Przedwyborcza Francja w relacjach z Rosją

Przedwyborcza Francja w relacjach z Rosją

MAJ 03, 2017
619 VIEWS
Przedwyborcza Francja w relacjach z Rosją

Marine Le Pen, kandydatka na prezydenta Francji w wyborach 2017 – jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci politycznych Europy. Jej skrajnie prawicowe wypowiedzi dotyczące przyszłości UE, relacji z Rosją albo USA są bardzo sprzeczne z polityką europejską. Le Pen uważa, iż zostanie prezydentem Francji w 2017 (co oczywiście nie jest wykluczone) i razem z Trumpem i Putinem stworzy nową gałąź władzy rządzącą światem; także w swych wypowiedziach niejednokrotnie obiecywała, że zrobi wszystko aby Francja wyszła z UE czyli tzw. „Frexit”; nie jest też tajemnicą fakt, iż popiera ona zniesienie sankcji przeciwko Rosji i jest nastawiona na ścisłą współpracę z tym krajem; warto także wspomnieć jej wypowiedzi na temat tego, iż referendum prowadzone na Krymie jest legalne, a sam Krym od zawsze pozostaje rosyjskim terytorium; także Marine nie uznaje stanu wojny pomiędzy Rosją, a Ukrainą, traktując działania na Donbasie jako wewnętrzny problem Ukrainy, który nie powinien dotyczyć ani Europy, ani USA.

Podobnie jak Trump w swej kampanii przedwyborczej Le Pen kładzie duży nacisk na media społecznościowe w których ma olbrzymie poparcie. Nie jest to spowodowane tylko aktywnymi działaniami doradców Le Pen w sieci, ale również dużym poparciem tej kandydatki przez Rosję.

Le Pen nigdy nie ukrywała, iż duży wkład finansowy w jej partię czyli Front Narodowy mają rosyjskie banki, które z chęcią finansują jej kampanię przedwyborczą.

Po tym, jak plan poparcia Trumpa nie do końca się sprawdził (a mianowicie Trump nie zniósł sankcji przeciwko Rosji, nie uznał Krymu za rosyjski i nie planuje w najbliższej przyszłości wizyty w Rosji) Kreml wspiera kolejnego kandydata z nadzieją, iż ten w odróżnieniu od Trumpa spełni swoje przedwyborcze postulaty.

Przyjrzyjmy się kilku materiałom dziennikarskim, pojawiającym się w mediach rosyjskich, polskich i ukraińskich oraz ich przekazom:

Marine Le Pen: Rosja będzie strażnikiem równowagi europejskiej (onet.pl)

Le Pen po raz kolejny utwierdza, iż Rosja będzie jednym z najważniejszych sojuszników w polityce zagranicznej Francji.

– Marine Le Pen: Rosja była poniewierana przez Zachód (tvn24.pl)

Le Pen o odnowieniu współpracy z Rosją oraz zmianie statusu Rosji z wroga Europy na partnera. Tym samym, występująca za zniszczeniem UE i działaniom na rzecz nowej Europy.

– Marine Le Pen uznała Rosję za jedno z państw „Europy ojczyzn” (wprost.pl)

Le Pen zapowiedziała, że w razie jej zwycięstwa wprowadzone zostanie prawo zakazujące posiadania podwójnego obywatelstwa. Z zakazu zostaną wyłączone paszporty UE oraz Rosji.

– Marine Le Pen wezwała do wystąpienia z NATO

– Marine Le Pen zachwyca się Władimirem Putinem

– Marine Le Pen: zerwanie więzi z Rosją osłabia Europę

– Partia Marine Le Pen otrzymała kredyt w rosyjskim banku

– Francja powinna zrealizować kontrakt na dostawę śmigłowcowców typu Mistral do Rosji. Taką opinię wyraziła liderka partii Front Narodowy, Marine Le Pen.

