Komunikacja strategiczna w praktyce

Komunikacja strategiczna w praktyce

LUT 04, 2018
557 VIEWS
Komunikacja strategiczna w praktyce

Ostatni tydzień przyniósł nadzwyczajną aktywność Izraela w kontekście procedowanej przez Rząd Polski Ustawy o zmianie ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, ustawy o grobach i cmentarzach wojennych, ustawy o muzeach oraz ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary. Ustawa została przyjęta przez Sejm i Senat i czeka sobie na podpis Prezydenta. Wydaje się, że to nic nadzwyczajnego. Okazało się jednak, że jest to poligon działań informacyjnych. Komunikacja strategiczna w praktyce.

Cała ta sytuacja miała miejsce w rocznicę wyzwolenia przez Armię Czerwoną  w sobotę 27 stycznia 1945r. ok. 9 rano obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Głównym przeznaczeniem, założonego przez Niemców w roku 1940 obozu koncentracyjnego było umieszczanie więźniów politycznych, głównie narodowości polskiej. Następnie, z biegiem lat masowa eksterminacja ponad miliona Żydów, 150 tysięcy Polaków a także dziesiątek tysięcy Romów i Rosjan.

27 stycznia 2018r. po całym dniu napięć w social media, Ambasador Izraela w Polsce, J.E. Anna Azari, w czasie uroczystości rocznicowych w Auschwitz zmienia swoje oficjalne, wcześniej przygotowane wystąpienie i w tonie emocjonalnym stwierdza:

„W Izraelu ta (ustawa IPN) nowelizacja była traktowana jako możliwość kary dla świadectw ocalałych z Zagłady. Dużo, dużo emocji. Rząd Izraela odrzuca tę nowelizację. Mamy nadzieje, że możemy znaleźć wspólną drogę, by zrobić zmiany w tej nowelizacji. Izrael też rozumie, kto budował KL Auschiwitz i inne obozy. Wszyscy wiedzą, że to nie byli Polacy. Ale u nas traktuje się to jako niemożliwość powiedzenia prawdy o Zagładzie i wszyscy są oburzeni tym, co się zdarzyło. Mam nadzieję, że jak zawsze, jak dobrzy przyjaciele, Polska i Izrael znajdą drogę i wspólny język jak będziemy pamiętać historię. Pamiętamy wszystkich, którzy zginęli w zagładzie”

Przyjrzyjmy się zatem tej sprawie z punktu widzenia działań informacyjnych i zastosowanych mechanizmów komunikacji strategicznej.

Wszystkie poniższe analizy mają jedynie charakter hipotetycznego scenariusza.

W powyższych działaniach biorą udział następujący aktorzy: Izrael, Polska, USA, opinia publiczna na świecie. Analizując wypowiedzi w mediach w ciągu ostatnich dni można stwierdzić, że naszym aktorom przyświecają następujące cele:

Izrael:

  1. pozycja polityczna liderów – przyspieszone wybory w Izraelu (2015) i pozycja partii Likud;
  2. zwrot majątków utraconych w czasie II Wojny Światowej – ustawa reprywatyzacyjna w Polsce, wsparcie dążenia do odzyskania mienia w USA;
  3. trudna sytuacja w regionie – wizyta Netanjahu w Moskwie i rozmowy dot. Syrii.

USA

  1. wsparcie diaspory w dążeniu do realizacji swoich celów;
  2. spłata długów wyborczych przez administrację Prezydenta (pojawiający się wątek w teorii spiskowej).

Polska:

  1. zbudowanie mechanizmów penalizujących zachowania godzące w dobre imię Polski.

Pozostaje jeszcze, dla celów analitycznych, wskazanie grup docelowych dla prowadzonych działań:

  1. dla Izraela: USA, światowa opinia publiczna (grupa drugorzędna)
  2. dla USA: Polska
  3. dla Polski: światowa opinia publiczna

Działania Izraela w kontekście komunikacji strategicznej:

Działania przygotowawcze: materiał Superwizjer w TVN dotyczący wspierania nazizmu w Polsce (emisja materiału z kwietnia w styczniu – 9 miesięcy później). Materiał stworzył pole do dyskusji na temat Polski, głównie w mediach zagranicznych. Powiązanie marszów z neonazizmem w Polsce.

