Kierunki działania Rosji i jej służb zagranicznych w 2015 roku

Kierunki działania Rosji i jej służb zagranicznych w 2015 roku

STY 26, 2015
908 VIEWS
Kierunki działania Rosji i jej służb zagranicznych w 2015 roku

Rosjanie, w odróżnieniu od innych krajów, wyspecjalizowali się w planowaniu strategii nie na bieżąco, tylko na lata do przodu. Prowadzą także politykę wywiadu globalnego.

Jakiego rodzaju aktywności Rosji i jej wywiadu możemy się spodziewać w 2015 roku?

Z pewnością będziemy mieli do czynienia z nasileniem inspiracji i dezinformacji.

W Polsce w 2015 roku odbędą się wybory prezydenckie i parlamentarne. Polityczne rozchwianie Polski spowodowane podwójnymi wyborami, brak zgody politycznej w podstawowych kwestiach, protesty społeczne, które się nasilają – to dla Rosji będzie bardzo korzystne i da jej siłę do działania w stosunkach z Unią Europejską. Polska zajęta swoimi problemami nie będzie tak efektywnym graczem na międzynarodowej arenie.

Kontynuowane będą działania i wysiłki mające na celu rozbicie jedności państw – członków UE. Efektem będzie osłabienie Polski i będzie to karą za prowadzenie nieprzyjaznej Kremlowi polityki. Widać to już na początku 2015 roku, a sytuacja z pewnością pogłębi się w perspektywie następnych miesięcy. Podobnie będzie przedstawiała się rzecz w przypadku NATO. Zwarta Unia Europejska i NATO to dla Rosji przeciwnik zbyt dużego kalibru i nie do pokonania. Trzeba więc zrobić wszystko, by te „organizmy” podzielić.

Polska usiłuje od dawna prowadzić politykę zbliżenia z Ukrainą, Mołdawią, czy Gruzją.  Wychodzi nam to różnie, jakkolwiek stawiamy na „wyciągnięcie” tych państw z rosyjskiej strefy wpływów i zbliżenie ich do Unii Europejskiej i NATO. Z Litwą, Łotwą i Estonią mamy kiepskie stosunki pomimo wspólnego członkostwa bodaj w najpotężniejszych sojuszach: militarnym i gospodarczym. Zatem przede wszystkim tutaj możemy oczekiwać zdecydowanych działań Kremla, który coraz bardziej wykazuje poirytowanie polityką zagraniczną Polski. Czego możemy się spodziewać? Chociażby prób skompromitowania urzędników polskiej służby dyplomatycznej. Warto tę sugestię wziąć sobie do serca.

Pomijając kwestie bardzo interesujące polskiego czytelnika należy skupić się na innych, równie ważnych, jeśli nie ważniejszych zadaniach wywiadu rosyjskiego. Polska to jeden z niewielkich wycinków jego działalności – na dodatek świetnie opracowany.

Jednym z kierunków działań rosyjskiego wywiadu, głównie wojskowego będzie dalsze pozyskiwanie technologii niezbędnych dla unowocześnienia sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Można odnieść wrażenie, ale to tylko wrażenie, że na skutek obłożenia Rosji sankcjami dostęp do nowoczesnych technologii z zakresu wojskowości został jej znacząco utrudniony. Jednak nawet bez sankcji dostęp do tych najbardziej nowoczesnych i przydatnych rozwiązań był dla Rosji niemożliwy. Mając na uwadze ambicje Władimira Putina można przewidywać, że na tym skupi się rosyjski wywiad, tak wojskowy, jak i cywilny. Pozyskanie technologii przydatnych modernizacji armii spowoduje nie tylko wzrost jej możliwości, ale także obniży koszty pozyskania pewnych rozwiązań poprzez zbędność prowadzenia własnych badań w tym zakresie.

Od jakiegoś czasu słyszy się też o budowie kompleksu wojskowo – przemysłowego w Rosji, który nie tylko rozwinie przemysł wojskowy, ale spowoduje jej samowystarczalność w produkcji i remontach dla armii. Z całą pewnością środki finansowe to nie jedyny czynnik, który będzie sprzyjać realizacji takiego projektu, a niezbędne stanie się pozyskanie odpowiednich rozwiązań i nowoczesnych technologii. Również takich, które obniżą koszty.