– Le Pen popiera „patriotyczny model gospodarczy” Putina

– Marine Le Pen oskarżyła Europę o eskalacje konfliktu na Ukrainie

-Marine Le Pen: Francja podziela stanowisko Rosji ws. Ukrainy

 (SputnikNews)

Bez wątpienia duża część materiałów jest przerysowana, zmieniona i przekręcona przez rosyjskich propagandystów dla których sputnik jest jedna z najbardziej skutecznych płaszczyzn do manipulacji. Lecz nie zmienia to faktu, iż materiały o Marine Le Pen zajmują dużo miejsca w rosyjskich mediach, które przedstawiają ją jako zwolenniczkę Putina i jego polityki, a także osobę, która jest w stanie rozbić Europę, a w szczególności UE od wewnątrz.  A to oznacza zniszczenie wiecznego wroga Rosji – zniszczenie jednolitej Europy i możliwości ekspansji na kolejne państwa, np. kraje bałtyckie czy Mołdawię.

– W Rosji zostanie stworzony ruch działający na rzecz wsparcia Marine Le Pen. (lenta.ru)

Byłby to ruch kobiet wspierających politykę Le Pen oraz popierający wszelkie jej postulaty na tematy polityki zagranicznej Francji, kwestii uchodźców i współpracy z Rosją.

– Марин Ле Пен: никакого вторжения в Крым не было (Marine Le Pen o tym, iż nie było żadnego najazdu na Krym)

Artykuł przedstawia podejście Le Pen do Ukrainy, kładąc nacisk na to, iż w Kijowie odbył się przewrót konstytucyjny, a Krym legalnie stał się częścią Rosji.

– Марин Ле Пен призналась в любви к России – Marine Le Pen przyznała się do tego, iż się zakochała w Rosji (ruscur.ru)

Artykuł o kredytach udzielonych partii Le Pen przez rosyjskie banki. Marine twierdzi, iż banki europejskie nie chciały finansować skrajnie prawicowej partii, dlatego zwróciła się ona o pomoc do Rosji.

Марин Ле Пен назвала Крым неотъемлемой частью РоссииMarine Le Pen nazwała Krym nieodłączną częścią Rosji (bbc.com/russian/news)

Le Pen twierdzi, iż Krym legalnie został przekazany do Rosji, odbyło się referendum podczas którego ludność półwyspu wyraziła swoje poparcie za przyłączenie się do Rosji. Le Pen stwierdziła, iż nie widzi problemu w tym, iż referendum było przeprowadzone w obecności rosyjskich żołnierzy. Po raz kolejny Le Pen zapewniła, iż jej stanowisko jest niezmienne, mimo innych postulatów wobec tej sprawy ze strony UE i USA.

– Ле пен не вважає путіна вбивцею та не вбачає від росії загрози для європи – Le Pen nie uważa Putina za mordercę i nie widzi żadnego zagrożenia ze strony Rosji (tsn.ua)

„Le Pen stwierdziła, iż jedynym zagrożeniem w obecnej polityce międzynarodowej jest odpychanie Rosji, wprowadzenie przeciwko niej sankcji i skierowanie jej w stronę Chin.”

– Ле Пен вважає, що Росія „законно” анексувала український Крим – Le Pen uważa, iż przyłączeniu Krymu do Rosji jest prawomocne (eurointegration.com.ua)

Po raz kolejny w jednym ze swoich wywiadów Marine Le Pen podkreśliła, iż nie widzi żadnego naruszenia prawa międzynarodowego w przyłączeniu Krymu do Rosji. Uważa, iż przeprowadzenie referendum jest legalne i nie może być podważane ani przez USA ani przez Europę.