Key Leader Engagement: Premier Izraela na twiterze, lider partii opozycyjnej Izraela, Ambasador Izraela, Kongres USA, Departament Stanu USA.

Public Affairs w tym social media: niezliczona ilość artykułów w mediach światowych, głownie amerykańskich. Dodatkowo wykreowanie akcji społecznej w ramach #PolishDeathCamps. Szacuje się, że zasięg akcji to 30 mln osób. Tylko w związku z tym hashtagiem. Materiały dotyczące wątpliwości Izraela odnośnie do nowelizacji ustawy podały wszystkie mainstreamowe stacje na świecie.

Dyplomacja publiczna: wzmożenie aktywności działań w Polsce (w celu polaryzacji opinii) i na świecie.

Działania Polski – odparcie ataku. 

Nie kwestionując wysiłków państwa w celu odparcia tego ataku należy stwierdzić, że poniesiono porażkę. Nie tyle wizerunkową (nie jest to przedmiotem tej krótkiej analizy), co  raczej w kategoriach walki informacyjnej. Podsumowując nie było koordynacji działań w pierwszym etapie operacji przeciwdziałania/odparcia ataku. Akcja w mediach społecznościowych była chaotyczna i opierała się w dużej mierze na hashtagu #NiemieckieObozyŚmierci. Jest to o tyle dziwne, że grupa docelowa (świat) raczej nie posługuje się językiem polskim. Nie uruchomiono działań dyplomacji publicznej. Dziś, tydzień po akcji Marszałek Senatu zapowiada wystosowanie listów do Polonii. Instytuty Polskie nie odpracowały a ambasady poza nielicznymi wyjątkami nie reagowały. Polska nie posiada relacji z liderami opinii, nie posiada kontaktów z dziennikarzami zagranicznymi żeby w trybie ekstraordynaryjnym jak ten zareagować na świecie.

Nie jest też tak, że nic się nie dzieje. Stanowisko Polski reprezentuje dedykowana podstrona internetowa Polskiego Radia (sic!), która mimo iż profesjonalna, doczekała się wersji angielskiej po pewnym czasie a akcji SEO nie ma do dziś.  Pozytywne jest też to jak szybka była reakcja liderów w Polsce. Stanowisko Prezydenta, Premiera, lidera partii rządzącej czy MSZ jest pozytywnie odbierane w dyplomacji czy w Polsce. Ginie jednak w zalewie informacji na świecie.

Wnioski

Podsumowując powyższe, czysto hipotetycznie, można stwierdzić, że komunikacja strategiczna (czy jak modnie ostatnio określa to zjawisko prof. Zybertowicz – MaBeNa) została aktywowana przez stronę Izraelską. Budowany od lat system, w większości oparty na diasporze, relacjach i nastrojach pozwolił osiągnąć przedstawione, hipotetyczne cele państwa. Jednocześnie wydaje się, że reakcja Polski nie była adekwatna do zagrożenia. Przykład z IPN pokazuje jak ważną rolę w dzisiejszych czasach odgrywa narracja i skoordynowany system jej budowania.

 

Przytoczenie kontrowersyjnego artykułu ustawy:

Art. 55a. 1. Kto publicznie i wbrew faktom przypisuje Narodowi Polskiemu lub

Państwu Polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za popełnione przez III Rzeszę Niemiecką zbrodnie nazistowskie określone w art. 6 Karty Międzynarodowego Trybunału Wojskowego załączonej do Porozumienia międzynarodowego w przedmiocie ścigania i karania głównych przestępców wojennych Osi Europejskiej, podpisanego w Londynie dnia 8 sierpnia 1945 r. (Dz. U. z 1947 r. poz. 367) lub za inne przestępstwa stanowiące zbrodnie przeciwko pokojowi, ludzkości lub zbrodnie wojenne lub w inny sposób rażąco pomniejsza odpowiedzialność rzeczywistych sprawców tych zbrodni, podlega karze grzywny lub karze pozbawienia wolności do lat 3. Wyrok jest podawany do publicznej wiadomości.

2. Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 działa nieumyślnie, podlega karze grzywny lub karze ograniczenia wolności.

