których połowa to  były dzieci. Domy większości migrantów są zniszczone, nie mają oni zapewnionych podstawowych warunków do życia. Ci, którym udało

READ MORE
Ukraina vs Rosja: przyszłość ukraińsko-rosyjskich relacji

Ukraina vs Rosja: przyszłość ukraińsko-rosyjskich relacji

Od 2014 roku pomiędzy Rosją, a Ukrainą trwa wojna hybrydowa. Liczne spotkania liderów wielkich mocarstw oraz działania międzynarodowej dyplomacji nie są w stanie rozwiązać konfliktu w Donbasie. Ciągłe negocjacje nie

READ MORE
Operacje humanitarne elementem bezpieczeństwa państwa

Operacje humanitarne elementem bezpieczeństwa państwa

Stosując prosty, dychotomiczny podział  bezpieczeństwa na wewnętrzne i zewnętrzne i jednocześnie nakładając na niego kalkę z interesami i celami narodowymi, możemy łatwo zaobserwować, że wzmacnianie np. poziomu bezpieczeństwa wewnętrznego poprzez

READ MORE
Tureckie szachy czyli geopolityka XXI wieku

Tureckie szachy czyli geopolityka XXI wieku

Przemyślane działania tureckiego rządu przynoszą oczekiwane skutki, Ankara doskonale wykorzystuje zaistniałe okoliczności do realizacji swych politycznych celów na arenie międzynarodowej, przez co Turcja staje się coraz ważniejszym graczem światowej rozgrywki

READ MORE