– МЗС обурене заявою Марін Ле Пен про Крим – MSZ oburzone kolejnymi wypowiedziami Marine Le Pen o Krymie (pravda.com.ua)

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy wyraziło swoje oburzenie wobec oficjalnych postulatów Marine Le Pen, o tym, iż aneksja Krymu przez Rosję była legalna i że nie widzi ona żadnego naruszenia prawa międzynarodowego w tym przypadku. Przedstawiciele MSZ Ukrainy wspomnieli, iż jest to niezgodne z prawem międzynarodowym oraz umowami międzynarodowymi, w których Rosja podpisywała się pod nienaruszalnością granic Ukrainy, powstałych w 1991 roku. Także wspomniano o możliwości zakazu wjazdu Le Pen na Ukrainę w związku z jej poglądami i propagowaniem rosyjskich propagandowych treści. Na co przedstawiciele Le Pen odpowiedzieli, iż polityk nie zamierzała odwiedzać Ukrainy, dlatego dla niej takie zakazy nic nie oznaczają.

– Ле Пен хоче змінити ЄС і говорити з Путіним про Україну – Le Pen chcę zmienić UE i rozmawiać z Putinem o Ukrainie (dt.ua)

W swych ostatnich wypowiedziach Marine stwierdziła, iż oprócz współpracy z Putinem i Trumpem chciałaby też pogłębić współpracę z Kaczyńskim oraz Orbanem. W jej wizji to powinno pomóc odnowić Europę i jej potęgę. Także ona uważa, iż tylko jej negocjacje z Putinem pomogą rozwiązać zaistniałe na Ukrainie problemy. Oprócz tego, niejednokrotnie wspomina o bezsensowności NATO, podzielając przedwyborcze poglądu Trumpa.

– Ле Пен про Росію як «силу миру» і ЄС як «музей» – Le Pen o Rosji jako sile pokoju i UE jako „muzeum” (hromadske.ua)

„..UE już dawno trzeba się znaleźć w muzeum ideologicznych konstrukcji, a Rosja jest potęgą pokoju..” takie cytaty wyłonione są z kolejnych wypowiedzi Le Pen o jej planach na stanowisku prezydenta Francji.

  Oprócz kwestii medialnych warto także wspomnieć niespodziewaną wizytę Le Pen w Moskwie, która się odbyła 24 marca br. Polityk spotkała się z Putinem oraz szefem komisji spraw zagranicznych rosyjskiej dumy. Podczas spotkania podjęte zostały następujące tematy: pomoc Francji w zniesieniu sankcji przeciw Rosji, akceptacja przyłączenia Krymu do Rosji oraz współpraca z federacją.

  Ciekawym jest, iż podczas spotkania z dziennikarzami, które się odbyło po wizycie Marine Le Pen, Putin kilka razy podkreślał, że nie ma żadnego zamiaru wpływać na wybory we Francji czy popierać jednego z kandydatów. Wyglądało to w ten sposób, jakby chciał on usprawiedliwić swoje działania oraz pomoc finansową w przedwyborczej kampanii Le Pen.

  Drugim kandydatem walczącym o miejsce prezydenta Francji jest Emmanuel Macron. Jest on kandydatem nie pozycjonującym siebie jako sympatyk Rosji oraz nie wypowiadającym się za prorosyjską polityką. Z tego względu (podobnie jak w USA rosyjskie działania anty Clinton) Kreml próbuje zdyskwalifikować kandydata nie odpowiadającego kryteriom Putina. Przez rosyjskich hakerów zostało zrealizowanych kilka ataków na stronę ruchu poparcia Macrona „En Marche”. Także prorosyjskie media niejednokrotnie publikowały materiały o niby nietradycyjnej orientacji seksualnej kandydata. (sputnik.com; glosrosji; rtr planeta; pierwszy kanal)

  Kilka dni temu sztab wyborczy tego kandydata nie akredytował rosyjskich dziennikarzy z międzynarodowego medium „Sputnik”, argumentując to chęcią zabezpieczenia się przed kolejnymi prowokacjami propagandystów. Sytuacja ta została wykorzystana przez rosyjskich dziennikarzy i pokazana jako złamanie praw dziennikarzy przez kandydata na prezydenta oraz dyskryminacje ze względu na narodowość.

