Waszyngton vs Moskwa: możliwy zwrot o 180 stopni?

Waszyngton vs Moskwa: możliwy zwrot o 180 stopni?

LIS 01, 2016
1140 VIEWS
Waszyngton vs Moskwa: możliwy zwrot o 180 stopni?

Sondaże przedwyborcze w Stanach Zjednoczonych pokazują, iż kandydat partii republikańskiej Donald Trump ma duże poparcie wśród społeczeństwa amerykańskiego. Mimo ostatnio przegranych debat zajmuje on czołowe miejsce w rankingach politycznych i nadal cieszy się zainteresowaniem wielu wyborców.

Ciekawym jest to, że w Rosji kandydat ten cieszy się nie mniejszą popularnością, co więcej jest cytowany przez polityków rosyjskich oraz wspierany przez gałąź rządzącą Kremla. Takie jednolite wsparcie Trumpa wiąże się z wieloma układami pomiędzy Rosją a USA. Należą do nich: relacje ekonomiczne, a mianowicie rozwijanie biznesu w Moskwie, poparcie aneksji Krymu, uznanie półwyspu za rosyjski,  wsparcie polityki Kremla na bliskim wschodzie, chwała Putina jako wielkiego przywódcy itd.

Takie powiązania były niejednokrotnie naświetlane przez międzynarodowe, wiodące czasopisma. Opisywały one nie tylko Trumpa ale także jego sojuszników oraz członków partii republikańskich, należących do centrów naukowych, wspieranych i często finansowanych przez Kreml. Ciekawym jest fakt, że wielu autorów opisywało Trumpa jako marionetkę Putina, która czasami nawet nieświadomie poddawała się presji, wspierała agresję czy popierała naruszenie granic międzynarodowych. Warto zaznaczyć, iż wspólne stanowiska wobec wielu problemów istniejących na arenie międzynarodowej są skutkiem chęci załatwiania własnych interesów, często ceną ludzkiego życia.

Także warto zwrócić uwagę na ten fakt, iż Putin niejednokrotnie podkreślał tzw. chęć współpracy z USA, która może nastąpić tylko i wyłącznie w sytuacji zwycięstwa Donalda Trumpa w wyborach.

Trump w swych wypowiedziach także często wspominał Putina, podkreślając iż jest on o wiele lepszym prezydentem a niż Barack Obama. Stwierdzał on, iż Putin ma 80% poparcia społeczeństwa i kontroluje wszystko co się odbywa w jego kraju.

Medialny aspekt

Wyraźne próby mieszania się Kremla w wybory w USA są coraz bardziej rozpowszechnianym tematem w mediach. Poniżej przedstawiam tytuły artykułów lub cytaty, występujące w różnych mediach i opisujące wcześniej wspomniane powiązania na linii Moskwa-Waszyngton.

„Rosyjscy hakerzy rządowi są najpewniej odpowiedzialni za włamanie do systemu komputerowego Krajowego Komitetu Partii Demokratycznej (DNC) i ujawnienie maili z serwera DNC o tym, żeby wesprzeć kampanię prezydencką republikanina Donalda Trumpa.” TVN, Polska

„У штабі кандидата від Демократичної партії на президентських виборах у США Гілларі Клінтон звинуватили президента Росії Володимира Путіна в «іноземному втручанні» в президентські вибори у США.” ZIK, Ukraina

„Обама допустив спроби Путіна вплинути на вибори в США” Ukrainska Pravda, Ukraina

„Вибори в США: Клінтон заявила про готовність протистояти Путіну” Hlawkom, Ukraina

„U.S. Publicly Blames Russia for Hacking to Disrupt Elections” Bloomberg, USA

Trump mała narzeczona Putina” Charlie Hebdo, Francja

„Gdy Putin wtrąca się w wybory USA” Courrier International, Francja

Donald Trump’s Putin Crush” New Your Times, USA

W tym czasie, kiedy większość mediów światowych piszę o wspieraniu Putinem Trumpa i jego polityki, a także wtrącaniu się Kremla w wybory w Stanach Zjednoczonych, media rosyjskie wymyślają nowe kaczki dziennikarskie. Jedną z najbardziej popularnych jest informacja pojawiająca się na wielojęzycznych stronach Sputnika o tym, iż Kijów wtrąca się w wybory w USA i chcę wpłynąć na ich wynik.

Jeden z wiodących think-tanków na Ukrainie „Centrum Razumkowa”, w swych opiniach i komentarzach niejednokrotnie przedstawiał dowody współpracy Trumpa z Putinem. Członkowie centrum opisywali powiązania ekonomiczne, polityczne czy gospodarcze pomiędzy Kremlem a partią republikańską.