Skoro już jesteśmy przy militariach – armia rosyjska w dalszym ciągu będzie doskonalić technikę „obrony” i przygotowywać się do reagowania na zagrożenia asymetryczne. Z przyczyn nie do końca wiadomych to właśnie takiego „ataku” Federacja Rosyjska obawia się najbardziej. Jest to oczywiście wersja oficjalna, gdyż w rzeczywistości nic jej nie zagraża, jakkolwiek utrzymywanie społeczeństwa w stanie permanentnego zagrożenia doskonale je konsoliduje. Na tym bazuje cała polityka wewnętrzna Putina, który definiując zagrożenia dla swojego kraju myśli przede wszystkim o „kolorowych” rewolucjach. Zatem wzmocnienie systemu konwencjonalnego odstraszania będzie dla Rosji priorytetem – pewne działania już rozpoczęła i będzie je z pewnością kontynuowała w 2015 roku.

Rosja będzie rozwijała swoje siły specjalne, które muszą dysponować danymi pozyskiwanymi przez wywiad. Wzrost aktywności na tym kierunku jest więcej niż pewny, a specyfika informacji jedyna w swoim rodzaju. Nawet najlepsza jednostka specjalna bez odpowiednich danych będzie „ślepa i głucha”. Mając potrzebne dane można opracować co najmniej kilka scenariuszy działań, które sparaliżują przeciwnika lub umożliwią skuteczny atak – w zależności od potrzeb.

W dalszym ciągu Rosja będzie wzmacniać siły jądrowe, które pozostaną filarem strategicznego systemu odstraszania. Oznacza to, że również w tym obszarze niezbędne będą działania mające na celu pozyskanie przez wywiad potrzebnych technologii, bowiem widoczne jest technologiczne zacofanie Rosji w tym sektorze.

Przypominam także, że zgodnie z doktryną obronną głównym wrogiem Rosji pozostaje NATO. Należy zatem spodziewać się działań nie tylko w kierunku zdobywania informacji, ale także mających na celu wybadanie reakcji przeciwnika i jego „testowanie”. Kontynuowane będą zatem loty „rozpoznawcze” i ćwiczebne, a zwiększenie liczebności floty na akwenach Morza Czarnego i Bałtyckiego przełoży się na jej aktywność. Chociaż wypada zauważyć, że na tym polu Rosja ma jeszcze wiele do poprawy – przede wszystkim jej flota istnieje głównie na papierze, a imponująco wygląda tylko w liczbach.

Wracając do kierunków oddziaływania wywiadu rosyjskiego zauważyć należy, że obecnie podstawowym i najważniejszym celem jest odbudowa strefy wpływów w zakresie dawnego Związku Radzieckiego. Oznacza to, że Rosjanie będą nadspodziewanie aktywni w krajach bałtyckich, Mołdawii, Gruzji, czy na Kaukazie.

Nie zapomną również o pozyskaniu nowych terytoriów, które mają znaczenie strategiczne, a  przy okazji gospodarcze. Oczywiście mam na myśli Arktykę (zobacz tekst: Rosja w Arktyce), do której Rosja dostosowuje obecnie doktrynę morską, a jednocześnie robi wszystko, by zabezpieczyć swoje interesy posługując się znaną polityką faktów dokonanych – w wojskowym wymiarze. Rosjanie zetrą się wywiadowczo z USA, Norwegią, Danią i Kanadą – każdy z tych krajów postrzega Arktykę, jako cenne źródło zasobów naturalnych oraz region kluczowy dla transportu morskiego.

Spokoju nie zazna rejon basenu Morza Czarnego. Także tutaj chodzi o zabezpieczenie interesów Federacji. Uczynienie z Krymu twierdzy z pewnością zwiększa siłę rażenia Rosji, która jawi się w tym rejonie, jako agresor, a nie tylko kraj dbający o swoje podstawowe interesy. Oczywiste, Rosja już dostosowała do tego wyzwania doktrynę morską. Wywiad musi za tym kierunkiem tylko nadążyć, chociaż nie wydaje się to zbyt trudne.