  Warto zaznaczyć, iż wybory prezydenckie we Francji, 2017 roku mają bardzo duże znaczenie dla Rosji. Po pierwsze, w przypadku wygranej kandydata prorosyjskiego Putin będzie miał wszelkie szansy na rozbicie UE (którą uważa za wroga Rosji) od wewnątrz oraz propagowania swych interesów w Europie. Po drugie, może to umożliwić częściowe ale jednak zniesienie sankcji ze strony niektórych państw europejskich. Po trzecie, Rosja przestanie być izolowana oraz będzie mogła nawiązać współpracę ekonomiczną z państwami Europy, co umożliwi jej wyjście z kolejnego kryzysu gospodarczego. Po czwarte, Krym na oficjalnym poziomie zostanie uznany przez jedno z państw europejskich jako integralna część Rosji, a wyniki referendum 2014, jako prawna podstawa do tego. Natomiast, jeżeli wybory wygra kandydat nie podzielający poglądów Putina, Kreml jeszcze na długo będzie musiał zapomnieć o odmrożeniu relacji oraz zniesieniu sankcji przeciwko Rosji. Putin nadal będzie musiał mierzyć się z krytyką jego polityki wobec Ukrainy, Syrii, Gruzji i innych państw, w których chciałby on wprowadzić swe rządy i mieć wpływy na podejmowanie decyzji w tych państwach.

  Yana Cherniak

  Yana Cherniak

  Członek Z-Centrum ds. Rozwiązywania Konfliktów, Europejski Instytut Bezpieczeństwa

  PODOBNE ARTYKUŁY

  Szachy bez zasad

  Szachy bez zasad

  Bliska zagranica Onet: Rosyjska agencja pisze o sojuszu z Polską Operacja mająca na celu destabilizację polskiej sceny politycznej wchodzi w kolejną fazę. Grając wcześniej już sondowaną „kartą resentymentów”, Rosja chce za

  READ MORE
  Militarna strategia a konwencjonalne odstraszanie

  Militarna strategia a konwencjonalne odstraszanie

  Co ma wspólnego strategia i konwencjonalne odstraszanie? Wydaje mi się, że obie te rzeczy są bezpośrednio powiązane z kwestią jak siły zbrojne danego narodu mają być użyte, aby osiągnąć specyficzne

  READ MORE
  „Agencja badań internetowych” – czyli propaganda po rosyjsku

  „Agencja badań internetowych” – czyli propaganda po rosyjsku

  Agencja badań internetowych – taką nazwę nosi rosyjska organizacja, realizująca masową propagandę w mediach społecznościowych. Głównym celem działalności organizacji jest wpływ na opinię publiczną poprzez szerzenie w mediach internetowych dezinformacji,

  READ MORE
  Wzbierający sztorm USA-Chiny

  Wzbierający sztorm USA-Chiny

  Wojny były są i będą, ale nie wszystkie niosą ten sam potencjał destrukcji i zmian w systemie. Czym innym jest wojna Armenia-Azerbejdżan ciągnąca się od kilku dekad, a czym innym

  READ MORE
  Wilczy sojusz Chiny – Rosja

  Wilczy sojusz Chiny – Rosja

  Najpotężniejsze i najbardziej wydajne w zabijaniu i niszczeniu są mocarstwa lądowe. To ich armie mogą przenosić najwięcej potęgi, więcej niż lotniskowce, krążowniki, okręty podwodne czy nawet bombowce strategiczne i pociski

  READ MORE
  Nie wysyłać broni na Ukrainę

  Nie wysyłać broni na Ukrainę

  Ukraiński kryzys trwa już ponad trzy lata, ale Rosja osiągnęła swój cel. Separatyści okopali się na swoich pozycjach we wschodniej Ukrainie, a prezydent Władimir W. Putin nie przejawia żadnych oznak

  READ MORE
  Europejskie siły nuklearne: polityczna fikcja czy kwestia czasu?