Warto także zaznaczyć, iż zwycięstwo Trumpa stałoby się drogą do zrealizowania planów Putina, a mianowicie zniszczenia sojuszu północnoatlantyckiego. Trump już wiele razy w swoich wypowiedziach wspominał o tym, iż on nie widzi przyszłości tej organizacji, a także, że USA nie powinny pomagać żadnym innym państwom w ich obronie. Zaznaczył on, że poszczególne państwa muszą jeszcze dopłacać Stanom Zjednoczonym za pomoc i wsparcie w dziedzinie obronności. Zniszczenie takiej organizacji jak NATO pozwoliłoby Putinowi uzyskać większe wpływy w państwach, które już kiedyś przeżywały rządy radzieckie i politykę kremlowską.

Na uwagę zasługuje fakt, iż szef kampanii Trumpa Paul Manafort, jest byłym pracownikiem prorosyjskiego prezydenta Ukrainy w latach 2010-2014, Wiktora Janukowycza i innych oligarchów z krajów byłego ZSRR. Fakt ten po raz kolejny potwierdza nie tylko poparcie Trumpa przez Putina ale również jego możliwości wpływania na decyzje liderów politycznych w USA.

Niektórzy politolodzy stwierdzają, iż Trump jest trojańskim koniem Putina, który potrafi od wewnątrz rozwalić nie tylko organizację NATO ale także całe państwo amerykańskie.

Polityka zagraniczna Trumpa

Wielu doradców oraz analityków pracujących w partii republikańskiej i odpowiadających za politykę zagraniczną państwa, należy do osób mianowanych przez Kreml. Niektórzy z nich są z polecenia Ministra Spraw Zagranicznych Rosji Siergieja Lavrowa, a niektórzy, jak Manafort (o którym już wcześniej wspominałam) są z bliskiego kręgu Putinowskiego, który już kiedyś pracował na Janukowycza i poprawiał jego image wśród społeczeństwa. Paradoksalnym jest to, iż w zespole Trumpa Manfort pełni dokładnie tę samą funkcję, którą pełnił przy rządach Janukowycza.

Warto również podkreślić fakt częstego powoływania się Trumpa na Centrum Interesu Narodowego, jako dominującego i kreującego opinię ośrodka. Jak wiadomo centrum to jest finansowane przez Kreml, a jego opinie, analizy i sugestie są często skierowane na usprawiedliwienie działań rosyjskich wobec Ukrainy. Na liście działań tego centrum jest kilka konferencji dotyczących działań na Ukrainie, sytuacji politycznej, nowej władzy i tzw. wsparcia Ukrainy przez Rosję.

Jeszcze jedne powiązania między rosyjskim oligarchą Olegiem Dieripaską, prywatnie przyjacielem Władimira Putina, a szefem sztabu Trumpa, które jak powiadamiają źródła ukraińskie są powodem do wsparcia kandydata partii republikańskiej przez Kreml. Niektóre źródła twierdzą iż ten oligarcha wspiera Trumpa w realizacji jego ścieżki politycznej oraz ułatwia mu prowadzenie biznesu w Moskwie. Natomiast Trump ze swojej strony pomaga w załatwieniu różnorodnych kwestii w sferze politycznej, które są dostosowane do interesów Dieripaska. Ciekawym jest to, iż po analizie kilkunastu rosyjskich źródeł medialnych wychodzą następujące fakty:

– na portalach pojawia się wiele informacji w których jednocześnie przedstawiony jest Trump i Dieriepaska;

– wszelkie informacje o współpracy są zaprzeczone i opisywane jako fejk internetowy;

– ciekawym jest także to, iż artykułów związanych z tą tematyką jest ponad 80 tysiący i to tylko w wersji elektronicznej w języku rosyjskim;

– z powyżej opisanych informacji wynika jeden prosty wniosek: Trumpa z Dierpaską łączy o wiele więcej niż nam wiadomo, a wszelkie przejawy, by to ukryć czy zaprzeczyć tylko ten fakt potwierdzają.

Skutki dla Ukrainy

Efekty takiej przyjaźni pomiędzy Kremlem a Trumpem dla Ukrainy są bardzo negatywne. W sytuacji gdyby Trump wygrał wybory sytuacja może potoczyć się w następujący sposób, oczywiście przykłady przywołane w poniższej liście są bardzo skrajne, lecz nie wyklucza się iż są one możliwe:

– Krym zostanie uznany rosyjskim, a referendum, który się odbyło w 2014 r. będzie uznawane za legalną podstawę do tego;

– Ukraina nie otrzyma żadnej pomocy militarnej, finansowej czy innej ani od USA, ani od NATO. Trudno też przewidzieć jak zmieni się sposób funkcjonowania sojuszu północnoatlantyckiego względem Ukrainy. Faktem jest to, iż współpraca podąży w kierunku negocjacji wraz z zaopiniowaniem zamiast realnych działań czy pomocy militarnej.