3. Nie popełnia przestępstwa sprawca czynu zabronionego określonego w ust. 1 i 2, jeżeli dopuścił się tego czynu w ramach działalności artystycznej lub naukowej.

Źródła

https://wpolityce.pl/polityka/378680-zdumiewajace-slowa-ambasador-izraela-rzad-naszego-kraju-odrzuca-nowelizacje-ustawy-o-ipn-wideo

http://www.senat.gov.pl/prace/senat/posiedzenia/tematy,500,1.html

Łukasz Boguszewski

Łukasz Boguszewski

Absolwent WAT w Warszawie i Naval War College w Newport, USA. Aktualnie doktorant Akademii Sztuki Wojennej na Wydziale Bezpieczeństwa Narodowego. Interesuje się komunikacją strategiczną i jej implementacją na poziomie narodowym.

PODOBNE ARTYKUŁY

MH17 nie był pierwszy…

MH17 nie był pierwszy…

17 lipca 2014 r. świat obiegła bardzo smutna wiadomość o zestrzeleniu nad terytorium Ukrainy samolotu rejsowego Malezyjskich Linii Lotniczych i śmierci 298 pasażerów znajdujących się na pokładzie. Samolot został strącony

READ MORE
Polska nie powinna ulec Izraelowi

Polska nie powinna ulec Izraelowi

Państwa mają różne cele w swojej polityce narodowej, niemniej najważniejszy to przetrwanie narodu. Oczywiście jest to radykalne uproszczenie czynione dla dobra zrozumienia rzeczywistości jaka nas otacza. Nie ważne czy owo

READ MORE
Brytyjska Policja i jej współczesne oblicze – struktura, zadania i „apolityczność”…

Brytyjska Policja i jej współczesne oblicze – struktura, zadania i „apolityczność”…

Zanim przystąpię do krótkiego omówienia współczesnego oblicza Brytyjskej Policji warto przybliżyć jej strukturę i historię powstania, gdyż zdaniem wielu brytyjskich uczonych to właśnie historia wraz z czynnikami społeczno – ekonomicznymi

READ MORE
Czas kupić amerykański system obrony powietrznej Patriot

Czas kupić amerykański system obrony powietrznej Patriot

Relacja Stanów Zjednoczonych i Polski jest fundamentalna dla bezpieczeństwa Europy Środkowej. Wraz z nowymi wytycznymi, które Waszyngton i Warszawa podpisały w 2016 r. sojusz ten nigdy nie był silniejszy i

READ MORE
Militarna strategia a konwencjonalne odstraszanie

Militarna strategia a konwencjonalne odstraszanie

Co ma wspólnego strategia i konwencjonalne odstraszanie? Wydaje mi się, że obie te rzeczy są bezpośrednio powiązane z kwestią jak siły zbrojne danego narodu mają być użyte, aby osiągnąć specyficzne

READ MORE
Rusza kampania promocyjna Agencji Wywiadu

Rusza kampania promocyjna Agencji Wywiadu Popular

Agencja Wywiadu ma nową stronę internetową, Agencja Wywiadu pojawiła się na Twitterze, teraz Agencja Wywiadu rusza ze swoją kampanią promocyjną. A to dopiero początek, czeka nas cała seria kampanii informacyjnych

READ MORE
„Agencja badań internetowych” – czyli propaganda po rosyjsku

„Agencja badań internetowych” – czyli propaganda po rosyjsku

Agencja badań internetowych – taką nazwę nosi rosyjska organizacja, realizująca masową propagandę w mediach społecznościowych. Głównym celem działalności organizacji jest wpływ na opinię publiczną poprzez szerzenie w mediach internetowych dezinformacji,

READ MORE
Wzbierający sztorm USA-Chiny

Wzbierający sztorm USA-Chiny

Wojny były są i będą, ale nie wszystkie niosą ten sam potencjał destrukcji i zmian w systemie. Czym innym jest wojna Armenia-Azerbejdżan ciągnąca się od kilku dekad, a czym innym

READ MORE
Słowo roku – tylko konkurs?

Słowo roku – tylko konkurs?