  Europejskie siły nuklearne: polityczna fikcja czy kwestia czasu?

  Niegdyś słabsze mocarstwa, jak Prusy lub Austria mogły poprawić swoją pozycję przez zawarcie sojuszu, który uzupełniał siłę ich wojsk siłą obcych armii. Czy dzisiaj średnie państwa europejskie takie, jak Wielka

  READ MORE
  Czy Egipt i Syria mają strategiczne znaczenie dla USA?

  Czy Egipt i Syria mają strategiczne znaczenie dla USA?

  Bez przerwy słyszę od komentatorów, dyplomatów i polityków – w różnych mediach – że Egipt i Syria mają strategiczne znaczenie dla Ameryki. Jeśli bliżej przyjrzymy się twardym faktom, ten wykreowany

  READ MORE
  Harcerze w Krainie Deszczowców

  Harcerze w Krainie Deszczowców

  Obca flaga Po podliczeniu wszystkich głosów, GRU/SVR zajęły trzecie miejsce w wyborach do niemieckiego parlamentu. Analizując przestrzeń polityczno / medialną daje się ze zdziwieniem dostrzec, że najgłośniej z powodu wyniku

  READ MORE
  NATO jest realne czy liberalne?

  NATO jest realne czy liberalne?

  Według pracy Stephena M. Walt’a „The Origins of Alliances” najważniejszy zewnętrzny czynnik determinujący spójność sojuszy to realne zagrożenie. Aspektami wtórnymi są intencje agresora, jego bliskość geograficzna, militarne zdolności: ofensywne lub

  READ MORE
  5 rubli czy 5 minut?

  5 rubli czy 5 minut?

  Projekcja siły wirtualnej Gangster – im jest słabszy, tym bardziej pręży muskuły i groźniej chce wyglądać. To książkowy przykład psychologicznej zależności, w której deficyt siły realnej rekompensuje projekcja siły wirtualnej.

  READ MORE
  Mity i fakty: ZAPAD 2017

  Mity i fakty: ZAPAD 2017

  Ćwiczenia wojskowe ZAPAD 2017, które odbędą się na Białorusi we wrześniu przyciągają coraz większą uwagę krajowej i zachodniej prasy. Według napływających doniesień można odtworzyć trzy scenariusze rosyjsko-białoruskich manewrów. Pierwszy, to

  READ MORE
  ZSRR 2.0

  ZSRR 2.0

  Trójkąt przyczynowo – skutkowy Początek współczesnej fali terroru, który coraz skuteczniej paraliżuje europejską cywilizację datuje się na rok 2015. Dlaczego ta tendencja nie rozpoczęła się np. w 2013 roku? Wiele

  READ MORE
  Jak osiodłać nuklearną błyskawicę?

  Jak osiodłać nuklearną błyskawicę?

  W ostatnich miesiącach cały świat doświadcza gorącej debaty, jaki jest najlepszy sposób dla Waszyngtonu i Seulu, aby odpowiedzieć na nuklearną aktywność Kim Dzong Una. Stany Zjednoczone uszczelniają i tak już

  READ MORE
  Gra w „Dwa ognie”

  Gra w „Dwa ognie”

  Terroryzm ewoluuje. Jego najokrutniejsza forma dotąd na szczęście nie dotarła do Polski, i jest duże prawdopodobieństwo, że w takiej formie w jakiej występuje w krajach Europy zachodniej, do Polski nie

  READ MORE
  Więźniowie polityczni Kremla

  Więźniowie polityczni Kremla

  Historia Nadiyi Savchenko, do niedawna więźnia politycznego Putina, była jedną z najbardziej medialnych spraw na całym świecie. Dzisiaj, deputowana od partii „Batkiwszczyna” w Radzie Najwyższej Ukrainy Nadiya reformuje kraj, próbuje

  READ MORE
  Dlaczego broń atomowa nie zwiększy bezpieczeństwa Polski?