– Uznane będą DRL i ŁRL, jako osobne państwa. Republikanie będą naciskać na Kijów za zmianami konstytucji uwzględniającymi nowe jednostki państwowe w Donbasie.

– Nie wykluczone jest, iż Trump będzie próbował nakłonić Kijów do ustępstw wobec Rosji, Krymu, Donbasu oraz realizacji nowych mińskich umów, które nie będą korzystne dla Ukrainy.

– Możliwe jest stworzenie nowego forum negocjacji w zamian mińskich, dla znalezienia rozwiązania konfliktu w Donbasie. Będzie to możliwość na rozstrzygnięcie sprawy przy większych wpływach rosyjskich;

– Nie wykluczone, iż stosowane zasady funkcjonowania państwa będą nieco zmienione przez Kremlowskie KGB, które bez wątpienia będzie chciało wpływać na to co się dzieje wewnątrz USA i na decyzje dotyczące spraw międzynarodowych, w tym stosunek wobec Ukrainy, który z pewnością zostanie zmieniony.

Yana Cherniak

Yana Cherniak

Członek Z-Centrum ds. Rozwiązywania Konfliktów, Europejski Instytut Bezpieczeństwa
  • Artur Brzeskot

    Kolejny scenariusz to Syria za Ukrainę dla USA jest ważniejszy region Bliskiego Wschodu niż postsowiecka republika.

PODOBNE ARTYKUŁY

ZSRR 2.0

ZSRR 2.0

Trójkąt przyczynowo – skutkowy Początek współczesnej fali terroru, który coraz skuteczniej paraliżuje europejską cywilizację datuje się na rok 2015. Dlaczego ta tendencja nie rozpoczęła się np. w 2013 roku? Wiele

READ MORE
Dehumanizacja lub eliminacja

Dehumanizacja lub eliminacja

Schengen Wyobraźmy sobie eksperyment intelektualny, w którym mieszkając w wielkim bloku mieszkalnym, godzimy się zdjąć drzwi od wszystkich mieszkań – dopuszczając swobodne przemieszczanie się wszystkich (nie tylko lokatorów bloku, ale

READ MORE
Jak osiodłać nuklearną błyskawicę?

Jak osiodłać nuklearną błyskawicę?

W ostatnich miesiącach cały świat doświadcza gorącej debaty, jaki jest najlepszy sposób dla Waszyngtonu i Seulu, aby odpowiedzieć na nuklearną aktywność Kim Dzong Una. Stany Zjednoczone uszczelniają i tak już

READ MORE
Gra w „Dwa ognie”

Gra w „Dwa ognie”

Terroryzm ewoluuje. Jego najokrutniejsza forma dotąd na szczęście nie dotarła do Polski, i jest duże prawdopodobieństwo, że w takiej formie w jakiej występuje w krajach Europy zachodniej, do Polski nie

READ MORE
Analitycy od „wojen informacyjnych” pilnie poszukiwani!

Analitycy od „wojen informacyjnych” pilnie poszukiwani!

Sytuacja społeczno – polityczna w Polsce w ostatnim czasie przyciąga ponadstandardową uwagę zarówno niemieckich publicystów, ekspertów od „spraw polskich”, jak też niektórych niemieckich polityków. Pewna część ich publicznych wypowiedzi może

READ MORE
O rosyjsko – chińskich manewrach na Bałtyku

O rosyjsko – chińskich manewrach na Bałtyku

U schyłku lipca na wodach Morza Bałtyckiego odbyły się wspólne manewry flot wojennych Federacji Rosyjskiej oraz Chińskiej Republiki Ludowej. Ćwiczenia trwały w dniach 24 – 28 lipca. Oba mocarstwa postanowiły

READ MORE
Internet w Korei Płn. tylko dla elit

Internet w Korei Płn. tylko dla elit

Firma Recorded Future w okresie 01.04-06.07.2017r. przeprowadziła badanie aktywności użytkowników sieci zarejestrowanych na terenie Korei Północnej. Jak wynika z badań otwartej przestrzeni internetowej w Korei Północnej używają wyłącznie elity polityczne