Chcąc pozostać liczącym się graczem na świecie Rosja będzie, pomimo obniżenia wydatków, intensyfikować swoje działania propagandowe. Informacje pozyskane z wywiadu ułatwią szerzenie dezinformacji i odpowiednio wczesną odpowiedź na działania „nieprzyjazne”. Już teraz mamy do czynienia ze swoistą wojną informacyjną, a należy spodziewać się zwiększenia aktywności na tym polu.

Nie do przecenienia będzie podsycanie lokalnych konfliktów i „wojenek”. W tym rosyjski wywiad, zwłaszcza wojskowy jest niezrównany i nie ma sobie równych. Należy spodziewać się intensyfikacji ekstremizmu i separatyzmu, również na Kaukazie, a może przede wszystkim tam. To właśnie takie tendencje dadzą Rosji siłę i umożliwią jej zachowanie pozycji w regionie.

Rosja będzie wspierać również terroryzm – chcąc szerzyć przerażenie w zachodnim świecie – przy czym nie będzie, co oczywiste, działać z otwartą przyłbicą. Terroryzm i wojna informacyjna – to, jak się wydaje będą prawdopodobne i podstawowe kierunki działania rosyjskich służb. Jeżeli do tego dodamy podsycanie konfliktów politycznych, narodowych, religijnych i społecznych oraz finansowanie niektórych organizacji w krajach będących w polu zainteresowania Rosji to mamy pełen obraz działalności, jak wydaje się zaplanowanej dość dawno. Teraz pozostało już tylko faza realizacji.

Dzięki tym działaniom Rosja skutecznie będzie wpływała na sytuację w krajach ościennych, co może dać jej dobrą pozycję do wyjścia z interwencją, gdyby któryś z nich nie mógł sobie poradzić z konfliktem. Właśnie gotowość do eskalacji napięć, umiejętność kontrolowania sytuacji i panowania nad konfliktem – tego powinniśmy obawiać się w 2015 roku ze strony Rosji. To będzie jej siła napędowa, która pozwoli na, choćby pozorne, poczucie się imperium.

Michał Zeliszewski
Prawnik, żołnierz, analityk

PODOBNE ARTYKUŁY

5 rubli czy 5 minut?

5 rubli czy 5 minut?

Projekcja siły wirtualnej Gangster – im jest słabszy, tym bardziej pręży muskuły i groźniej chce wyglądać. To książkowy przykład psychologicznej zależności, w której deficyt siły realnej rekompensuje projekcja siły wirtualnej.

READ MORE
Mity i fakty: ZAPAD 2017

Mity i fakty: ZAPAD 2017

Ćwiczenia wojskowe ZAPAD 2017, które odbędą się na Białorusi we wrześniu przyciągają coraz większą uwagę krajowej i zachodniej prasy. Według napływających doniesień można odtworzyć trzy scenariusze rosyjsko-białoruskich manewrów. Pierwszy, to

READ MORE
ZSRR 2.0

ZSRR 2.0

Trójkąt przyczynowo – skutkowy Początek współczesnej fali terroru, który coraz skuteczniej paraliżuje europejską cywilizację datuje się na rok 2015. Dlaczego ta tendencja nie rozpoczęła się np. w 2013 roku? Wiele

READ MORE
Jak osiodłać nuklearną błyskawicę?

Jak osiodłać nuklearną błyskawicę?

W ostatnich miesiącach cały świat doświadcza gorącej debaty, jaki jest najlepszy sposób dla Waszyngtonu i Seulu, aby odpowiedzieć na nuklearną aktywność Kim Dzong Una. Stany Zjednoczone uszczelniają i tak już

READ MORE
Gra w „Dwa ognie”

Gra w „Dwa ognie”

Terroryzm ewoluuje. Jego najokrutniejsza forma dotąd na szczęście nie dotarła do Polski, i jest duże prawdopodobieństwo, że w takiej formie w jakiej występuje w krajach Europy zachodniej, do Polski nie

READ MORE
Analitycy od „wojen informacyjnych” pilnie poszukiwani!

Analitycy od „wojen informacyjnych” pilnie poszukiwani!