Vape, selfie Mniej więcej co roku opinię publiczną elektryzuje informacja o wyborze kolejnego słowa roku  wybieranego w plebiscycie słownika oxfordzkiego. Ten specyficzny, ale elitarny konkurs wyłania każdego roku jedno najbardziej

READ MORE
Czy Polska potrzebuje komunikacji strategicznej?

Czy Polska potrzebuje komunikacji strategicznej?

Środowisko informacyjne Niewątpliwie od jakiegoś czasu środowisko informacyjne Europy bombardowane jest niezliczoną ilością treści, szczególnie takich które mają charakter dezinformacyjny czy propagandowy. Identyfikacja i dalsza analiza tego zjawiska wskazuje na

READ MORE
Wilczy sojusz Chiny – Rosja

Wilczy sojusz Chiny – Rosja

Najpotężniejsze i najbardziej wydajne w zabijaniu i niszczeniu są mocarstwa lądowe. To ich armie mogą przenosić najwięcej potęgi, więcej niż lotniskowce, krążowniki, okręty podwodne czy nawet bombowce strategiczne i pociski

READ MORE
Nie wysyłać broni na Ukrainę

Nie wysyłać broni na Ukrainę

Ukraiński kryzys trwa już ponad trzy lata, ale Rosja osiągnęła swój cel. Separatyści okopali się na swoich pozycjach we wschodniej Ukrainie, a prezydent Władimir W. Putin nie przejawia żadnych oznak

READ MORE
Europejskie siły nuklearne: polityczna fikcja czy kwestia czasu?

Europejskie siły nuklearne: polityczna fikcja czy kwestia czasu?

Niegdyś słabsze mocarstwa, jak Prusy lub Austria mogły poprawić swoją pozycję przez zawarcie sojuszu, który uzupełniał siłę ich wojsk siłą obcych armii. Czy dzisiaj średnie państwa europejskie takie, jak Wielka

READ MORE
Czy Egipt i Syria mają strategiczne znaczenie dla USA?

Czy Egipt i Syria mają strategiczne znaczenie dla USA?

Bez przerwy słyszę od komentatorów, dyplomatów i polityków – w różnych mediach – że Egipt i Syria mają strategiczne znaczenie dla Ameryki. Jeśli bliżej przyjrzymy się twardym faktom, ten wykreowany

READ MORE
NATO jest realne czy liberalne?

NATO jest realne czy liberalne?

Według pracy Stephena M. Walt’a „The Origins of Alliances” najważniejszy zewnętrzny czynnik determinujący spójność sojuszy to realne zagrożenie. Aspektami wtórnymi są intencje agresora, jego bliskość geograficzna, militarne zdolności: ofensywne lub

READ MORE
Mity i fakty: ZAPAD 2017

Mity i fakty: ZAPAD 2017

Ćwiczenia wojskowe ZAPAD 2017, które odbędą się na Białorusi we wrześniu przyciągają coraz większą uwagę krajowej i zachodniej prasy. Według napływających doniesień można odtworzyć trzy scenariusze rosyjsko-białoruskich manewrów. Pierwszy, to

READ MORE
Jak osiodłać nuklearną błyskawicę?

Jak osiodłać nuklearną błyskawicę?

W ostatnich miesiącach cały świat doświadcza gorącej debaty, jaki jest najlepszy sposób dla Waszyngtonu i Seulu, aby odpowiedzieć na nuklearną aktywność Kim Dzong Una. Stany Zjednoczone uszczelniają i tak już

READ MORE
Analitycy od „wojen informacyjnych” pilnie poszukiwani!

Analitycy od „wojen informacyjnych” pilnie poszukiwani!

Sytuacja społeczno – polityczna w Polsce w ostatnim czasie przyciąga ponadstandardową uwagę zarówno niemieckich publicystów, ekspertów od „spraw polskich”, jak też niektórych niemieckich polityków. Pewna część ich publicznych wypowiedzi może

READ MORE
O rosyjsko – chińskich manewrach na Bałtyku

O rosyjsko – chińskich manewrach na Bałtyku

U schyłku lipca na wodach Morza Bałtyckiego odbyły się wspólne manewry flot wojennych Federacji Rosyjskiej oraz Chińskiej Republiki Ludowej. Ćwiczenia trwały w dniach 24 – 28 lipca. Oba mocarstwa postanowiły

READ MORE