  Dlaczego broń atomowa nie zwiększy bezpieczeństwa Polski?

  Pod koniec 2015 r. medialne poruszenie w kraju wyzwoliły słowa podsekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Tomasza Szatkowskiego o ewentualnej możliwości przekazania Polsce broni atomowej przez USA. Z powodu informacyjnego

  READ MORE
  Czy Wojsko Polskie budzi grozę?

  Czy Wojsko Polskie budzi grozę? Popular

  Chcę postawić zdecydowaną i prawdziwą tezę, że Siły Zbrojne RP są bez porównania i bezwzględnie najlepsze w subregionie Europy Środkowo-Wschodniej. Oczywiście, Wojsko Polskie ma wiele słabości na różnych obszarach: od

  READ MORE
  Cele pokazu siły Putina

  Cele pokazu siły Putina

  Władze i społeczeństwa państw strefy euroatlantyckiej z niepokojem patrzą na aktualną działalność prezydenta Rosji Władimira Putina. Czy faktycznie należy się obawiać rosyjskich manewrów? Jakie cele przyświecają rosyjskiemu przywódcy? Jak pokazuje

  READ MORE
  Polska jako jedyna w Europie znacząco zwiększy budżet obronny

  Polska jako jedyna w Europie znacząco zwiększy budżet obronny

  Sytuacja gospodarcza i pozostające na niezmiennym poziomie budżety państw na obronność powodują, że gospodarka światowa coraz bardziej uniezależnia się od rozwoju sektora wojskowego. Wydatki 50 państw-liderów w dziedzinie obronności będą

  READ MORE
  Amerykańska tarcza przeciwrakietowa w Europie

  Amerykańska tarcza przeciwrakietowa w Europie

  W ostatniej dekadzie Stany Zjednoczone kilka razy zmieniały swoje plany dotyczące tzw. „tarczy przeciwrakietowej” w Europie. Wątek ten dotyczył również Polski w 2009 r., kiedy administracja prezydenta Obamy ogłosiła realizację

  READ MORE
  Nasza Nadiya

  Nasza Nadiya

  25 maja o godzinie 15:00 ukraińskiego czasu na lotnisku w Kijowie wylądował samolot, który przywiózł naszą Nadije do domu. Ukraiński pilot Nadiya Savchenko, która trafiła do niewoli rosyjskiej, podczas walk

  READ MORE
  My vs Oni: niewypowiedziana wojna współczesnych czasów

  My vs Oni: niewypowiedziana wojna współczesnych czasów

  Dramatyczny konflikt na Bliskim Wschodzie spowodował śmierć setki tysięcy ludzi, z których połowa to  były dzieci. Domy większości migrantów są zniszczone, nie mają oni zapewnionych podstawowych warunków do życia. Ci, którym udało

  READ MORE
  Ukraina vs Rosja: przyszłość ukraińsko-rosyjskich relacji

  Ukraina vs Rosja: przyszłość ukraińsko-rosyjskich relacji

  Od 2014 roku pomiędzy Rosją, a Ukrainą trwa wojna hybrydowa. Liczne spotkania liderów wielkich mocarstw oraz działania międzynarodowej dyplomacji nie są w stanie rozwiązać konfliktu w Donbasie. Ciągłe negocjacje nie

  READ MORE
  Operacje humanitarne elementem bezpieczeństwa państwa

  Operacje humanitarne elementem bezpieczeństwa państwa

  Stosując prosty, dychotomiczny podział  bezpieczeństwa na wewnętrzne i zewnętrzne i jednocześnie nakładając na niego kalkę z interesami i celami narodowymi, możemy łatwo zaobserwować, że wzmacnianie np. poziomu bezpieczeństwa wewnętrznego poprzez

  READ MORE