Sytuacja społeczno – polityczna w Polsce w ostatnim czasie przyciąga ponadstandardową uwagę zarówno niemieckich publicystów, ekspertów od „spraw polskich”, jak też niektórych niemieckich polityków. Pewna część ich publicznych wypowiedzi może

READ MORE
O rosyjsko – chińskich manewrach na Bałtyku

O rosyjsko – chińskich manewrach na Bałtyku

U schyłku lipca na wodach Morza Bałtyckiego odbyły się wspólne manewry flot wojennych Federacji Rosyjskiej oraz Chińskiej Republiki Ludowej. Ćwiczenia trwały w dniach 24 – 28 lipca. Oba mocarstwa postanowiły

READ MORE
Internet w Korei Płn. tylko dla elit

Internet w Korei Płn. tylko dla elit

Firma Recorded Future w okresie 01.04-06.07.2017r. przeprowadziła badanie aktywności użytkowników sieci zarejestrowanych na terenie Korei Północnej. Jak wynika z badań otwartej przestrzeni internetowej w Korei Północnej używają wyłącznie elity polityczne

READ MORE
Plata o plomo. Unijne sankcje wobec Polski bezprawne?

Plata o plomo. Unijne sankcje wobec Polski bezprawne?

Przepis unijny, który dopuszcza możliwość wszczęcia procedury wobec naruszenia praworządności wobec naszego kraju jest niezgodny z zasadami prawa. Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans zapowiedział, że KE planuje wszcząć procedurę naruszenia

READ MORE
Wystąpienie Trumpa – lekcja dla świata zachodniego

Wystąpienie Trumpa – lekcja dla świata zachodniego

Wymiar ekonomiczny – czy tylko? Wizyta Prezydenta Stanów Zjednoczonych, Donalda Trumpa to oprócz charakteru politycznego przekazanie pewnego sygnału politycznego. Stanowiła ona także drogowskaz dla świata i cywilizacji zachodniej. Można się zgadzać

READ MORE
Europy raj utracony

Europy raj utracony

Wizyta prezydenta USA w Polsce w dniach 5-6 lipca 2017 r., nie potwierdziła tezy, że Ameryka będzie ograniczała swoje zaangażowanie w Europie i NATO. Jednak to nie Trump będzie decydował,

READ MORE
Realpolitik Rzeczypospolitej

Realpolitik Rzeczypospolitej

W pierwszych wersach tego eseju chcę zaznaczyć, że wszystkie zawarte w nim przewidywania odnoszące się do Realpolitik Rzeczypospolitej mogą pojawić się, jeśli Ameryka i Europa przestaną ignorować logikę anarchii międzynarodowej

READ MORE
Jakie interesy ma Polska?

Jakie interesy ma Polska?

Nadrzędny cel strategii zagranicznej Polski to zapewnienie pokoju i dobrobytu narodowi polskiemu. W osiągnięciu tego celu, za sprawę najwyższej wagi, Polska zawsze uważała obronę swojego terytorium. W ostatnich dekadach, po

READ MORE
Przedwyborcza Francja w relacjach z Rosją

Przedwyborcza Francja w relacjach z Rosją


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/sztab/domains/sztab.org/public_html/wp-content/plugins/easy-social-share-buttons/includes/class-easy-social-share-buttons.php on line 775

Marine Le Pen, kandydatka na prezydenta Francji w wyborach 2017 – jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci politycznych Europy. Jej skrajnie prawicowe wypowiedzi dotyczące przyszłości UE, relacji z Rosją albo

READ MORE
Gazociąg OPAL a sprawa polska

Gazociąg OPAL a sprawa polska

Pod koniec roku 2016 Polska wnioskowała do Trybunału Sprawiedliwości UE o zawieszenie wykonania kontrowersyjnej decyzji Komisji Europejskiej, która będąc korzystną dla rosyjskiego koncernu Gazprom, stanowiła zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Europy

READ MORE
Próba technologizowania twórczości operacyjnej

Próba technologizowania twórczości operacyjnej

Poniższy tekst jest odniesieniem do bardzo ciekawego wątku, wprowadzonego przez Piotra Wrońskiego w artykule „Nowy projekt PiS w przygotowaniu”, który ukazał się na łamach Naszego Dziennika. Technologizowanie operacyjnej pracy twórczej (prowadzenie wywiadu agenturalnego)

READ MORE
Ślepiec w fabryce okularów

Ślepiec w fabryce okularów


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/sztab/domains/sztab.org/public_html/wp-content/plugins/easy-social-share-buttons/includes/class-easy-social-share-buttons.php on line 775