READ MORE
Wystąpienie Trumpa – lekcja dla świata zachodniego

Wystąpienie Trumpa – lekcja dla świata zachodniego

Wymiar ekonomiczny – czy tylko? Wizyta Prezydenta Stanów Zjednoczonych, Donalda Trumpa to oprócz charakteru politycznego przekazanie pewnego sygnału politycznego. Stanowiła ona także drogowskaz dla świata i cywilizacji zachodniej. Można się zgadzać

READ MORE
Europy raj utracony

Europy raj utracony

Wizyta prezydenta USA w Polsce w dniach 5-6 lipca 2017 r., nie potwierdziła tezy, że Ameryka będzie ograniczała swoje zaangażowanie w Europie i NATO. Jednak to nie Trump będzie decydował,

READ MORE
Przychody branży obronnej i lotniczej

Przychody branży obronnej i lotniczej

W 2016 roku przychody przemysłu lotniczego i wojskowego w ujęciu globalnym wyniosły 674,4 mld dolarów i były o 2,4 proc. wyższe niż rok wcześniej. Sektor wzrost ten zawdzięcza przede wszystkim

READ MORE
Józef Piłsudski a wojna niemiecka: idealizm vs realizm

Józef Piłsudski a wojna niemiecka: idealizm vs realizm

Józef Piłsudski był jednym z największych realistów w historii Polski XX w. Wraz z innymi realistami II Rzeczypospolitej brał pod uwagę zarówno wojnę, jak i pokój z III Rzeszą. Świadczy

READ MORE
Menu bezpieczeństwa narodowego dla Polski

Menu bezpieczeństwa narodowego dla Polski

W zeszłym tygodniu opinia publiczna poznała tzw. jawną część dokumentu Koncepcja Obronna Rzeczypospolitej Polskiej (dalej: KORP) opracowaną przez resort obrony przy udziale szerokiego grona polityków, urzędników, wojskowych i specjalistów z

READ MORE
Realpolitik Rzeczypospolitej

Realpolitik Rzeczypospolitej

W pierwszych wersach tego eseju chcę zaznaczyć, że wszystkie zawarte w nim przewidywania odnoszące się do Realpolitik Rzeczypospolitej mogą pojawić się, jeśli Ameryka i Europa przestaną ignorować logikę anarchii międzynarodowej

READ MORE
Jakie interesy ma Polska?

Jakie interesy ma Polska?

Nadrzędny cel strategii zagranicznej Polski to zapewnienie pokoju i dobrobytu narodowi polskiemu. W osiągnięciu tego celu, za sprawę najwyższej wagi, Polska zawsze uważała obronę swojego terytorium. W ostatnich dekadach, po

READ MORE
Gazociąg OPAL a sprawa polska

Gazociąg OPAL a sprawa polska

Pod koniec roku 2016 Polska wnioskowała do Trybunału Sprawiedliwości UE o zawieszenie wykonania kontrowersyjnej decyzji Komisji Europejskiej, która będąc korzystną dla rosyjskiego koncernu Gazprom, stanowiła zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Europy

READ MORE
Plata o plomo. Unijne sankcje wobec Polski bezprawne?

Plata o plomo. Unijne sankcje wobec Polski bezprawne?

Przepis unijny, który dopuszcza możliwość wszczęcia procedury wobec naruszenia praworządności wobec naszego kraju jest niezgodny z zasadami prawa. Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans zapowiedział, że KE planuje wszcząć procedurę naruszenia

READ MORE
Przedwyborcza Francja w relacjach z Rosją

Przedwyborcza Francja w relacjach z Rosją


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/sztab/domains/sztab.org/public_html/wp-content/plugins/easy-social-share-buttons/includes/class-easy-social-share-buttons.php on line 775

Marine Le Pen, kandydatka na prezydenta Francji w wyborach 2017 – jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci politycznych Europy. Jej skrajnie prawicowe wypowiedzi dotyczące przyszłości UE, relacji z Rosją albo

READ MORE
Więźniowie polityczni Kremla

Więźniowie polityczni Kremla

Historia Nadiyi Savchenko, do niedawna więźnia politycznego Putina, była jedną z najbardziej medialnych spraw na całym świecie. Dzisiaj, deputowana od partii „Batkiwszczyna” w Radzie Najwyższej Ukrainy Nadiya reformuje kraj, próbuje

READ MORE
Jaka strategia może odrodzić wielkość USA i Polski?

Jaka strategia może odrodzić wielkość USA i Polski?

Po raz pierwszy w najnowszej historii politycznej Stanów Zjednoczonych duża liczba Amerykanów otwarcie zaczęła kwestionować wielką strategię ich kraju. W kwietniu 2016 r. według sondażu Pew 57% obywateli USA wyraziło

READ MORE