Wprowadzenie do obiegu publicznego terminu „Wojna Hybrydowa” jest prawdopodobnie jednym z większych sukcesów „zewnętrznych” specjalistów od prowadzenia działań „nieregularnych”. Z technicznej strony – preparując specoperacje psychologiczne – najpierw opracowuje się

READ MORE
Dylematy bezpieczeństwa: prywatność

Dylematy bezpieczeństwa: prywatność

Jak bumerang powraca temat bezpieczeństwa danych użytkowników Internetu. Wycieki, handel metadanymi, ustawy inwigilacyjne to wątki, które tak zwykłych użytkowników Internetu, jak i internetowych aktywistów co jakiś czas elektryzują. Czy winne

READ MORE
Szósta kolumna czyli zagrożenia cyberbezpieczeństwa

Szósta kolumna czyli zagrożenia cyberbezpieczeństwa

„Stanęliśmy oko w oko z nieprzyjacielem i okazało się, że jesteśmy nim my sami” – Walt Kelly Określenie „piąta kolumna” pochodzi z czasów hiszpańskiej wojny domowej i oznacza dywersantów, sabotażystów,

READ MORE
Podsłuchy jako zagrożenie bezpieczeństwa państwa

Podsłuchy jako zagrożenie bezpieczeństwa państwa

Czy afery podsłuchowe mogą służyć pozytywnemu oczyszczeniu sceny politycznej? Czy podsłuchy, nawet pojedynczych polityków i biznesmenów mogą zagrozić bezpieczeństwu państwa? Jaka była i jest rola naszych służb, w tym służb specjalnych w tych wydarzeniach?

READ MORE
Z biblioteczki Artura D. #6: „Szpieg, który wiedział za mało”

Z biblioteczki Artura D. #6: „Szpieg, który wiedział za mało”


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/sztab/domains/sztab.org/public_html/wp-content/plugins/easy-social-share-buttons/includes/class-easy-social-share-buttons.php on line 775

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/sztab/domains/sztab.org/public_html/wp-content/plugins/easy-social-share-buttons/includes/class-easy-social-share-buttons.php on line 775

Po dobrze ponad półrocznej przerwie wracam do kontynuowania cyklu czytelniczego „Z biblioteczki Artura D.„. Dla niezorientowanych, opisuję w nim książki z własnej biblioteczki, po które w mojej opinii, z różnych

READ MORE
Niezdefiniowana przestrzeń konfrontacji

Niezdefiniowana przestrzeń konfrontacji

Klasyczna struktura prowadzenia operacji psychologicznych ma charakter dwubiegunowy, symultaniczny. Zarówno ofensywny (zewnętrzny oraz wewnętrzny) jak i defensywny (zewnętrzny oraz wewnętrzny) kierunek operacji ma skutecznie impregnować masy społeczne przed dotarciem do

READ MORE
Quis custodiet ipsos custodes?

Quis custodiet ipsos custodes?

Quis custodiet ipsos custodes? czyli słów kilka o służbach specjalnych starożytnych Rzymian Mars et Honos Jeszcze w V wieku p.n.e. nic nie zapowiadało przyszłej wielkości Rzymu. Dopiero około 300 roku

READ MORE
Z biblioteczki Artura D. #3: „Polskie służby specjalne”

Z biblioteczki Artura D. #3: „Polskie służby specjalne”


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/sztab/domains/sztab.org/public_html/wp-content/plugins/easy-social-share-buttons/includes/class-easy-social-share-buttons.php on line 775

Plan na 3. odcinek „Z biblioteczki Artura D.” był zupełnie inny i zmierzał ku realizacji. Jednakże ostatnie wydarzenia tj. premiera filmu Patryka Vegi „Służby specjalne” oraz zatrzymanie rosyjskich agentów w

READ MORE
(Rosyjscy) szpiedzy w Warszawie

(Rosyjscy) szpiedzy w Warszawie

Tytuł artykułu nadałem oczywiście celowo trochę przewrotny za tytułem serialu, bo ani to szpiedzy, ani Rosjanie, ani nie chodzi tylko o Warszawę. Choć nie do końca, ale po kolei… I

READ MORE